תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

אפס הפרדה, ביות מלא או ביות חלקי?

את רוצה שהתינוק יישאר לידך מהלידה ועד השחרור ללא הפרדה, או שמתאים לך קצת לנוח בלילה? גם פה הבחירה בידייך

בשעה טובה, או-טו-טו את עומדת ללדת. כבר קנית את כל הציוד הדרוש לתינוק, הכנת תיק ללידה, אולי גם תוכנית לידה, ועכשיו, רגע לפני שאת מגיעה לבית החולים, נותר לך רק לחשוב  איך תרצי להתנהל לאחר שתינוקך ייצא לאוויר העולם. כדי לעזור לך להחליט, פירטנו את שלוש האפשרויות הקיימות במרכז הרפואי שיבא תל השומר ביות גמיש, ביות מלא, אפס הפרדה והמשמעות כל אחת מהן.


ביות מלא

בביות מלא התינוק נשאר עם האם עד כשעתיים בחדר הלידה, ואז עובר למחלקת ילודים לקבלת טיפול ראשוני. בפרק זמן זה, שנמשך רבע שעה עד שעה, בן/בת הזוג של היולדת יכולים ללוות את התינוק בטיפול. בהמשך, התינוק חוזר לידי האם ולא נפרד ממנה למשך כל תקופת האשפוז, כולל בשעות הלילה. כל ההליכים שהתינוק נדרש לעבור, כמו טיפול של האחות, רישום ילודים, בדיקת שמיעה, בדיקת רופא ובדיקות מעבדה, מתבצעים בסמוך למיטת היולדת. זאת למעט בדיקת רופא ראשונית שאותה מבצעים 6-4 שעות אחרי הלידה והאם אמורה להגיע עם התינוק למחלקת ילודים כדי לבצע אותה. 


אפס הפרדה

אפס הפרדה הוא הליך כמעט זהה לביות מלא. ההבדל היחיד הוא שהתינוק לא נפרד מהאם גם לבדיקות ולטיפול הראשוני שנעשים שעתיים אחרי הלידה. במקום זאת, אחות ממחלקת ילודים מגיעה לחדר הלידה ומבצעת את הנדרש סמוך למיטת היולדת, או היולדת מגיעה עם התינוק למחלקת ילודים, בליווי המיילדת. "אפס הפרדה" פירושו הוא שמרגע הלידה ועד רגע השחרור ממחלקת היולדות התינוק והאם לא נפרדים זה מזה אפילו לא לרגע אחד. חשוב להדגיש: לקבלת בדיקת רופא ראשונית, שאותה מבצעים 6-4 שעות אחרי הלידה, האם נדרשת להגיע עם התינוק למחלקת ילודים.

מובן כי הבחירה באפס הפרדה אינה מחייבת, והאם רשאית בכל שלב לשנות את ההחלטה ולבחור בביות גמיש.


גם בניתוח קיסרי אפשר לבחור באפס הפרדה לחצי כאן לפרטים


מהם היתרונות של אפס הפרדה וביות מלא?
 

  • "מגע עור לעור"  כשהתינוק נמצא כל הזמן לצד אמו, הוא יכול לבוא איתה במגע של עור לעור למשך זמן ממושך יותר. מחקרים הוכיחו שאם שמים את הרך הנולד על אמו ומכסים אותה, זה החום המדויק שדרוש לתינוק. בנוסף, מגע עור לעור מווסת את מערכת הנשימה של התינוק, את קצב הלב ואת לחץ הדם שלו.

  • רוגע – כשתינוק יוצא מבטן אמו הוא עדיין מרגיש שהם ישות אחת. המקום הכי טבעי בעבורו הוא להיות לצדה. כשהוא נמצא צמוד לאם, הוא שומע את קצב דפיקות הלב שלה, וזה משרה עליו רוגע.
  • הפחתת כאב – מחקרים הוכיחו שבזמן שהתינוק והאם נמצאים יחדיו, מפורשים אצל שניהם הורמונים שמפחיתים את מפלס הכאב. אצל נשים שעברו למשל ניתוח קיסרי, נמצא שבזמן שהתינוק היה עליהן, רובן לא ביקשו משככי כאבים עד הרגע שבו התינוק נלקח מהן.
  • הנקה יעילה – השהייה של האם לצד התינוק משפיעה על ההורמונים שמגבירים את ייצור החלב. בנוסף, היא מאפשרת לאם להניק את התינוק ברגע שהוא מתחיל להראות סימני רעב, מה שעוזר לשניהם לפתח מהר יותר מיומנות להניק ולינוק בהתאמה.
  • בונדינג – ביות מלא ואפס הפרדה מפחיתים את הסיכויים לסבול מדיכאון אחרי לידה. בנוסף, הם מחזקים את תחושת הביטחון של האם ותחושת המסוגלות ההורית שלה. גם אבות (או כל פרטנר הורי) שנמצאים לצד התינוק בביות מלא או באפס הפרדה, הופכים בהמשך למעורבים יותר בגידול הילד.


אם אין ליולדת מלווה, היא עדיין יכולה לבחור בביות מלא או באפס הפרדה?

זה תלוי במצבה הרפואי של היולדת. אם היולדת אינה מסוגלת לרדת מהמיטה, רצוי שיהיה איתה מלווה שיוכל לעזור לה בטיפול בתינוק.
 

האם ביות מלא ואפס הפרדה מומלצים רק לנשים מיניקות?

לחלוטין לא. גם נשים שאינן רוצות או מנועות מלהניק, יכולות לבחור באפס הפרדה או בביות מלא.

באילו מקרים לא מתאפשר לעשות ביות מלא או אפס הפרדה?

  • ניתוח קיסרי דחוף – נשים שילדו בניתוח קיסרי חירום שלא תוכנן מראש אינן יכולות לבחור באפס הפרדה מלא. התינוק נשאר עם האם אחרי הלידה למשך שעה, כדי שיוכלו להינות ממגע עור לעור ומהנקה ראשונית. לאחר מכן מועבר התינוק לתינוקייה, בזמן שהיולדת נשארת בהתאוששות. פרק הזמן שעובר עד שהאם מגיעה למחלקה הוא אינדיווידואלי ותלוי בכמה גורמים, כמו אם היולדת קיבלה משככי כאבים שדורשים זמן ממושך יותר בהתאוששות או אם יש מקום במחלקה. אבל, אחרי שהאם מגיעה למחלקה, ובהנחה שהכל תקין איתה ועם התינוק, היא יכולה לבקש ביות מלא.
     
  •  בעיות רפואיות אצל האם או התינוק  השיקול החשוב ביותר בעבורנו הוא הוא בטיחות האם והתינוק. לכן, אם מתגלות בעיות רפואיות אצל האם או התינוק, לא תמיד ניתן לבצע אפס הפרדה מלא.

 

ביות גמיש

נשים הבוחרות בביות גמיש מעדיפות לנצל את ימי האשפוז בבית החולים כדי לנוח כמה שיותר ולאגור כוחות בעבור הטיפול בתינוק בבית. חלק מהנשים, במיוחד בלידה ראשונה, מעדיפות ללמוד ולהסתגל בהדרגה לטיפול בתינוק, תוך ידיעה שהוא זוכה בשעות הלילה לטיפול מסור ומיומן מצוות מוסמך.

איך מתבצע ביות גמיש? בביות גמיש אישה היולדת תינוק בריא בלידה תקינה נשארת יחד עם התינוק עד כשעתיים בחדר הלידה. לאחר הזמן שבילו יחד, מועבר התינוק למחלקת ילודים לצורך בדיקה גופנית, ומתן חיסון הפטיטיס בי-צהבת נגיפית (בהתאם להמלצות משרד הבריאות), ויטמין K ומשחה לעיניים למניעת זיהומים. בזמן הזה היולדת עוברת להתאוששות, ומשם למחלקת יולדות.

בהמשך, התינוק נמצא ליד היולדת במהלך כל שעות היום (מהבוקר עד הערב), והיא אחראית על הטיפול וההאכלה שלו. כל ההליכים שהתינוק נדרש לעבור, כמו טיפול של האחות, רישום ילודים, בדיקת שמיעה, בדיקת רופא ובדיקות מעבדה, מתבצעים בסמוך למיטת היולדת. בשעות הלילה התינוק שוהה בתינוקייה והאחיות אחראיות על האכלתו, אלא אם כן האם מבקשת להעיר אותה להאכלות.


מתי היולדת צריכה לעדכן אם היא מעוניינת בביות גמיש/ מלא או באפס הפרדה?

בכניסה לחדר הלידה. עם זאת, חשוב לציין שהיולדת יכולה לשנות את החלטתה ולעבור מביות גמיש לביות מלא או להפך בכל רגע נתון. חשוב לציין: אם היולדת אינה מרגישה טוב, זקוקה למקלחת, יכולה להגיע לתינוקייה ולהשאיר את התינוק לפרק הזמן הנדרש שלה ולקבל את עזרת הצוות.


רוצה ללמוד עוד על תהליך הלידה בשיבא? הגיעי לסיור לפני לידה והתרשמי משלל האפשרויות העומדות בפנייך. להרשמה לסיור לידה לחצי כאן

לקריאת מידע נוסף על התקופה שלאחר הלידה לחצי כאן