תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות

החודש השלישי

שבוע עשירי

העובר ממשיך לצמוח. הלב פועם ומזרים דם לכל איבריו, והכליות מתחילות לייצר שתן. האוזן הפנימית כבר מושלמת, והאוזן החיצונית משלימה את התפתחותה. אצל בנים, האשכים מתחילים לייצר את טסטוסטרון.

 

שבוע אחד עשר

העובר כבר לא רק גדל וזז, אלא גם בועט. את עדיין לא מרגישה את כל הפעלות הזו, אבל עוד מעט תתחנני שיפסיק. השליה וחבל הטבור משלימים את התפתחותם, ובעור העובר יש כבר זקיקי שערות.  

 

שבוע שנים-עשר

הרחם צמח ויצא מתוך האגן, והחל בשבוע ה-12 ניתן לחוש אותו מבחוץ על ידי הפעלת לחץ קל בתחתית הבטן. בשלב זה של ההריון יחפש הרופא את קולות לב העובר לא ליד הטבור שלך אלא ממש על קו השיער.

בשבוע זה נראה העובר כמו יצור אנושי זעיר; אורכו כ- 6 ס"מ (מקודקוד עד עכוז) ומשקלו כ-15 גרם. יש לו זרועות ורגליים זערוריות (ובעלות אצבעות) ותווי פניו מוגדרים יותר. גופו ישר יותר, ומופיעה בו רקמת עצם ראשונה. הראש עדיין גדול יחסית (בערך שליש מהאורך הכללי), אך הוא נישא כבר על התחלה-של-צוואר.

פנים- הפנים מעוצבות לגמרי ויש בהן סנטר, מצח גבוה ואף דמוי כפתור האופייני לתינוק. העיניים ממשיכות להתפתח והן נמצאות עתה בחזית הפנים ולא בצדדים, אבל עדיין הן רחוקות זו מזו וחסומות לגמרי בעפעפיים חתומים. האוזניים נמצאות עתה במיקום גבוה יותר בצדי הראש.

זרועות ורגליים: אלה מתחילות עתה להתנועע.

עור ושיער: עורו של העובר הוא אדום, שקוף למחצה וחדיר למי השפיר.

כפות רגליים וידיים: האצבעות מוגדרות עתה יותר והציפורניים מתחילות לצמוח.

בתוך גופו של העובר: בתחילת השבוע השנים עשר של ההריון האיברים העיקריים הושלמו לגמרי, אבל לא כולם מתפקדים במלואם.

  • לב: הלב הוא עתה שלם, פועל ומזרים דם לכל חלקי הגוף.

  • מערכת העיכול: הקיבה נוצרה כבר, והיא מחוברת לפה למעיים.

  • איברי המין: השחלות או האשכים נוצרו בתוך הגוף, אך אף על פי שאיברי המין החיצוניים מתפתחים, עדיין אי אפשר לקבוע בהסתכלות את מינו של העובר בעת ביצוע סריקת אולטרה סאונד.

מערכת התמיכה בעובר: בערך בשבוע זה מגיעה השליה לצורתה הסופית ומקבלת עליה את תפקיד התמיכה בעובר, שקודם לכן מילא אותו שק החלמון. השליה, שבשלב זה היא גדולה בהרבה מהעובר, היא איבר דמוי דיסקה המחובר לאחד מאזורי הרחם. לאחר התרחבותה הראשונית המהירה מאיטה השליה את צמיחתה; בעת הלידה משקלה כשישית ממשקל התינוק.

 

שבוע שלושה-עשר

כעת את נכנסת לשליש השני המכונה "תור זהב" כיוון שהתחושות הלא טובות כמו עייפות, בחילות והקאות חלפו בדרך כלל. הרגישות הגבוהה והנטייה למצבי רוח עדיין קיימות, אבל סביר להניח שאת רצה פחות לשירותים ובכלל מתחילה ליהנות מההריון. את מתמלאת תחושות של אושר ומקרינה אנרגיות חיוביות. תתחילי לקבל מחמאות, כמה יפה את נראית וש"את קורנת".

 

שבוע ארבעה-עשר

בשבוע ה-14 הילד כבר כמעט מושלם. אמנם לא כל מערכות גופו פועלות, והוא ודאי אינו מסוגל להתקיים מחוץ לרחם, אבל עכשיו, מה שהוא צריך זה לגדול ולהשתכלל. הוא מחייך, מקמט את מצחו או מניע את ראשו לצדדים. תנועות אלה הן חלק מהמאמץ שהוא משקיע בתרגול רפלקס המציצה. גם הרפלקסים של הבליעה והנשימה מפותחים כבר, והעובר נראה כמו איש קטן עם ראש גדול מאוד יחסית לגופו. אורכו מגיע ל-10 ס"מ ומשקלו נע סביב ה-50 גרם.

 

בדיקות רפואיות מומלצות

 

שבוע

בדיקה

 

10

סיסי שליה

הבדיקה מבוצעת בין השבוע ה-10 ל-13 להריון ובמהלכה נלקחים כמה סיסים מהשליה ובעזרתם נבדק המבנה הכרומוזומלי של תאי העובר. המטרה העיקרית היא לבדוק האם העובר סובל מתסמונת דאון או מליקויים כרומוזומליים אחרים. בדיקה זו "מתחרה" בבדיקת מי שפיר. יתרונה הוא קבלת תשובה מה ירה המאפשרת לבצע גרידה במקרה וישנה בעיה. חסרונותיה הם אחוזי הפלה גבוהים יותר מאשר בדיקת מי שפיר.

כמו כן, הבדיקה אינה בודקת רמת חלבון עוברי ולכן במקרים נדירים תאלצי לבצע בדיקת מי שפיר למרות שביצעת כבר בדירה זו.

13

שקיפות עורפית

בדיקת על-קול שבה נמדד עובי פס הנוזל שהצטבר בעורפו של העובר. ככל שעוביו של פס הנוזל גדול יותר, כך גדל הסיכוי למציאת עובר עם תסמונת דאון, למומי לב ולמספר לא קטן של מומים ותסמונות אחרות. הבדיקה מאפשרת ניבוי סטטיסטי לאפשרות שהעובר לוקה בתסמונת דאון. מומלצת מאוד במקרים של הריון מרובה עוברים, שם בדיקת התבחין המשולש אינה יעילה. אין לבצע בדיקת שקיפות עורפית לאחר השבוע ה-14.

 

14

סקר השליש הראשון

בדיקת דם. בדיקת השקיפות העורפית ובדיקת הדם הזו, נקראות ביחד סקר השליש הראשון. תוצאתו יכולה להביא לגילוי של כ-85 אחוזים ממקרי תסמונת הדאון.