תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

מרפאה לניבוי רעלת הריון

מנהל: פרופ' יואב ינון

אחות אחראית: איריס הורביץ


יצירת קשר:

טלפון: 03-5308116/7491

פקס: 03-5303168

דוא"ל: mirp.usnashim@sheaba.health.gov.il

ימי פעילות:

ימי ג', בשעות 15:00-10:00


מיקום:

בית החולים לנשים ויולדות, קומה 2

הוראות הגעה 

מטרתה של מרפאת טרימסטר ראשון לניבוי רעלת הריון היא לנבא ולמנוע רעלת הריון – מחלה שמתפתחת ב-3%-5% מההריונות ועלולה לסכן את האם והעובר. לשם כך היא משתמשת בשיטה חדשה וייחודית לשיבא – תוכנה שמחשבת את הסיכון לרעלת הריון, אשר באמצעותה ניתן לאתר 80% מהנשים שיחלו בה. השיטה המקובלת לחישוב סיכון זה היא הערכת גורמים ידועים (נתונים דמוגרפיים ורפואיים), אך כך כמחצית ממקרי רעלת ההריון לא נמנעים.

בנוסף לסקירת הנתונים הרפואיים והדמוגרפיים, המטופלת עוברת בדיקות שתוצאותיהן מוזנות לתוכנה ומשוקללות לכדי הערכת הסיכון. בהן: בדיקת דם לחלבוןPLGF  (חלבון זה מרחיב את כלי הדם האימהיים, ונמצא כי רמה נמוכה שלו בשליש הראשון להריון מנבאת התפתחות רעלת הריון בהמשך), בדיקת זרימות דם בעורקי הרחם (תנגודת מוגברת להן עשויה להעיד על פגיעה בתפקוד השליה ועל עלייה בסיכון לרעלת בהמשך ההריון), ובדיקת לחץ דם. מטופלת שזוהתה כבעלת סיכון גבוה לרעלת הריון תטופל באספירין (נמצא כי הוא מפחית משמעותית את הסיכון להתפתחות המחלה). בנוסף לבדיקות הללו המטופלת עוברת גם שקיפות עורפית ובדיקת סקר ביוכימי שליש ראשון להערכת הסיכון של העובר ללקות בתסמונת דאון. את כלל הבדיקות במרפאה מבצע פרופ' יואב ינון

המרפאה מיועדת לכל אשה הרה שמעוניינת לדעת אם היא בסיכון גבוה לרעלת הריון. הביקור צריך להתקיים בין שבוע 11 לשבוע 13+6 להריון. יש לקבוע תור בטלפון ואין צורך בהפניה (עלות הביקור וכלל הבדיקות היא 1,200 שקלים).

חיפוש