תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

צנתור חצוצרות

אחראי מרפאה: פרופ' שלמה כהן אילון

אחות אחראית: ליאורה וקסמן

אחראית קבלת חולים: מירי סעאת


יצירת קשר:
טלפון לזימון תור: 03-5305000 (בחרו 0 בניתוב שיחות)

טלפון משרד: 03-5302787

פקס: 03-5308046

דוא"ל: mirp.nashim@sheba.health.gov.il

ימי פעילות:

ימי רביעי, בשעות 10:00-09:00


מיקום:

אגף נשים ויולדות, קומה 2

מפת הגעה לשיבא

לידיעתך, אנו מכבדים טופסי התחייבות (טופס 17) של כל קופות החולים. אם אין לך טופס התחייבות, ניתן לשלם בעבור ביקור רופא בהתאם לתעריף משרד הבריאות.

Waze

במה אנחנו עוסקים?

כ-30% ממקרי חוסר הפוריות הן על רקע מכאני, 20%-15% מהן כתוצאה מחסימת חצוצרות קריבנית (PROXIMAL). לפי נתוני הספרות העולמית, הסיכויים להיכנס להריון פוחתים גם כאשר חצוצרה אחת חסומה, קל וחומר כשמדובר בחסימה קריבנית של שתי החצוצרות. מדובר במצב נדיר יחסית, אך קל ופשוט לטיפול.

בעבר, כאשר אובחנה חסימת חצוצרות קריבנית דו-צדדית, עמדו בפני הגינקולוג המטפל שתי אופציות:

1. טיפולי מבחנה. הסיכוי להרות גבוה יותר, כיוון שהחסימה מכאנית ואין בעיה באיכות הביציות, הפרעה בייצורן או בעיית פוריות אצל הגבר. אבל, המחיר הוא גבוה עם סיכון לגירוי יתר שחלתי, להריון מרובה עוברים, להריון חוץ-רחמי ולהפרעות בקרישת הדם.

2.  צנתור חצוצרות, תחת שיקוף רנטגן. הפרוצדורה מבוצעת על ידי החדרת צנתר לחצוצרה תחת שיקוף רנטגן. התוצאות המדווחות בספרות העולמית הן של 90 לפתיחת החסימה ועד 50% הריון בשנה הראשונה לאחר הצנתור. אבל, יש גם חסרונות:שיקוף רנטגן ממושך יחסית וחשיפה לקרינה; אין אפשרות להתבוננות אמיתית בחלל הרחם או בפתחי החצוצרות; המכשור בעל קוטר רחב יחסית של כ-5 מ"מ, שעלול לגרום אי-נוחות ואף כאבים למטופלת.

בשנים האחרונות נכנסה לשימוש שיטה חדשה לפתיחת חסימה בחצוצרות. השיטה, שפותחה בשיבא על ידי ד"ר שלמה כהן-אילון ופרופ' א. שולמן, עושה שימוש בהיסטרוסקופ דקיק בקוטר של 2 מ"מ, שבו תעלת עבודה המאפשרת לצנתר את פיית החצוצרה החשודה כחסומה. אבחון החסימה ווידוא פתיחתה מבוצעת תחת בקרת אולטרסאונד בטני או נרתיקי, לפי הצורך. 

איך זה עובד? צינורית פלסטיק גמישה מוחדרת לתוך הסנטימטר הראשון של החצוצרה, תחת בקרת היסטרוסקופ. מתמר האולטרסאונד מאפשר צפייה בפיזור נוזל פיזיולוגי המוזרק דרך הקטטר. במרבית המקרים, החצוצרה נשטפת מהפקק הרירי ומשברי התאים שחוסמים אותה. מבצעים אותה פעולה שוב מהצד השני.

הפעולה אינה כואבת. היא מבוצעת ביחידה לאשפוז יום גינקולוגי, ללא צורך בהכנות מיוחדות וללא הרדמה. אם מזהים פוליפ זעיר או הידבקויות עדינות, ניתן תוך כדי הפעולה לבצע גם ניתוח להרחקת הממצא, ללא צורך בהרדמה.

בחודש הראשון לאחר הצנתור הסיכויים להרות באופן טבעי הם בשיאם, והנשים מתודרכות כיצד לאתר את זמן הביוץ ולשפר את הסיכוי להריון טבעי.

חיפוש