תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות

מדריך צואת תינוקות

החיים של הורים לתינוקות מסתובבים לא מעט סביב התדירות, המרקם והצבע של הצואה. מה באמת אומר הקקי של תינוקות צעירים?

ראשית נבהיר שזה לגמרי נורמלי, וכולנו עשינו או עושים את זה  מחליפים חיתולים ובוחנים את הקקי.

לנוכח העובדה שרוב עיסוקנו בעולם מתנקז לשלומו של התינוק, כמובן שהקקי הופך לשיחה לגיטימית. צבע, מרקם ותדירות הצואה בקרב תינוקות נתון לשינויים, ומהווה לנו, ההורים, אינדיקציה על מצבו של התינוק.

בימי חייו הראשונים של התינוק צבע הצואה (ירוק שחור) עלול להלחיץ אתכם, אבל מדובר בצבע נורמלי לחלוטין שיחלוף כעבור ימים ספורים. צואה זו נקראת צואה מקוניאלית, והיא נחשבת צואה עוברית אשר נוצרה ממי השפיר.

הנקה מסייעת לסלק מגופו של התינוק את הצואה המקוניאלית בתקופה של כ-3 ימים. אם צואה מסוג זה נמשכת מעבר ל-3 ימים, יש להיוועץ עם הרופא המטפל. בכל מקרה חשוב לוודא מתן צואה, ו אם לא ניתנה צואה ראשונית יש לעדכן את רופא המשפחה/ הצוות הרפואי בבית החולים.

עם הזנת התינוק בהנקה או בתחליף חלב, תדירות הצואה צריכה להיות לפחות אחת ליום בשבועות הראשונים לחייו. אם לתינוק אין יציאות יותר מ-5-3 ימים, יש לבדוק זאת מול הרופא המטפל.

אצל תינוקות בני חודש ומעלה כמות היציאות היומית נעה בין מספר יציאות ביום (בדרך כלל לאחר האכלה) עד ליציאה אחת בשבוע. בקרב שני שלישים מהתינוקות היציאות היומיות הן מעל ל-2 ביום. אצל תינוקות יונקים צבע הצואה בחודשים הראשונים הוא בדרך כלל צהוב חרדלי והמרקם הוא גרגירי. צבע הצואה של תינוקות הניזונים מתחליף חלב הוא צהוב משולב בחום עם סמיכות גבוהה יותר

עם המעבר לתזונה מגוונת שכוללת גם מזונות מוצקים ולא רק חלב אם או תחליף חלב, הצבע, המרקם והתדירות של הקקי ישתנו ויתאפיינו במגוון צבעים ומרקמים.
 

סוגי קקי ומשמעותם

לנוחיותכם סקרנו את האפשרויות המוכרות על מנת לתת לכם מענה לשאלה האם הצבע הזה נורמלי ומה זה בכלל אומר על בריאותו של התינוק?

קקי בצבע צהוב ובמרקם גרעיני

קקי אופייני לתינוקות יונקים. התדירות הנורמלית נעה בין יציאה אחת לשבוע לבין מספר יציאות ביום.


קקי בצבע צהוב חום עם מרקם גרעיני סמיך יותר

קקי אופייני לתינוקות הניזונים מתחליף חלב אם. התדירות הנורמלית נעה בין יציאה אחת לשבוע לבין מספר יציאות ביום.


קקי המכיל גוון אדום במרקם קשה

עלול להעיד על דם בצואה או על פציעה בעקבות מרקם קשה ויבש. בכל מקרה יש לבדוק מול הרופא המטפל.


קקי הכולל חלקי מזון

מאפיין בדרך כלל תינוקות שהחלו להתנסות במזונות מוצקים. מערכת העיכול של התינוק זקוקה להסתגלות לרכיבי המזון המוצקים, ולכן נפוץ לראות רכיבי מזון שלא עוכלו. צבע הקקי עשוי להיות מושפע מהמזון (למשל, סלק - אדום, עלי תרד - ירוק). אם הצבע נראה לכם לא תקין ולא מצאתם סיבה לכך במזון שצרך התינוק, יש לפנות לרופא המטפל.