תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

שחלות פוליציסטיות

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS=(Polycystic Ovary Syndrome.מתבטאת בחוסר איזון בהפרשת הורמוני המין – אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. מדובר במצב שכיח, המופיע אצל 15%-5% מהנשים בגיל הפריון, והוא מהווה את הסיבה העיקרית לאי-סדירות במחזור ולהפרעות בביוץ.


מהם התסמינים לשחלות פוליציסטיות?

 • ביוץ ומחזור לא סדירים
   
 • שיעור יתר (בפנים, בחזה, בבטן ובגב)
   
 • אקנה ועור שומני
   
 • הידלדלות שיער באזור המצח.

 

איך מאבחנים?

ב-2003 פירסמה ועדת מומחים שלושה קריטריונים המכונים "האבחנות של רוטרדם" ומקובלים בכל העולם.  לאבחנת התסמונת נדרשים לפחות שניים מהקריטריונים הבאים:

 • העדר וסת או אי-סדירות של וסתות -  מרווחים של יותר מ-35 יום בין הווסתות, או דימום וסתי אחת למספר חודשים, או העדר דימום וסתי (ללא התערבות טיפולית). חשוב לציין כי קריטריון זה אינו מתייחס לנערות בגיל ההתבגרות. בשנה הראשונה לאחר קבלת הווסת 85% מהנערות אינן מבייצות באופן מסודר. 60% מהנערות יבייצו באופן סדיר רק שלוש שנים לאחר קבלת הווסת הראשונה.
   
 • עודף הורמונים זכריים - שיעור יתר, אקנה משמעותית או רמות גבוהות של הורמונים זכריים כגון טסטוסטרון בבדיקת דם.
   
 • מראה פוליציסטי בבדיקת אולטרסאונד - לפחות שחלה אחת עם ריבוי זקיקים קטנים (12 זקיקים לפחות בגודל של 9-2 מ"מ) ו/או שחלה מוגדלת שנפחה גדול מ-10 מ"ל.

בנשים שאובחנו עם PCOS  חשוב לבדוק גם את רמת הגלוקוז והשומנים בדם ואת לחץ הדם, שכן חלק מהן עלולות לסבול גם מתסמונת מטבולית המתבטאת בשומנים מוגברים בדם, ביתר לחץ דם, ובשיבושים במשק הסוכר בגוף (עמידות לאינסולין וסוכרת). תסמונת מטבולית שכיחה יותר בקרב אלה עם השמנת יתר.
 

איך מטפלים בנשים עם שחלות פוליציסטיות שאינן מעוניינת להרות?

מקובל לטפל בנשים עם שחלות פוליציסטיות בגלולות למניעת הריון, כל עוד אינן מעוניינות להרות. הגלולות עוזרות להסדיר את הווסת. חלק מהסוגים מסייעים גם במקרים של שיעור יתר ושל אקנה. פעמים רבות שינוי בהרגלי האכילה, ביצוע פעילות גופנית ושילוב של טיפול תרופתי שמגביר את הרגישות לאינסולין (אם התגלתה עמידות לאינסולין) מסייעים לטפל בהפרעות ההורמונליות המלוות את התסמונת.


איך מטפלים בנשים עם שחלות פוליציסטיות המעוניינת להרות?

העדר ביוץ או ביוץ שאינו סדיר עלול לגרום לקשיים בכניסה להריון. מקובלות מספר דרכי טיפול:

כדורי איקקלומין (קלומיפן ציטראט)

80% מהנשים שמשתמשות באיקקלומין יצליחו לבייץ. כמחצית מהן ישיגו הריון תוך 6 חודשים מתחילת הטיפול. לעיתים, התרופה עלולה לגרום לרירית הרחם להיות דקה בכך להפריע לקליטת הריון באותו מחזור טיפול. תופעה זו תחלוף בדרך כלל עם הפסקת השימוש בתרופה.

לטרוזול

מחקרים הראו כי שימוש בתרופות המעכבות את פעולת האנזים ארומטז, דוגמת לטרוזול, יעיל בהשגת ביוץ, אך התרופה עדיין אינה מאושרת לשימוש נרחב בישראל. לפי המחקרים, זמן הפעולה של מעכבי הארומטז קצר יותר מזה של האיקקלומין, והם אינם פוגעים ברירית הרחם.

ירידה במשקל

במקרים שבהם מלווה תסמונת השחלות הפוליציסטיות במשקל עודף או בבעיות אנדוקרינולוגיות (למשל, גלוקוז גבוה ועמידות לאינסולין), ירידה של 10%-5% במשקל הגוף מעלה באופן משמעותי את הסיכוי לביוץ ולהריון, ללא כל סיוע תרופתי.

זריקות גונדוטרופינים

אם לא הושג הריון בשימוש בדרכים אלה, מקובל לעבור לטיפול בזריקות גונדוטרופינים.  

חשוב לציין כי נשים עם שחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה יותר להריונות מרובי עוברים ולגירוי יתר שחלתי, בגלל עודף הזקיקים בשחלות כאשר הן מקבלות טיפול להשראת ביוץ.