תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

נעים ברחם – כך תעקבי אחר תנועות העובר

מתי מתחילים להרגיש תנועות, איך מעודדים את העובר לזוז ומתי צריך ללכת להיבדק

כתב: פרופ׳ שלי מזעקי טובי, מנהל המחלקה להריון בסיכון, מנהל המערך הפרינטלי, ומ"מ מנהל אגף נשים ויולדות


מתי אני אמורה להתחיל להרגיש תנועות?

"זה תלוי. בהריון ראשון בדרך כלל מתחילים להרגיש תנועות בשבועות 22-20. בהריון חוזר יש נשים שחשות תנועות כבר בשבוע 16. הסיבה היא שנשים שילדו בעבר כבר יודעות מה לחפש: הן יודעות להבדיל בין התחושות שלהן לתחושות העובר. נוסף על כך, בהריון חוזר שרירי הבטן דקים יותר ולפעמים זה מעצים את התחושה".


על אילו תנועות בכלל מדובר?

"יש כמה סוגי תנועות: תנועות גפיים (הנעה של הידיים והרגליים), המורגשות כתנועות חדות, ותנועות של כל הגוף (שהעובר כולו מתהפך), המורגשות כתנועות סיבוביות. למעשה, כבר משבוע 10-9 העובר זז כל הזמן, אבל בגלל שהוא עדיין קטן התנועות שלו לא מספיק חזקות וקשה לחוש אותן".


כמה תנועות צריך להרגיש ביום, ואחת לכמה זמן?

"ההמלצה היא להתחיל לעקוב אחר התנועות מהטרימסטר השלישי, משבוע 28-27. יש שתי גישות למעקב: האחת אומרת שצריך להרגיש שלוש תנועות במהלך חצי שעה בשעות הבוקר, שלוש תנועות במהלך חצי שעה בשעות הצהריים ושלוש תנועות במהלך חצי שעה בשעות הערב. גישה אחרת אומרת שצריך לחוש 10 תנועות במשך שעתיים במהלך היום".


אם אחרי שבוע 22 אני עדיין לא מרגישה תנועות?

"יש כמה גורמים שיכולים לעכב תחושת תנועות: כשהשליה היא קדמית, כשהגב של העובר מופנה לבטן של האישה ועודף משקל של האישה. אם עד שבוע 24 עדיין אין תחושת תנועות, מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד".


שואלים את חביבה


יש זמנים שבהם העובר פעיל יותר, ואז מרגישים יותר תנועות?

"זה עניין אינדיווידואלי: יש עוברים שזזים יותר בשעות היום, יש שזזים יותר בשעות הערב. באופן כללי לעובר יש מחזורים של ערות ושינה, כשמחזורי השינה נמשכים 40-20 דקות, ואז הוא לא זז. זה נדיר שמחזור שינה יימשך יותר משעה וחצי".


איך מעודדים תנועות?

"יש עוברים שמגיבים טוב לסוכר, ולכן מומלץ לאכול משהו מתוק. יש שמגיבים יותר למוזיקה ויש שיותר לקולות. כדי להרגיש היטב את התנועות מומלץ לשכב על צד שמאל, כי אז אספקת הדם לרחם גבוהה ביותר, לשים את הידיים על הבטן ולהתרכז".


יותר מדיי תנועות זה בעיה?

"יש מחלוקת אם תנועות מרובות קשורות לבעיה עם העובר או לא. אין לכך תשובה חד-משמעית. אם יש לך ספק, מומלץ להיבדק".

 

מתי צריך להילחץ?

"סימני האזהרה הם ברגע שמרגישים באופן מובהק פחות תנועות או שינוי משמעותי באיכות התנועות. אם במהלך היום לא מרגישים את כמות התנועות המבוקשת, אסור להמתין יממה נוספת ויש להיבדק. גם נשים שמרגישות חריגה מובהקת מהתבנית המוכרת של העובר, למשל שהוא לא זז כהרגלו בשעות הבוקר, צריכות לעקוב ולהיבדק בהתאם".