תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

טיפים להריון ולידה

שיבא | נשים | טיפים להריון ולידה

מאת: עליזה זילברשיין, יועצת ומיילדת במועדון יולדות שיבא בייבי, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר

 

 

מתי להגיע למיון יולדות? 

חשוב להכיר את הסימנים המרמזים על הצורך לפנות לביקורת.

 • צירים מסודרים - כל 5 דקות, במשך שעתיים בלידה ראשונה, במשך שעה בלידה חוזרת.
  מומלץ בזמן שאת שוהה עדין בבית: לאכול, לשתות, לשהות במים, לעסות גב תחתון, תנועתיות ותמיכה יקלו ויפחיתו את כאב הצירים.
 • ירידת מים או חשד לירידת מים: יכולה להופיע בדרכים שונות, בכמות רבה או בטפטוף.
 • דימום טרי כמו וסת (ולא הפרשה חומה ורירית).
 • נפילה או חבלה (גם אם לא הייתה חבלה ישירה בבטן).
 • שינוי או הפחתה בתנועות העובר (ראי הנחיות למעקב תנועות העובר).
 • בצקות, כאבי ראש, טשטוש בראיה, כאבים ברום הבטן, (יכולים לבשר עליה בלחץ הדם).
 • ביום תאריך הלידה המשוער יש לפנות לביקורת למיון יולדות או ליחידת הניטור עם טופס 17, ניתן לפנות גם לרופא המטפל, מוקד נשים או מרכז בריאות האישה במקום מגורייך.

בכל מקרה של ספק ניתן להתקשר למיון היולדות בטלפון 03-5305127.

 

 

כיצד לעקוב אחר תנועות העובר?

תחושת תנועות הינה סובייקטיבית ושונה בעוצמתה ותדירותה מאישה לאישה. במידה והאישה לא בטוחה שהיא מרגישה בתנועות העובר כפי שהיא הרגישה בעבר, עלייה לנקוט בפעולות הבאות שלוש פעמים ביממה:

 

 • יש לשכב על צד שמאל במקום שקט ללא הפרעה מגורמים חיצוניים.
 • יש להניח את כפות הידיים על דופן הבטן ולספור את תנועות העובר במשך שלושים דקות.
 • תחושה של 3 תנועות ומעלה בפרק זמן של 30 דקות נחשבת תקינה. במידה ולא חשים 3 תנועות יש לפנות לחדר הלידה ולבדוק את מצב העובר. 

 

 

אלו בדיקות יעשו במיון יולדות?

בדיקת שתן לחלבון, בדיקת דם. מדידת דופק וחום. חיבור למוניטור שיבצע רשום צירים ודופק עוברי (משך המוניטור עפ"י הצורך - אך לא פחות מ 30 דקות). בדיקה וגינאלית - לידנית. אולטראסאונד עפ"י הצורך. בדיקת רופא. בדיקות נוספות לפי הצורך.

לפי הממצאים  יוחלט על המשך טיפול: הפניה לחדר לידה , או ליחידת אשפוז אחרת. במידה והיולדת חוזרת לביתה, תקבל מכתב בו מצויות הנחיות להמשך המעקב.

 

 

מה צריך  להביא לחדר לידה? 

כרטיס מעקב הריון מעודכן בדיקות שנעשו במהלך ההריון: סוג דם, מעקב לחץ דם, אולטרא סאונד ראשון, חלבון עוברי, סקירות מערכות,  העמסת סוכר, ספירת דם אחרונה + טרומבוציטים משבוע 36, הערכת משקל עדכנית תעודת זהות

 

 

מה כדאי להביא לחדר לידה?

שמן לעיסוי הפרינאום. כלי רחצה כולל נעלי גומי למקלחת מים מינרלים סוכריות מציצה מסטיקים שפתון שמן מגבונים לחים שקית לכביסה מלוכלכת
מצלמה - אפשר גם וידאו. עיתון / ספר / תשבץ תחתונים חד פעמיים (רשת) פדים חזיית הנקה (מידה גדולה יותר). פדים להנקה חלוק (ניתן לקבל בבי"ח) נעלי בית מגבת אישית (בנוסף למגבת שמקבלים במחלקה). מוסיקה (יש להביא טייפ או רדיו -דיסק ) לבעלות עדשות מגע נא להביא משקפיים.
ליציאה מבית היולדות נא להביא:   סל קל  בגדים לתינוק   ת.ז שלך ושל בן הזוג.
מומלץ לא להביא חפצים יקרי ערך / תכשיטים

 

 

האם יש צורך בניטור עוברי רציף לאורך כל הלידה ?
לא! במידה והינך בריאה, מהלך ההריון היה תקין לחלוטין וללא כל סיבוך והניטור העוברי עם קבלתך לחדר לידה תקין אין צורך בניטור רציף. ניתן יהיה להסתפק בניטור לסירוגין של העובר . 


 

האם יש חובה להתקין עירוי ורידי בחדר לידה?
לא! עירוי ורידי בחדר לידה מותקן על פי הצורך. לנשים בסיכון גבוה יותקן עירוי מקבלתן ועד לאחר הלידה.

 

מהו ניטור ישיר של דופק העובר ומתי יומלץ על ביצוע ניטור ישיר?  
כאשר הרישום העוברי אינו ברור או  במקרה של לידת תאומים, יוצע לך כי רישום העובר ייעשה על ידי הצמדת אלקטרודה לקרקפת העובר. הפעולה קלה ופשוטה וכרוכה בבדיקה פנימית רגילה. מתקן זה מאפשר רישום מדויק ומהימן ביותר של הדופק העוברי.
 

האם אפשר ללדת לידה טבעית בחדר לידה?
אנו צוות המיילדות, פיתחנו נהלים מיוחדים המאפשרים בכל חדר לידה, ללדת "לידה טבעית". במידה והיולדת מעוניינת לעבור לידה ללא משככי כאב, יש לידע את המיילדת בקבלה והיא תשתדל לעזור לה בהחלטה . כל בקשה של היולדת במהלך הלידה, תיבדק וכל התערבות רפואית, תהיה אחרי הסבר ובידיעת  בני הזוג. הלידה תתבצע בחדר לידה ולא במרכז לידה טבעית.

 

 

לכמה עליה במשקל עלינו לצפות במהלך ההריון?
עליה ממוצעת בהריון היא בין 10-12 קילוגרם.  הרחם עצמו שלפני ההריון משקלו היה כ- 50 גרם בסוף ההריון שוקל כ-1 קילוגרם. העובר שוקל  כ- 3.5  קילוגרם, מי השפיר 1 קילוגרם, שילייה כ - 600 גרם, כ- 1 ליטר נוזלים נוסף למחזור הדם ונוספים כ - 2 קילוגרם שומן.

 

 

מדוע רוב התינוקות נולדים במצג ראש?
התינוק מסתובב ומתהפך ברחם חופשי לכל אורך תקופת ההריון. אולם לקראת הטרימסטר השלישי, כאשר הוא במקרה מתהפך עם הראש למטה, הוא 'נלכד' בין עצמות האגן ואינו יכול עוד להסתובב.

 

 

מתי תינוק יכול להתהפך ממצג ראש?
כאשר הוא קטן והיקף ראשו קטן ולכן לא 'נלכד' בין עצמות האגן.
או כאשר כמות מי השפיר גדולה מעט מהמצופה ולא מאפשרת לראש לרדת עד עצמות האגן.

 

 

באיזו שיטת אלחוש לבחור?
אם עברת קורס הכנה ללידה, קבלת שם אינפורמציה על שיטות שונות לאלחוש, (תרופות נגד כאבים), ואינך יודעת במה לבחור, סימן שהייתה לך מדריכה טובה!  מדריכה טובה מספרת על האופציות השונות, אך אינה מייעצת מה לקחת.

 

 

מי יהיה נוכח בחדר לידה פרט לבעל?
זה נושא שכדאי לשוחח עליו כבר עכשיו. יש זוגות המעדיפים רק את בן הזוג. ויש המעדיפים את החותנת על האם, זה בהחלט נושא רגיש ואין להשאירו לרגע האחרון.

 

 

איך להימנע מהצרבת?
אכילה של ארוחות גדולות או אכילה לפני השינה, הם הסיבות הנפוצות לצרבת. עדיף לאכול ארוחות קטנות מספר פעמים ביום ולא לפני השינה.


 

בצקות וורידים ברגלים
בצקות שכיחות בסוף ההריון ומציקות מאד. אין לגרוב גרבי גומי נגד בצקות יש להרים את הרגלים בזוית של 90 מעלות  ל-10 דקות, פעמים שלוש ביום ובעיקר לפני השינה. ורידים ברגלים זו נטייה, אך עמידה ממושכת מחמירה את המצב. יש להיוועץ ברופא וורידים לגבי גרביים אלסטיות.

 

 

 

אפידורל לקחת או לא לקחת?
בזמן אמת, בזמן הצירים , זה הזמן להחליט האם הם כואבים מאד או ניתן ללדת ללא משככי כאב. אל תתני לסביבה לשכנע אותך על כן או לא לקחת אפידורל. לכל אחד סף כאב שונה. רק את מרגישה בכאב ויכולה להחליט.

 

 

הידעת שהריון נמשך שנה ושמונה חודשים?

שמונה חודשים הם שמונה חודשים והחודש התשיעי נמשך שנה.

הכל כבד, תנועות העובר לוחצות ומכאיבות, הרחם מגיע עד הריאות ומקשה על הנשימה, הגב כואב מהמשא הכבד..... וחוץ מזה הוא כבר יכול להיות בחוץ ושאבא שלו יחזיק אותו...

 

קרע או חתך זה לא סוף העולם
במידה והמיילדת תבצע חתך חיץ במהלך הלידה (episiotomy) עליך לדעת שביצוע החתך אינו מכאיב, גם אם לא קיבלת אפידורל. החתך נעשה תוך כדי הציר כאשר היולדת לוחצת וכך אינה מרגישה בו.  במידה ולא התבצע חתך ונוצר קרע, אל חשש. קרע מתאחה טוב יותר מחתך חיץ, ובמקרים של קרע פנימי קטן לעיתים גם לא נחוץ לתפור. לסבתות שלנו לא תפרו בלידה והקרע היה מתאחה לבד. תפירת אזור החתך או הקרע יכולה להכאיב מאד במידה ואין לך אפידורל. אל תסכימי לתפירה באזור, ללא חומרי הרדמה, גם אם החתך קטן.
 

הליך הלידה כואב, האם כדאי מראש להחליט על ניתוח קיסרי?

לידה הוא תהליך טבעי. תינוק שנולד במהלך לידה בריא יותר ומערכת הנשימה שלו טובה יותר. ניתוח הוא תהליך כואב וכרוך בסיכונים. אם אינו נחוץ כדאי להימנע ממנו.

 

 

הידעת! התייבשות או דלקת בדרכי השתן יכולים לגרום לצירים מוקדמים.
כדי למנוע זאת יש לשתות  כ- 2 ליטר נוזלים ביום. אם הטלת השתן כרוכה בצריבה, כאבים או בדימום, יש לשלול דלקת בדרכי השתן. גשי למרפאה לבצע בדיקת שתן או היוועצי ברופא.

 

האם להתחיל או להמשיך להתעמל?
אם עסקת בספורט לפני ההריון את יכולה להמשיך בו גם עכשיו. אך הורידי הילוך היות ובהריון יכולים להיות שינויים בלחצי דם העלולים לגרום לסחרחורת ובפעילות ארובית נצרכת יותר חמצן, הלב פועם יותר פעמים לדקה ואת מתעייפת יותר. לא כדאי להמשיך לעסוק בספורט הגורם לתנועות פתאומיות כמו טניס, או רכיבה על סוסים. אם את לא עוסקת בספורט אפשר וכדאי להתחיל לעסוק בו עכשיו. הספורט  הרצוי הוא שחיה, יוגה או תרגילי הריון הניתנים על ידי  אדם מוסמך לכך.

 

 

מי יכול להיות נוכח בקורס הכנה ללידה?
בקורס הכנה ללידה לא רק בני הזוג יכולים להשתתף? גם סבא, סבתא אחיות ודודות מוזמנים ברצון.

 

 

מה עושים? הצירים הגיעו.

עם תחילת הצירים התחילי לנשום נשימות בטן כפי שלמדת בקורס הכנה ללידה וזרמי עם הצירים. בזמן הציר תנשמי לאט ותתרכזי בעובר, הספקת החמצן שלו יורדת בזמן התכווצות הרחם  וחשוב שלא תפסיקי לנשום וכן שהנשימות לא תהיינה מהירות מידי כדי לספק לו את מקסימום החמצן, תחשבי שכל ציר מקדם אותך לקראת הלידה. מים זורמים במקלחת או אמבטיה עוזרים להרבה נשים בזמן הצירים. הכניסי כיסא פלסטיק למקלחת ותני למים לזרום עליך, החליפי ממים חמים לקרים לסירוגין, זה מאד מרענן. כשהצירים סדירים רצוי להגיע לחדר לידה, בלידה ראשונה רק  אחרי שעתיים של צירים סדירים המגיעים כל 3-5 דקות ונמשכים לפחות 45 שניות. בלידה חוזרת כאשר מזהים צירים סדירים יש להגיע תוך חצי שעה לבדיקה.

 

 

הידעת! עיקר הדימום בלידה נגרם עם הפרדות השליה.

 

 

יש לי דימום או הפרשה חומה, מה עושים?
אם את מבחינה בהפרשה חומה לקראת מועד הלידה, קרוב לוודאי שהצוואר נמחק, הפקק הרירי ניתק ויש מעט דימום. דימום זה לא מסוכן ואין צורך לגשת לביקורת. אם יש דימום טרי, בצבע אדום יש לגשת לביקורת מיד, כדי לשלול הפרדות שליה.

 

 

יש לי כאבים חזקים שלא חולפים!

 אם הכאב חזק מאד ולא חולף, יש להגיע מיד לביקורת. תתכן לידה מהירה, או הפרדות שליה.

 

 

אני רוצה ללדת עם אלחוש אפידוראלי  להקלת הכאבים, האם האפידורל יאריך לי את משך הלידה?

אלחוש בעזרת אפידורל יעיל ביותר להקלת כאבי הלידה, ולמעשה גרם למהפכה של ממש באפשרות להבטיח לידה נטולת כאב. אבל מחקר שסקר 11 מחקרים אקראיים בהם נכללו 3,157 נשים הראה כי ההסתייעות באלחוש אפידוראלי  אכן קשור בעליה במשך הזמן של שני שלבי הלידה (שלב ראשון: עד פתיחה גמורה; שלב שני: מפתיחה גמורה ועד יציאת התינוק).  כמו כן, השימוש באפידורל היה קשור בשכיחות גבוהה יותר של מצגים לא תקינים של העובר, צורך בשימוש באוקסיטוצין (פיטוצין) להעצמת צירי הלידה ושימוש בילוד מכשירני (שולפן ריק [ואקום] או מלקחיים) בסיום הלידה. אבל חשוב להדגיש כי שיעור הלידות שהסתיימו בניתוח קיסרי בשל חוסר התקדמות בלידה לא נמצא גבוה יותר בקרב היולדות שבחרו ללדת עם אלחוש אפידוראלי .

במידה ותבחרי ללדת עם אפידורל את צריכה לצפות שהלידה שלך תתארך בכ- 40 עד 90 דקות ושהסיכוי שתזדקקי לעירוי של אוקסיטוצין לחיזוק צירי הלידה גבוה פי 2.  נראה שהסיבה שיותר לידות עם אפידורל מסתיימות ביילוד מכשירני, הסיכוי כמעט כפול, קשורה בהארכת משך השלב השני של הלידה ליותר משעתיים של "פתיחה גמורה".  עם זאת, לידה עם אפידורל הינה בטוחה, לא משפיעה לרעה על בריאות הילוד, ומאד מקלה על חווית הלידה עבור יולדות שחוששות מהכאב העז של צירי הלידה.

 

 

האם חשוב להסתובב במהלך הלידה?

מה שבאמת חשוב במהלך לידה רגילה הוא שהאישה תימצא בתנוחה שהכי נוחה לה.  מחקרים מורים כי הליכה במשך הלידה לא מאיצה או משפרת את מהלך הלידה. חוקרים שחילקו באופן אקראי אוכלוסייה של 1,000 נשים בלידה פעילה במועד, לקבוצה שהתהלכה וקבוצה שלא הסתובבה, לא מצאו כל הבדל בין שתי הקבוצות במשך הלידה, בצורך באלחוש (תרופות נגד כאב), בשיעור הנשים שנזקקו לאוקסיטוצין להעצמת צירי הלידה, בשכיחות הלידות המכשירניות או בשיעור הניתוחים הקיסריים.  לא הייתה גם השפעה של ההליכה במהלך הלידה על בריאות הילודים.

 

מחקר נוסף שבדק את השימוש באלחוש אפידוראלי מיוחד שמאפשר לשבת ולהלך במהלך הלידה, לא מצא כי הדבר מקצר את משך הלידה. חשוב להדגיש שלהליכה גם לא הייתה כל השפעה שלילית על מהלך הלידה או על בריאות הילודים.  לכן במידה והאישה חשה בנוח כאשר היא "מסתובבת" במהלך הלידה והדבר הופך את צירי הלידה לנסבלים יותר, אין סיבה למנוע זאת ממנה.  עם זאת, חדרי לידה רבים בישראל מקפידים על ניטור אלקטרוני רציף של הלידה, דבר שקשה לעשות כאשר היולדת מהלכת. קשה גם להלך במהלך הלידה לאחר קבלת אלחוש אפידוראלי  רגיל.    

 

 

שמעתי שבמהלך הלידה לעתים קרובות פוקעים את קרומי שק מי השפיר, מדוע עושים זה והאם זה מסוכן או כואב?

פקיעת קרומי שק מי השפיר הינה פעולה שמבוצעת לעתים קרובות בחדר הלידה. מטרת הפעולה היא לזרז את הלידה.  למרות שיש יחסית מעט מחקרים בנושא, הרי שמחקר מבוקר אחד הראה שפקיעת הקרומים מקצרת את הלידה בכשעה עד שעתיים ומפחיתה באופן משמעותי את הצורך בשימוש באוקסיטוצין להעצמת צירי הלידה. גם כאשר אובחנה חוסר התקדמות בלידה, והנשים נזקקו למתן עירוי עם אוקסיטוצין לחיזוק צירי הלידה, פקיעה של הקרומים קיצרה את באופן משמעותי את משך הלידה.  עם זאת, פקיעה יזומה של קרומי שק מי השפיר מעלה את השכיחות של חום בלידה, כלומר נראה שהיא מעלה את השכיחות של זיהום בקרומי השפיר.

 

הפקיעה של הקרומים נעשית על ידי הרופא או המיילדת בעזרת פוקען מחודד.  מאחר ואין עצבים בקרומים, הרי שהפקיעה עצמה אינה כרוכה בכאב, בדומה לגזירת שערות או ציפורניים.  פקיעת הקרומים מאפשרת גם לרופא להתרשם האם מי השפיר נקיים או מוכתמים במקוניום (הצואה של העובר) או דם.  בנוסף, רק לאחר שנפקעו הקרומים ניתן להצמיד לראש העובר אלקטרודה שרושמת באופן ישיר את פעילות לב העובר או להחדיר לתוך הרחם צנתר שמאפשר מדידה ישירה ומדויקת של עוצמת צירי הלידה. 

 

 

האם יש חשיבות לנוכחות מילדת בצמוד ליולדת בכל מהלך הלידה?

במקומות רבים בעולם מקובל שהמיילדת צמודה ליולדת מרגע קבלתה ללידה ועד לסיום הלידה. בישראל הגישה לא מקובלת, לא בשל ערעור על חשיבות גישה זו, אלא בעיקר בשל מגבלות כוח האדם שקיימות כיום בבתי החולים הציבוריים. מספר בתי חולים (כמו המרכז הרפואי שיבא) מציעים כיום, תמורת תשלום, אפשרות של לידה עם מילדת פרטית או דולה צמודה.

מחקרים מורים שלתמיכה רציפה במהלך הלידה של מטפל (מילדת, אחות, דולה או כל אדם מהישוב) יש מספר יתרונות לאישה ולילוד. במחקר אקראי בו נכללו 413 יולדות מבכירות (כלומר כאלו שזו לידתן הראשונה) הושווה טיפול סיעודי "אחד על אחד" לעומת הטיפול הרגיל (מילדת אחת שעוקבת אחר 2 או 3 נשים בלידה). 

 

נמצא כי אצל נשים שקיבלו מעקב אישי רציף פחת באופן מובהק הצורך במתן עירוי אוקסיטוצין לזירוז הלידה.  לא נמצאו הבדלים ביחס למשך הלידה, שיעור הניתוחים הקיסריים, השימוש בהרדמה אפידוראלית, או הצורך בטיפול נמרץ לילודים.  השוואה במחקר אקראי נוסף, של טיפול תומך רציף על ידי דולה במהלך הלידה לעומת קבוצת ביקורת, מצא כי תמיכה רציפה במהלך הלידה הפחיתה באופן משמעותי את שיעור הניתוחים הקיסריים (8% מול 13%) ואת השימוש ביילוד בעזרת מלקחיים (8% מול 21%). 

 

מחקר שסקר 15 מחקרים בהם נכללו יותר מ- 12,000 נשים מצא כי נוכחות רציפה של אדם תומך במהלך הלידה הפחית את הצורך במשככי כאבים, את שיעור הלידות המכשירניות והניתוחים הקיסריים, ואת מספר הילודים שנולדו עם ציון אפגר נמוך (המורה בצורך לאושש אל הילוד לאחר הלידה).  אין עדיין מחקר מקיף המשווה את התועלת שבליווי האישה בעת הלידה על פי רמת ההכשרה של המלווה. כלומר, לא ברור עדיין אם יש הבדל כאשר הטיפול התומך ניתן על ידי מילדת, אחות או דולה.  מה שברור הוא שלתמיכה אישית רציפה ביולדת בכל מהלך הלידה יש תועלת מוכחת, ללא כל עדות להשפעה שלילית, ולכן היא מאד מומלצת.