תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

בנק דם חבל הטבור

מנהל: פרופ' ארנון נגלר

אחראית מעבדה: ד''ר מרגריטה מיורוב


יצירת קשר:

טלפון: 03-5305780

פקס: 03-5308050

דוא"ל: : cord.blood@sheba.health.gov.il

ימי פעילות:

ההגעה בתיאום מראש בלבד. ניתן להתקשר לתיאום בשעות:  09:00-08:00, 15:00-11:00.


מיקום:

אגף מעבדות, קומה 2, חדר 5 .

מפת הגעה לשיבא 

בבנק הדם הטבורי מוקפאות ומטופלות דגימות דם חבל טבור, בהתאם לקריטריונים וסטנדרטים בינלאומיים. הבנק מצויד במכשור המתוחכם והמודרני ביותר, ומנוהל על ידי פרופ' ארנון נגלר, רופא ומדען בעל שם עולמי ומנהל המערך ההמטולוגי.

בנק הדם הטבורי בשיבא הוא בנק הדם הטבורי הראשון שהוקם בישראל, והוא היחיד בארץ, והשני מחוץ לארצות הברית, שקיבל הסמכה בינלאומית מארגון NMDP   National Marrow Donor Program, הארגון העולמי להשתלת מוח עצם (הסמכה מגדירה את כללי התקן לעבודה בבנק הדם). הבנק עבר הסמכה גם על ידי הארגון האמריקאי לבנקי דם (AABB), והוא חבר ברשת בנקי דם חבל הטבור האירופאית  NetCord ובאיגוד בנקי הדם האמריקאים AABB.

הבנק כבר סיפק שתלי דם חבל טבור למספר השתלות תאי גזע שעברו בהצלחה בארץ ובח"ול, כולל בארצות הברית.

 

למה לשמור דם טבורי?

חבל הטבור, אשר משמש בתקופת ההריון להעברת מזון וחמצן מהאם לתינוק, יכול להיות מקור לתאי גזע ולטיפולים קליניים בעתיד. בעוד שבעבר הושמד חבל הטבור לאחר הלידה, היום ניתן לאסוף את התאים מדם חבל הטבור, לשמור אותם ולהשתמש בהם לטיפול וריפוי בעתיד. תאי גזע הם תאים ראשוניים, אבני הבנייה של התחדשות הרקמות בגופנו. הם משמשים היום לטיפול בשורה של מחלות ממאירות, בעיקר של מערכת הדם, ומחלות אוטואימוניות או תורשתיות. תאי גזע מדם טבורי נמצאים גם בשלב של מחקרים קליניים לטיפול במחלות כמו, שיתוק מוחין, סוכרת נעורים ועוד.

ההשתלה הראשונה בישראל בוצעה ע"י פרופ' ארנון נגלר וצוותו בשנת 1994 בילדה שנולדה עם מחלה גנטית מסכנת חיים. דם חבל הטבור, שבאמצעותו בוצעה ההשתלה, נלקח מאחותה שנולדה כשהחולה הייתה בת שנה.
 

כיצד מתבצע תהליך האיסוף?

במהלך הלידה אין דבר החשוב יותר מבריאותך ומבריאות התינוק שלך. מאחר שאיסוף דם חבל הטבור מתבצע לאחר לידת התינוק, לא נשקפת לך או לילדך כל סכנה. מקור הדם הטבורי הוא בדם התינוק שנשאר בשליה. לאחר לידת התינוק נחתך חבל הטבור, וכשהשליה נמצאת עדיין ברחם מחברת המיילדת מזרק פשוט לחבל הטבור והדם המצוי בשליה נאסף ישירות לשקית האיסוף הסטרילית.

לא מתבצעת שום פעולה על מנת להגביר את כמות הדם בחבל הטבור, וכמובן שאין משנים במאום את מהלך הלידה הטבעי או כפי שנקבע על ידי הרופא הגינקולוג. ניתן לאסוף דם חבל הטבור גם במהלך לידה בניתוח קיסרי.


איפה נשמר הדם הטבורי?

לאחר תום האיסוף, הדם מועבר לבנק הדם הטבורי של המרכז הרפואי שיבא, שם הוא מוקפא ומאוכסן בחנקן נוזלי בטמפרטורה של 196°C-.


אפשר לבחור - תרומה ציבורית או תרומה משפחתית

כל יולדת יכולה להחליט אם לשמור את מנת הדם הטבורי בבנק הדם המשפחתי בעבורה ובעבור בני משפחתה, או לתרום את מנת הדם הטבורי לטובת הכלל.


בנק הדם הטבורי המשפחתי

מנות הדם הטבורי נשמרות לצורך שימוש אישי, או משפחתי. כל מנות הדם הטבורי האישיות מלוות בפוליסת ביטוח, המכסה את עלויות השימוש במנה, במקרה הצורך, בעבור הילוד. את הכיסוי הביטוחי ניתן להרחיב בעבור כל המשפחה.

שימור דם הטבור הפרטי, כמו השימור של הדם לציבור, נעשה בבנק הדם הטבורי של שיבא על ידי צוות מעבדה אחד ובתנאים זהים, בהסמכת משרד הבריאות ובכפוף לתקנים בינלאומיים מחמירים. בנק הדם הטבורי בשיבא עובר ביקורות קבועות, שמהן נהנה גם הבנק המשפחתי. יתרה מזאת, העובדה כי הבנק נמצא בבעלות מלאה של שיבא, בית חולים ממשלתי, וממוקם בשטחו, מעניקה ביטחון מלא ביציבות הבנק לאורך שנים רבות.

השירות המשפחתי הוא בתשלום.


בנק הדם הציבורי

מנות הדם נשמרות כדי להציל חיים של חולה מתאים שעשוי להזדקק לה, או לצורכי מחקר. חשוב לציין כי דם טבורי שלא נאסף, מושמד, יחד עם השליה. לעומת זאת, דם שנאסף משמש בעיקר להשתלה בילדים הסובלים ממחלה ממאירה או מחלה תורשתית ונזקקים להשתלת מוח עצם.

השירות ניתן ללא תשלום. 


שימור דם טבורי ללא עלות למשפחות בסיכון במסגרת סל הבריאות

משפחות בסיכון זכאיות לקבל איסוף ושימור דם טבורי ל-4 שנים ללא עלות במסגרת סל הבריאות. מדובר במשפחות שיש להן קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל ממחלה ממאירה של מערכת הדם או מחלה של כשל מח עצם. המנה תישמר אם קיימת סבירות גבוהה שהחולה יזדקק לטיפול בדם טבורי ב-4 השנים הקרובות, ורק במקרים בהם קיימת התאמה מלאה בין תאי הגנים (HLA) בין החולה לבין היילוד. לקבלת השירות, יש לקבל טופס 17 מקופת החולים.
 

חיפוש