תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

הריונית מדוברת – מילון למונחי הריון ולידה

א

אולטרסאונד (אל-שמע)

כיום, לאורך ההריון, מתבצעות סריקות אולטרסאונד המדמות את הקורה בתוך הרחם. ניתן לראות איברים בתנועה, כמו הלב הפועם, ואת זרימת הדם. הבדיקות נעשות באמצעות מתמר על בטן האישה או בהחדרה לנרתיק.

 

אוקסיטוצין

הורמון המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח וגורם להתכווצות הרחם ולהתכווצות צינורות החלב בשדיים.

 

אינדוקציה

התחלת לידה אצל אישה שאינה נמצאת בלידה פעילה. לרשות הרופאים עומדים כמה אמצעים למטרה זו, והבחירה באחד מהם נעשית על פי שיקול דעתם.

 

אנטי D

חומר חיסון הניתן בזריקה לשריר לאישה בעלת RH שלילי, היולדת ילד עם RH חיובי. החיסון נועד למנוע מהאם לפתח נוגדנים נגד גורם

ה-RH החסר אצלה, ובכך לגרום נזק לעובר בהריון הבא שלה. הזריקה ניתנת לנשים עם RH שלילי בשבוע 28 להריון ובכל פעולה המתבצעת במהלך ההריון שבה יכול להיווצר מגע בין דם עוברי לדם אימהי.

 

אפגאר

שיטת ניקוד הניתן לילוד, דקה ו-5 דקות לאחר היוולדו, על מנת להעריך אם היה תשניק בזמן הלידה.


אפידורל

זריקה לשיכוך כאבים או הרדמה של חצי פלג הגוף התחתון, תלוי במינון ובסוג החומר, הנעשית על-ידי דקירה בגב והחדרת חומר אלחוש מקומי לחלל האפידורלי של עמוד השדרה.


אפיזיוטומיה

חתך חיץ הנקבים. החתך מבוצע לעתים בזמן הלידה, על מנת למנוע קרעים.


ב

בדיקות גנטיות

מטרתן בדיקות הסקר הגנטי בהריון היא לאתר אנשים שהם נשאים סמויים של מחלות (כלומר של פגם גנטי). בדיקות הסקר מתבצעות באמצעות בדיקת דם, ומיועדות לזוגות שמתכננים הריון. אולם, גם אם ההריון כבר החל, ניתן וחשוב לבצע את הבדיקות. באמצעות הבדיקה של תכונותיהם הגנטיות של ההורים, ניתן לברר בסבירות גבוהה את סיכוייו של התינוק לחלות במחלות אלו.


ברקסטון היקס

צירים מדומים המכינים את הרחם לקראת העבודה המאומצת בלידה. צירים אלה אינם סדירים, בעלי עוצמה נמוכה וגורמים לרחם להתקשות אך הם אינם משפיעים על צוואר הרחם ובדרך כלל אינם מלווים בכאב. צירי ברקסטון היקס מתרחשים לרוב אחרי פעילות מאומצת, והם חולפים בעת מנוחה.

 

בשלות ריאתית

מצב שבו העובר פיתח מספיק סורפקטנט, והסיכון שייכנס למצוקה נשימתית לאחר הלידה קטן.

 

בשלות שליה

מונח בבדיקת אולטרסאונד, המדרג את בשלות השליה לפי המבנה שלה.


ג

גיל הריון

מספר השבועות שחלפו ממועד הווסת האחרונה. גיל ההריון נאמד ממועד זה, ולא מיום ההפריה. לפי חישוב זה נמשך ההריון 40 שבועות, או 280 יום.


ד

דופלר

מכשיר שבאמצעותו שומע הרופא את דפיקות לב העובר.


דימום הריוני

היעלמות הווסת היא הסימן השכיח ביותר להריון, אולם ישנן נשים שאצלן ה“ווסת“ ממשיכה להופיע חודשיים-שלושה בתוך תקופת ההריון, ואילו אצל בודדות היא ממשיכה אף לאורך כל תקופת ההריון. דימומים אלו בתחילת הריון יכולים להיות חלק ממצב פיזיולוגי נורמלי, אך הם יכולים לשקף גם מצבים בעיתיים, כמו הפלה, הריון חוץ רחמי, או מחלה בצוואר הרחם. לכן, בכל מקרה של דימון בהריון, יש לפנות מיד לרופא.


ה

הידבקויות ברחם

היווצרות מעין סיבי פרא של רקמה, המחברים את דפנות הרחם זו לזו. מצב זה עלול לקרות לאחר גרידה, או זיהום ברחם או ניתוחים קיסריים.


היפוך עובר

הפיכה חיצונית של העובר, דרך דופן הבטן, ממנח רוחבי או ממצג עכוז למצג ראש.


היפרדות שליה

מצב שבו השליה נפרדת באופן חלקי או מלא מדופן הרחם, לפני צאת העובר לאוויר העולם.


הריון מחוץ לרחם

הריון שמשתרש ומתפתח מחוץ לרחם, בדרך כלל בחצוצרה.


השתרשות

היצמדות הביצית המופרית לדופן הרחם.


התבססות

ראש העובר יורד עמוק לתוך האגן ומתבסס בו.


שואלים את חביבה

ו

ואקום

שולפן ריק. אחת השיטות המקובלות בלידה מכשירנית. מצמידים לראש העובר מעין כובעון, המחובר בצינור למכשיר
היוצר ואקום. הרופא מיילד את התינוק על ידי משיכת כבל מתכת המחובר לכובעון.


ולדנית

אישה שילדה יותר מתינוק אחד.


ורניקס

שכבה שומנית ולבנה, המכסה את גוף העובר וכנראה מגינה על עורו בפני החשיפה הממושכת למי השפיר.


ח

חבל הטבור

צינור המחבר את הטבור של העובר לשליה של האם. בתוך חבל הטבור עוברים שלושה כלי דם - שני עורקים ווריד אחד - שדרכם עוברים במהלך ההריון חומרי המזון מהאם לעובר וחומרי פסולת מהעובר לאם.\


חומצה פולית

מחקרים קליניים נרחבים ומבוססים הוכיחו באופן חד-משמעי, כי חומצה פולית מונעת מומים מולדים במערכת העצבים המרכזית של העובר וכן מומים מולדים אחרים. התהוות מומים אלו מתרחשת כבר בתחילת ההריון, לכן יש חשיבות לנטילת החומצה הפולית דווקא בתקופה זו וגם לפני הכניסה להריון. נטילת חומצה פולית מביאה לירידה של כ-60% במומים המולדים.


חיך שסוע

פגם בסגירת החך, היוצר במרכזו שסע בדרגות שונות. זהו מצב מולד, שלפעמים ניתן לזיהוי בבדיקות אולטרסאונד. מאחר שקשה מאוד לתקן חיך שסוע באופן כירורגי, בדרך כלל אם אם מגלים את קימו באולטרסאונד ממליצים על הפלה.


חלבון עוברי

חלבון המיוצר בשק החלמון העוברי ובהמשך בכבד העובר. החומר עובר דרך השליה ומגיע למחזור הדם של האם, שם הוא ניתן למדידה בבדיקת הסקר הביוכימי. רמה גבוהה של החלבון יכולה לנבוע מסיבות שונות, כמו חישוב לא נכון של גיל ההריון או הריון מרובה עוברים. רמה גבוהה ובלתי מוסברת של חלבון עוברי יכולה להצביע על סיכון מוגבר להימצאות מום במערכת העצבים המרכזית של העובר. רמה נמוכה יכולה לרמוז לאפשרות סטטיסטית מוגברת להימצאות עובר עם תסמונת דאון.


ט

טוקסופלסמוזיס

מחלה הנגרמת על ידי טפיל. ההדבקה נעשית באמצעות מגע עם צואת חתולים או אכילת בשר נגוע שלא בושל דיו.


טרימסר

שליש אחד משלושת חלקי ההריון.


י

יחסי מין בהריון

קיום יחסי מין מותר במהלך כל ההריון, פרט למקרים חריגים, שבהם יש להיוועץ ברופא: ירידת מים, דימום נרתיקי, כאבים בנרתיק או בבטן, אבחנה של שליית פתח או צירים מוקדמים.


כ

כדור פיזיו

כדור גומי גדול מתנפח. הכדור אינו מאפשר ישיבה בצורה לא נכונה, אלא רק בתנוחה נוחה שמרפה את המתח בגוף. בהריון משמש הכדור לישיבה ולתנועה של האגן, ומפחית חלק מהלחץ שנוצר על הגב ועל רצפת האגן כתוצאה מההריון.


ל

לאנוגו

שיער עדין המכסה את גוף העובר. אצל פגים כמות השיער גדולה, והוא מכסה את כל חלקי גופם. השיער נושר ונעלם אחרי הלידה.


לוכיה

שם כללי להפרשות אחרי הלידה.


מ

מום מולד

מום שהתפתח עוד בהיות העובר ברחם, בדרך כלל עקב פגם גנטי, מחלת האם או חומרים כימיים שפגעו בעובר.


מים מקוניאליים

מקוניום הוא התוכן הראשוני של מעי העובר. תוכן זה מופרש לרוב תוך 42 שעות לאחר הלידה. הפרשת המקוניום ברחם גורמת להעכרת מי השפיר ויכולה להצביע על מצוקה עוברית.


מי שפיר

מי השפיר ממלאים את שק השפיר, שבתוכו חי וגדל העובר, ומאפשרים לעובר לנוע בחופשיות. מי השפיר מגינים על העובר מפני חבלות, ושומרים על חום גופו. מרכיבם העיקרי הוא מים, אך הם כוללים גם חלבונים, סוכרים ומלחים, בדומה למצוי בדם האם. העובר שותה את מי השפיר וכן ”נושם“ אותם אל תוך ריאותיו. מי השפיר חשובים להתפתחותו התקינה של העובר.


מנח עוברי

הצורה שבה נמצא ציר האורך של העובר ביחס לציר האורך של האישה.


מצג

חלק גופו של העובר הנמצא קרוב לפתח צוואר הרחם: ראש, עכוז, מצח וכיוב'‘.


מצוקה עוברית

מצב שבו העובר אינו מקבל מספיק חמצן ברחם. הטיפול כולל ניסיונות לשנות את תנוחת האם, או מתן תוספת חמצן לאם. אם אלה לא עוזרים והלידה כמעט הסתיימה, ניתן לנסות לחלץ את העובר במהירות בלידה מכשירנית. אם הלידה עדיין רחוקה או שלא התחילה כלל, יש לבצע ניתוח קיסרי.


משכב לידה

התקופה שבין הלידה ועד תום 6 שבועות לאחריה. למרפאת משכב לידה


נ

ניטור חיצוני

חיבור מוניטור אלקטרוני רציף על ידי רצועות המהודקות על בטן האישה.


ניטור פנימי

חיבור מוניטור אלקטרוני רציף על ידי הצמדת אלקטרודה לחלק המתקדם של העובר (לרוב הקרקפת). אפשר להחדיר גם צינורית דקה לחלל הרחם, ולמדוד בדיוק רב את הלחץ התוך-רחמי. שני הדברים ניתנים לביצוע רק אחרי פקיעת מי השפיר.


ניקור מי שפיר

החדרת מחט דרך דופן בטן האישה לתוך שק מי השפיר (תחת בקרת אולטרסאונד) והוצאת מעט נוזל מתוכו. דיקור מי השפיר נועד לאתר מומים ו/או מחלות גנטיות בעובר.


שואלים את חביבה


ס

ספינות

בליטות גרמיות שנמצאות בחלקו הפנימי של האגן ודרכן עובר התינוק בדרכו החוצה לאוויר העולם.


סקירת מערכות

בדיקת אולטרסאונד המבוצעת על ידי רופא מיומן ומומחה. במהלך הסקירה נסרקים איברי העובר השונים לאיתור מומים.


סקר ביוכימי (חלבון עוברי)

בבדיקה זו נקבע הסיכון לתסמונת דאון על ידי שקלול גיל האישה (ככל שגיל האישה גבוה יותר, כך הסיכון גדל), ושלושה מרכיבים בדם האישה המופרשים בזמן הריון. הבדיקה נערכת בשבועות 16 - 20 להריון. בדיקת הסקר של התבחין המשולש מאפשרות זיהוי של 60% - 70% מהמקרים של תסמונת דאון.


פ

פג

תינוק שנולד לפני שבוע 37 להריון.


פטידין

סם נרקוטי המשמש לשיכוך כאבים בלידה. כשאומרים ”זריקת טשטוש“, מתכוונים אליו.


פקיעת מי השפיר

אמניוטומיה. פעולה המתבצעת בשעת לידה פעילה. בעזרת מוט פלסטיק ארוך שבקצהו מעין וו, הרופא פוקע (קורע) את קרום שק מי השפיר ומאפשר למים לצאת.


פתיחה

מונח המבטא את מידת ההתרחבות של צוואר הרחם. פתיחה של כ-10 ס"מ, פירושה שצוואר הרחם נמחק כליל, והפתח גדול דיו כדי לאפשר את מעבר התינוק.


צ

צהבת פיזיולוגית

צהבת ילודים, המופיעה לאחר הלידה ונגרמת בשל חוסר יכולתו של הכבד העוברי לטפל ברמות הגבוהות של הבילירובין הנוצר מפירוק כדוריות הדם של העובר.


צירים מוקדמים

צירים המופיעים לפני שבוע 37 להריון.


צלסטון

חומר שנועד להבשיל את ריאות העובר. במקרים של חשש מלידה מוקדמת שעלולה להיות מלווה בתסמונת מצוקה נשימתית, ניתן החומר בזריקות לאם.


צניחת חבל הטבור

מצב חירום שבו, לאחר פקיעת קרום מי השפיר, חבל הטבור צונח ויורד לנרתיק לפני צאת העובר. במצב זה העובר עלול ללחוץ את חבל הטבור בזמן ציר, ובכך להפסיק לעצמו את אספקת הדם ולמות. המצב מחייב ניתוח קיסרי דחוף.


ק

קולוסטרום

נוזל שקוף צהבהב היוצא מהשדיים עוד לפני שמופיע החלב. ערכו רב, שכן הוא מכיל נוגדנים המועברים לתינוק ותורמים למערכת החיסון שלו.


ר

רחם

איבר שרירי בצורת אגס או חציל הממוקם באגן האישה. בקצה אחד מחובר הרחם לחצוצרות, ובקצה השני נמצא צוואר הרחם שממוקם בנרתיק. במהלך ההריון העובר מתפתח בתוך הרחם שגדל ונמתח על מנת לאפשר את גדילת העובר.


רעלת הריון

מצב של עליית לחץ דם, הקורה לרוב בהריונות ראשונים לאחר שבוע 20 של ההריון. עלייה זו מלווה בהופעת חלבון בשתן ובצקות. התופעה נעלמת לאחר הלידה. המצב מחייב השגחה רפואית קפדנית, ולעיתים קרובות סיום ההריון.


ש

שליה

איבר המתפתח יחד עם העובר בתוך הרחם בעת הריון, תפקיד השליה הוא לאפשר חילוף חומרים בין האם לעובר. השליה מתפקדת גם כבלוטה המפרישה הורמונים המווסתים את ההריון. התנתקות השליה מן הרחם היא השלב הסופי של הלידה.


שקיפות עורפית

בדיקה לגילוי תסמונת דאון המוגדרת כבדיקת סקר הנותנת ניבוי סטטיסטי. הבדיקה נערכת בשליש הראשון בין שבועות 11 - 14, כאשר אורך העובר הוא בטווח של 40 - 48 מ"מ. הבדיקה כוללת בדיקת דם האם לגילוי סימנים ביוכימיים בדם האימהי וסריקת אולטרסאונד של עורף העובר,
שבו נמצא נוזל צווארי לימפטי. ככל שעובי הנוזל הצווארי דק יותר, כך הסיכוי של העובר ללקות בכשל כרומוזומלי קטן יותר.


ת

תל"מ

קיצור של - תאריך לידה משוער, היום שבו את אמורה לסיים 40 שבועות הריון.


תנועות עובר

בשבועות 16 - 20 ניתן להתחיל לחוש את תנועות העובר. משבוע 25 קיימת משמעות קלינית לתנועות העובר, כלומר חשוב לעקוב אחריהן ולראות שהן מתקיימות. מומלץ לבצע ספירת תנועות שלוש פעמים ביום לאחר הארוחות במשך כחצי שעה לפחות, חמש תנועות בשעה. בשליש
האחרון של ההריון יש הפחתה נורמלית במספר התנועות.