תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

יש מה לעשות: תרופות במהלך ההריון

את בהריון ואין דבר בעולם הזה שחשוב לך יותר מאשר לשמור על הילד שלך -  אבל את גם מרגישה לא טוב ותמיד אמרו לך שאסור לקחת תרופות בזמן ההריון אז את סובלת. בשקט.

קודם כל – כל הכבוד על כוח הסבל - אבל האם באמת אסור לך ליטול את התרופה שיכולה להקל עלייך? מתברר שההפך הוא הנכון ובמרבית מתופעות ההריון וגם במחלות ומיחושים שלא קשורים בו ישירות, ניתן לטפל תרופתית וללא חשש בעת הצורך. על כל מקרה, בכל שאלה את מוזמנת ליצור קשר עם המרפאה לייעוץ טרטולוגי בשיבא כדי לקבל את כל המידע שאת זקוקה לו על מנת להרגיש בטוחה. 

 

בחילות והקאות

אלו מופיעות בעיקר בשליש הראשון להריון – ואם את בת מזל – הן נעלמות כבר בתחילת השליש השני. למישהו מבחוץ, ההתמודדות עם בחילות והקאות נראית די פשוטה, אבל האמת היא שמדובר בסיוט שמכניס אותך לחוסר אונים ומקשה עלייך מאוד להמשיך ולתפקד.

 את יכולה לנסות ולהקל על הבחילות גם באמצעים טבעיים כמו ג'ינג'ר. במקרה שהבחילות מחמירות, ניתן ליטול דיקלקטין, שמכילה גם אנטי היסטמין בשילוב עם ויטמין B6. היא נחשבת לבטוחה מאוד לשימוש במהלך ההריון וניתנת עם מרשם. תרופה אחרת שיכולה להקל עלייך וגם מצריכה מרשם היא הפראמין, שבטיחותה הוכחה מחקרית. בפראמין מומלץ להשתמש באופן לא רציף ובצורת פתיליה, כדי שלא תקיאו אותה בטעות.

 במקרים חריפים יותר של בחילות והקאות בהריון יש להתייעץ עם רופא לגבי מתן תרופות אפשריות נוספות.

 

כאבי גב

ככל שההריון מתקדם, כך הבטן שלנו גדלה והלחץ על עמוד השדרה גדל. הכאב עשוי להיות גדול כל כך עד שיקשה עלינו לתפקד ביום-יום והוא גם עשוי להקרין על איברים נוספים כמו הירך ולהקשות עלינו בהליכה.

כדי להתמודד עם הכאבים, תוכלו ליטול אקמול ולאחר שלילת רגישות גם באופטלגין. לא הבחירה הראשונה לטיפול בכאבי גב בימים כתיקונם, אבל הן בהחלט יכולות להקל את הכאב לזמן מה. בשימוש מבוקר, תוכלו להשתמש בתרופות נוגדות דלקת NSAIDs (Non-Steroidal Anti Inflammatory), כמו אדוויל, נקסין, אביטרן, אינדומד ואדקס, לא מעבר לשבוע 32.

אם חוש הריח שלכן לא נהיה רגיש יתר על המידה בהריון – אתן יכולות מדי פעם למרוח משחת וולטרן. 
במקרים קשים במיוחד: ניתן ליטול במשך ימים ספורים בלבד משככי כאבים אופיואידיים, כמו טרמדול ואוקסיקונטין.


מחלת חום

אז מה מסוכן יותר - החום? או הכדור שניקח כדי להוריד אותו?    
אין סיבה להסתפק במטליות על המצח - וזה נכון גם לשליש הראשון להריונך. כשעולה החום, את יכולה ליטול אקמול ואם אין רגישות אז גם באופטלגין.
גם כאן ניתן להשתמש בתרופות נוגדות דלקת NSAIDs (Non-Steroidal Anti Inflammatory), כמו נורופן ואדוויל, לא מעבר לשבוע 32. 
 
דלקת בדרכי השתן

אם מאז ומתמיד היתה לך נטייה לדלקת בדרכי השתן, יש אפשרות שבזמן ההריון תסבלי ממנה יותר מתמיד, רק שהפעם, מומלץ שלא להזניח או לדחות טיפול, שכן הדלקת עלולה להגיע לכליות וגם לעבור ליילוד בלידה עצמה.

יש מגוון סוגי אנטיביוטיקה, דוגמת זינט, אוגמנטין, מוקסיפן ופלג'יל ואחרים, שמותרים לשימוש בהריון. התייעצי עם רופא שירשום לך את האנטיביוטיקה המתאימה ביותר. 

אנטיביוטיקה מסוג דוקסילין לא מומלצת בטרימסטר השני והשלישי כיוון שהיא גורמת למעין שקיעה כהה בשיניים ובעצמות השם. מדובר בפגם אסתטי ולא התפתחותי. 

 

צרבת

ככל שהרחם גדל ולוחץ על האיברים השונים בבטן ובבית החזה, כך תמצאי את עצמך מתמודדת עם צרבת קשה יותר. אז נכון, היא תיעלם עם הלידה אבל עד אז זה ירגיש כמו נצח.

כטיפול ראשוני, לכי על נוגדי חומצה כמו טאמס, רני ומאלוקס, שניתנות ללא מרשם ומתאימות לשימוש נקודתי. אם המצב חמור יותר, יש אפשרות ליטול תרופות על בסיס קבוע, כמו לוסק או אומפרדקס.
 

 

מיגרנה

אם את סובלת ממיגרנות, בטח לא תופתעי לשמוע שהן לא הולכות להיעלם כלא היו רק בגלל שאת נושאת בקרבך ילד. להפך. בגלל שינויים בכלי הדם, המיגרנות שלך עלולות להחמיר.

בתור התחלה, תוכלי ליטול אקמול, ואם אין רגישות אז גם אופטלגין. אפשרות נוספת ולאחר התייעצות היא אספירין. גם כאן ניתן להשתמש בתרופות נוגדות דלקת NSAIDs (Non-Steroidal Anti Inflammatory), לא מעבר לשבוע 32. 

ומה לגבי תרופות ייעודיות לכאב ראש מיגרנוטי? ניתן להשתמש באימיטרקס, שהוכחה כבטוחה בכל שלבי ההריון וגם בתרופות אחרות מאותה משפחה כמו סומטרידקס וזומיג.

 

דיכאון וחרדה

את מחכה לאושר מתפרץ שיעטוף אותך בזמן ההריון והוא לא מגיע. וזה בסדר גמור. דיכאון וחרדה בקרב נשים בהריון הוא תופעה נפוצה שרק בשנים האחרונות מדברים עליה יותר. אז הנה קצת חדשות מרגיעות: בין אם את כבר נוטלת אחת ובין אם את מרגישה צורך בעזרה רק לאחר הכניסה להריון – יש מה לעשות.

בתרופות מקבוצות SSRI/SNRI/TCA כמו ציפרלקס, פרוזאק, לוסטרל, רסיטל וכן הלאה, ניתן להמשיך להשתמש במהלך ההריון. כשתחל הלידה, חשוב לעדכן את הצוות על נטילת התרופות מסוג זה כדי לחסוך מהתינוק שלך בדיקות מיותרות. הצוות יעקוב אחרי תופעות הגמילה, כמו עצבנות, הפרעות בשינה ובאכילה, הקאות, טונוס מוגבר ועוד. תופעות אלו, חולפות עד 72 שעות לאחר הלידה. 

 

הפרעות קשב וריכוז

המודעות לבעיות קשב וריכוז עלתה מאוד בשנים האחרונות ובהתאם, גם כמות האבחונים. נשים רבות נוטלות כיום ריטלין באופן קבוע, אבל מה עליהן לעשות כשהן מתכננות להיכנס להריון? ובכן, פשוט להמשיך ולנהוג כרגיל. ריטלין, קונצרטה או דייטרנה, מותרות ובטוחות לשימוש, כולל במהלך השליש הראשון להריון.

 

יש לך שאלות? מוזמנת לפנות למרפאה לייעוץ טרטולוגי בשיבא