תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות

מתקפת הגזים התחילה, איך מתגוננים?

קוליק, או מה שמקובל לכנות גזים אצל תינוקות, הוא אחד האתגרים מדירי השינה להורים מתחילים. יש מה לעשות בכלל, ומה זה "חוק השלוש"?

הוא תוקף כמעט כל תינוק בצורה זו אחרת, ומהר מאוד הוא גם הופך להיות הסיוט של ההורים – קוליק, או בשם העממי גזים אצל תינוקות, איך מתמודדים עם המתקפה הזאת?.

"'המילה 'קוליק' מגיעה מהמילה מעי (קולון)", מסביר ד"ר עקיבא פרדקין, מומחה בגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים, "יש שמכנים את התסמינים לתופעה 'גזים', אבל זה לא נכון. הרבה פעמים כדי להקל על התינוק, ההורים מכופפים את ברכיו לכיוון הבטן, בעת הפעולה משתחררים גזים, ואז התינוק נרגע. ההורים יוצרים קשר בין הפתרון הטיפולי לבין הגורם, אבל מדובר במחלה פונקציונלית שאנחנו לא באמת יודעים מה גורם לה".


איך יודעים שהתינוק סובל מקוליק?

"כאן נכנס לתמונה 'חוק השלוש'. תינוקות בשבועות הראשונים לחייהם בוכים בממוצע עד שעתיים ביום. לעומת זאת, תינוקות שסובלים מקוליק סובלים בדרך כלל מהתקפי בכי ממושכים יותר. האינדיקציה שהתינוק סובל מקוליק היא שהתינוק בוכה 3 שעות ביום, לפחות 3 ימים בשבוע, הבכי נמשך לפחות 3 שבועות ולרוב מסתיים אחרי גיל 3 חודשים. זה 'חוק השלוש'. כמו כן, לבכי מתלווים תסמינים פיזיים: הפנים מאדימות, התינוק מכופף את ברכיו או מכווץ את אגרופיו".


באיזה גיל בדרך כלל סובלים מקוליק?

"התופעה מתחילה בממוצע בגיל שלושה שבועות, ומסתיימת בגיל 4-3 חודשים. במקרים נדירים זה יימשך עד גיל חצי שנה".


יש מיתוס שבנות סובלות יותר. זה נכון?

"בנים ובנות סובלים באותה המידה. גם אין הבדל בין תינוקות יונקים לבין תינוקות שניזונים מתמ"ל".


למה יש כאלה שסובלים יותר וכאלה שפחות?

"יש לכך תיאוריות שונות. זה יכול להיות תלוי בטמפרמנט האישי של הילד. תינוק יותר אקטיבי אולי יגיב  בצרחות ובבכי, בעוד שתינוק רגוע יותר עשוי לסבול מאותם גירויים אבל להגיב פחות. זה קשור גם  למיקרופלורה (צמחייה) של חיידקי המעיים. נמצא שבקרב תינוקות שסובלים מקוליק יש יותר חיידקים מזיקים. אבל, לא ברור אם זה גנטי, או אם זה קשור בתזונה שלהם, או גם וגם. בעיקר: לא ברור אם זה הגורם".


אז מה גורם לקוליק?

"יש כל מיני השערות שעד היום לא הוכחו: בליעה עודפת של אוויר, חשד לרגישות לחלב, חשד לרגישות לסוכר החלב, חוסר בשלות של מערכת העיכול, חשיפה לעישון, גורמים פסיכו-סוציאליים כמו סטרס בקרב ההורים או דיכאון אחרי לידה".


שינוי תזונתי יכול להקל?

"בתינוק שניזון מפורמולה, אנחנו ממליצים לנסות למשך שבוע פורמולה מפורקת, כדי לראות אם זה קשור לאלרגיה או לא. חברות התמ"ל (תחליף מזון לתינוקות) השונות הוציאו פורמולות ייחודיות לילדים שסובלים מקוליק שבהן נעשו שינויים נקודתיים. בחלק מהמקרים הוכח שמעבר אליהן עשוי לשפר את המצב. לאימהות מיניקות אנחנו ממליצים להימנע למשך שבועיים ממוצרים אלרגנים כמו חלב, ביצים, דגים, חיטה ואגוזים, כדי לראות אם יש שינוי".


תרופות יכולות לעזור?

"יש הרבה תרופות בשוק, אבל אף אחת מהן לא הוכחה כיעילה. מה שכן הוכח זה שנשים מניקות שנוטלות פרוביוטיקה שמכילה את החיידק לקטובצילוס ראוטר מפחיתות את הסבל של התינוקות שלהן".


מה עוד אפשר לעשות?

"אפשר להשתמש בכל מיני טכניקות הרגעה, כדי להוריד את המתח של התינוק: להחשיך את החדר, לחבק את התינוק, להצמיד אותו גוף מול גוף,  לערסל אותו, לנדנד אותו בעדינות, לעשות לו מסז' על הבטן, לכופף את ברכיו לכיוון הבטן ולסובב עם כיוון השעון, לעשות לו אמבטיה חמה, לטייל איתו בעגלה, להחזיק אותו על הידיים ולקפוץ איתו בעדינות על כדור פיזיו. והכי חשוב: להצטייד בסבלנות ולזכור שזה יחלוף".


חדשים בהורות? קבלו מידע על שירות First Baby להורים מתחילים