תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

התערבויות שכיחות בלידה

לא תמיד מתפתחת הלידה כמצופה, במצבים שבהם יופיעו בעיות ההתקדמות הלידה, במצבך או מצב העובר, נמליץ לך על טיפול או ביצוע בדיקות שונות כמפורט להלן:


פיטוצין

פיטוצין הוא חומר הזהה להורמון אוקסיטוצין המופרש בגופך באופן טבעי, ותפקידו העיקרי בשלב הלידה הינו לגרום לכיווץ הרחם. לעיתים, כאשר אין הלידה מתקדמת כמצופה יש צורך בטיפול בחומר זה, על מנת לעודד את הרחם להתכווץ, ולאפשר לידה בטוחה וקצרה יותר. שימוש בפיטוצין עשוי לקצר את משך הלידה ולמנוע סיבוכים הקשורים להארכתה של הלידה כגון זיהומים, צורך בלידה מכשירנית או ניתוח קיסרי.


לידה מכשירנית (ואקום, מלקחיים)

לידה מכשירנית תוצע במצבים בהם מתעורר צורך לחלץ את העובר בהקדם נוכח רישום עוברי חשוד. כמו כן, לאחר כשעתיים- שלוש בפתיחה גמורה, יש לשקול צורך בחילוץ העובר, שכן שהות ממושכת של העובר בתעלת הלידה קשורה לסיבוכים ותחלואה של העובר. לפיכך, גם אם ניטור העובר בשלב זה לא מראה סימני מצוקה, תוצע לך בנסיבות הללו לידה מכשירנית.

בנוסף, במצבים בהם היולדת תשושה מדי מכדי לסייע ביילוד העובר, או שהעובר לא נולד עקב כך שראש העובר לא נכנס לאגן בצורה המצופה, יומלץ על לידה מכשירנית.  

תנאים הכרחיים לביצוע לידה מכשירנית הם: פתיחה גמורה של צוואר הרחם וראש עובר נמוך בתעלת הלידה.

יש לזכור, כי בכל אותם מצבים בהם יומלץ לך על לידה מכשירנית, נעשה הדבר על מנת להבטיח, כי עוברך ייוולד במצב הטוב ביותר בנסיבות הקיימות או על מנת למנוע ממך סיכון מיותר.


ניטור ישיר של דופק העובר

במצבים שבהם יש קושי טכני ברישום דופק העובר דרך הבטן, כאשר הרישום העוברי אינו ברור כל צרכו או במקרה של לידת תאומים, יוצע לך כי רישום העובר ייעשה על ידי הצמדת אלקטרודה לקרקפת העובר (ניטור עובר פנימי). הפעולה קלה ופשוטה לביצוע וכרוכה באי נעימות של בדיקה פנימית רגילה. אופן ניטור זה מאפשר רישום מדויק ומהימן ביותר של הדופק העוברי במידת הצורך.


ניטור צירים על ידי צינורית תוך רחמית

ישנם מספר מצבים, בהם יש צורך בניטור מדויק של צירי הלידה. מצבים אלו כוללים, בין היתר: מצב בו הלידה איננה מתקדמת כצפוי, כאשר יש צורך בטיפול בפיטוצין ("זירוז לידה") בנשים שעברו ניתוח רחמי או ילדו בעבר למעלה מ-5 פעמים. זוהי צינורית פלסטיק דקה ביותר המוחדרת בחלקה, בבדיקה פנימית רגילה, לתוך הרחם ובעזרתה ניתן לבדוק את עוצמת הצירים ולבדוק האם הרחם אכן מתכווץ כהלכה. לבדיקה זו חשיבות רבה. בעזרתה נוכל לדעת האם הלידה אינה מתקדמת, עקב היעדר התכווצות מספקת של הרחם או שמא הרחם מתכווץ היטב ובכל זאת הלידה אינה מתקדמת. לכל אחת מהבעיות הללו פיתרון שונה בתכלית.


טיפול אנטיביוטי תוך ורידי

בנשים עם ירידת מים ממושכת, בנשים בהם ידוע על זיהום נרתיקי ובמצבים בהם עולה החום במהלך הלידה, יש צורך בטיפול אנטיביוטי דרך הוריד. הטיפול נועד למנוע סיבוכים ליולדת ולעובר. כידוע, בעוברו בתעלת הלידה עלול העובר להידבק בחיידקים שפגיעתם עלולה להזיק לו. כמו כן, בנשים עם מחלות לב מסוימות (בעיקר בעיות מסתמיות), יש צורך בטיפול תוך ורידי באנטיביוטיקה במהלך הלידה, על מנת למנוע זיהום חמור של מסתמי הלב.


דגימת דם מקרקפת העובר

במצבים בהם רישום דופק לב העובר מעיד על בעיה, או שהרישום הינו כזה שלא מאפשר קביעה, כי מצבו של העובר הינו תקין, יומלץ לך על ביצוע בדיקה במהלכה ניטלת טיפת דם מקרקפת העובר. הדם נבדק באופן מיידי ועל פי תשובת הבדיקה ניצן לקבוע האם אכן מדובר בבעיה עוברית אם לאו. הבדיקה כרוכה באי נעימות של בדיקה פנימית רגילה, נמשכת דקות ספורות ותוצאותיה מיידיות. הבדיקה נותנת בידינו מידע רב ערך אודות מצב העובר, ומאפשרת זיהוי מצבים המחייבים יילוד מיידי. במידה והבדיקה תקינה, היא מאפשרת להמשיך בלידה רגילה ללא צורך בהתערבות פולשנית.