תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

חרדות ותסמונות חרדתיות אחרי לידה

תסמונות חרדתיות אחרי לידה יכולות להופיע חדשות או יכולה להיות השנות של הפרעות שהיו בעבר, כגון חרדה, התקפי חרדה, תסמונת כפייתית טורדנית ויש דיווחים על תסמונת בתר חבלתית אחרי לידות קשות.

  • תסמונת בעתה: מאופיינת על ידי התקפי בעתה חוזרים (דופק מהיר, תעוקת חזה, קושי לנשום, הזעה, תחושה שעומדת למות או שעומדת להשתגע), הגורמים לאשה לחשוש מהשנות ההתקפים. בדרך כלל, יגרמו להמנעות מדברים - כגון להיות במקומות בהם האישה חוששת שלא תוכל לקבל עזרה. ההמנעות עשויה  להתרחב בהדרגה.

  • תסמונת טורדנית כפייתית: מאופיינת במחשבות חודרניות חוזרות אשר מעוררות את החרדה, כגון חשש שמא אפגע בילדי. מחשבות אילו מלוות לרוב, במעשים או במחשבות חוזרות שתפקידן להפחית את החרדה, כגון המנעות ממגע עם הילוד, שטיפת ידיים כפייתית וכדומה.

  • תסמונת חרדה כללית: חרדות מרובות בנושאים רבים ושונים. לרב, מלווה בתסמינים גופניים שונים, כגון: הפרעות שינה, מתח שרירים, כמו גם, עצבנות ורגישות יתר.
     

הטיפול בתסמונות חרדתיות לאחר לידה

טיפול חייב לקחת בחשבון את מצבה של האם, אך גם את משפחתה הצעירה. הטיפול צריך להיות מקיף ולאורך זמן וחייב ללוות את האישה עד ההחלמה.

ניתן לטפל בשיחות, מסוגים שונים: השיחות יכולות להיות עם האישה בלבד או בשיתוף הילוד או בן הזוג. הוכחה יעילות גבוהה לטיפולים קצרי מועד ממוקדים כגון טיפול CBT (טיפול קוגנטיבי-התנהגותי).

ניתן לטפל בתרופות. מרבית התרופות הנוגדות חרדה ודיכאון, עוברות דרך חלב האם אך לא נמצאו כמזיקות לילוד.

במרפאת חווה יש צוות מיומן שרכש ידע וכלים מקצועיים. החשיבה היא מערכתית ומקיפה תוך שיתוף פעולה עם הגורמים הנוספים המטפלים באשה ובמשפחתה: רופאי הנשים, רופאי הילדים וטיפות החלב.

 

סובלת מתסמונות חרדתיות אחרי לידה? את לא לבד! יש לנו כלים לעזור לך לעבור את התקופה המאתגרת - צרי קשר עוד היום עם יחידת טיפול יום אינטנסיבי אם-תינוק