תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

ההחלמה בבית לאחר ניתוח קיסרי

ההחלמה מניתוח קיסרי נמשכת גם לאחר השחרור מבית החולים, בבית. כך תדאגי לעצמך בבית:


החלמה פיזית


פצע הניתוח

חשוב לעקוב אחר מצב פצע הניתוח. כדי להתבונן בו מקרוב, אפשר להיעזר במראה או באדם קרוב. פצע שמרגיש חם למגע, רגיש, אדום, בצקתי ונפוח ו/או מפריש דורש פנייה לרופא. שיטת סגירת הפצע בשיבא היא ללא סיכות ולכן אין צורך לחזור לרופא להסיר אותן.


טחורים

חלק מהנשים סובלות מטחורים לאחר לידה. על מנת להקל על הכאבים באזור, מומלץ לשטוף את המקום במים קרים, לייבש היטב ולהיעזר במשחות לטיפול בטחורים. הרטבות מגנזיום מסייעות בהפחתת הנפיחות במקום ובהקלה על הכאבים. תוכלי לקבל על כך מידע מפורט מהאחות.


בצקות

בצקות הן תופעה שכיחה לאחר לידה. לרוב, הנפיחות פוחתת בהדרגה תוך 14-10 ימים לאחר הניתוח. רצוי להרבות בשתייה, כדי להגביר את כמות השתן ולעודד פינוי נוזלים מהגוף.


נטילת ברזל

קחי את טבליות הברזל שנטלת במהלך ההיריון, באותו המינון, אלא אם כן תתקבל הנחיה שונה מהרופא. כעבור כ-6 שבועות מהלידה פני לקופת החולים שלך לביצוע ספירת דם. בהתאם לתוצאות, הרופא יחליט אם יש צורך להמשיך את הטיפול.


ביקורת – רופא נשים

לאחר כשישה שבועות יש לערוך ביקורת אצל רופא נשים.


החלמה רגשית


מנוחה

נצלי כל הזדמנות למנוחה (למשל, כאשר תינוקך ישן). מומלץ לדחות את ביקורי האורחים בתקופה הראשונה לאחר הלידה. עם זאת, התנועה חשובה מאוד. שכיבה ממושכת אינה מומלצת.


תזונה

הקפידי על מזון מגוון, אכלי בצורה מאוזנת והרבי בשתייה – 3-2 ליטרים ביממה. אין זה זמן מתאים להתחיל בדיאטה.


פעילות גופנית

הימנעי מהרמת משאות כבדים (מעל 4 קילו) במשך 6 שבועות לאחר הלידה. לאחר משכב לידה (כחודש וחצי) תוכלי להתחיל לעסוק בפעילות גופנית מתונה (כמו הליכה). חשוב במיוחד לבצע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן.


מין

מומלץ לא לקיים יחסי מין מלאים עד שבועיים לאחר הלידה, כיוון שבתקופה זאת קיום יחסים עלול להיות כואב או בלתי נעים. כעבור שבועיים ניתן לקיים יחסי מין מלאים אם הדימום פסק ואת מרגישה מוכנה לכך. התייעצי עם רופא נשים על אמצעי מניעה המתאים לכם.


שינויים במצבי הרוח

שינויים במצב הרוח שכיחים לאחר לידה, כתוצאה מהשינויים ההורמונליים. אם שבועיים לאחר הלידה מצב רוחך עדיין ירוד, אין לך תיאבון, קשה לך להירדם ואינך מסוגלת לטפל בעצמך או בתינוק, התייעצי עם גורם מקצועי, כמו אחות בטיפת חלב או רופא נשים. 

הזמיני תור לניתוח קיסרי

 

סימנים המצריכים פנייה לרופא

לאחר הניתוח חשוב לשים לב לסימנים אשר עשויים להשפיע על ההחלמה ולא להסס לפנות לרופא בכל עניין, במקרים הללו מומלץ במיוחד לפנות לרופא:

  • דימום חריג (דימום נרתיקי ללא הפסקה וקרישי דם גדולים ומרובים).
     
  • עליית חום גוף מעל 38 מעלות.
     
  • הפרשה, אודם, נפיחות והחמרה בכאבים באזור פצע הניתוח.
     
  • הרגשת עצבות ודכדוך שאינה חולפת.


רוצה לדעת עוד על ניתוחים קיסריים?

10 מיתוסים על ניתוחים קיסריים

ניתוח קיסרי ידידותי

אפס הפרדה בניתוח קיסרי

הכנה לניתוח קיסרי: מה קורה יום לפני?

מה קורה ביום של הניתוח הקיסרי?

שיטה אסתטית לסגירת חתך ניתוח קיסרי

ההתאוששות מניתוח קיסרי בבית החולים

מרפאת טרום ניתוח קיסרי

לדף הראשי של ניתוחים קיסריים