תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

לידה שקטה - ההליך הרפואי

קיימות מספר שיטות להפסקת הריון, התואמות את גיל ההריון ולעיתים מותאמות לכל אישה בהתאם לפרמטרים הקשורים בהיסטוריה מילדותית או במצב גופני. תהליך הפסקת ההריון מורכב ממספר שלבים, שנועדו לסייע בהופעת צירים המתפתחים בהמשך ללידה.


פעולות טרם הפסקת ההריון/לידה

עם הגעתך לחדר המיון הגינקולוגי יאספו ממך פרטיים אישיים ורפואיים רלוונטים מהצוות הסיעודי והרפואי, יילקחו בדיקות דם ויינתן הסבר בעל-פה על אופן ביצוע הפסקת ההריון.

השלב הראשון בתהליך הוא החדרת למינריה לצוואר הרחם (אצות ים דחוסות), המסייעות בהרחבה ובריכוך של צוואר הרחם. הפעולה נעשית על ידי רופא במהלך בדיקה גינקולוגית, היא אינה כואבת אולם עלולה לגרום לאי נוחות. 

בהמשך, מבוצע דיקור מי שפיר במהלכו מוזרקת תמיסת פרוסטגלנדינים למי השפיר, התמיסה גורמת להופעת צירים המתפתחים בהמשך ללידה. פעולה זו תבוצע במיון נשים, או ביחידת האולטרסאונד. אם גיל ההיריון גדול מ-21 שבועות ושישה ימים, תופסק פעילות הלב העוברית במהלך דיקור מי השפיר. לעיתים בהתאם לקביעה רפואית, במקום דיקור מי שפיר, תיתכן החדרה לנרתיק של טבליות ציטוטק, הגורמות להופעת צירים.

בסיום הפעולה, תעברי למחלקה הגינקולוגית להמשך השגחה וטיפול עד תחילת הלידה. קצב התקדמות הלידה הוא אישי, ונמשך בין מספר שעות למספר ימים. במחלקה ובהמשך בחדר לידה יוכל לשהות לצדך בן משפחה, או כל דמות תומכת אחרת כרצונך. באפשרותך להיפגש עם עובדת סוציאלית, לשיחה המיועדת לסייע בהתמודדות עם ההיבטים השונים (נפשיים, חברתיים, ועוד) הקשורים בתהליך.

חשוב שתדווחי לצוות על הופעת כאב. בכל שלב את רשאית לקבל תרופות המקלות על הכאב, לרבות אלחוש אפידורלי (המתבצע בחדר לידה).

 

לידה

הלידה מתרחשת לרוב בחדר לידה, אולם ייתכנו מצבים שבהם הלידה תתרחש במחלקה הגינקולוגית שבה תשהי. ברוב המקרים, לאחר הלידה ופליטת השליה, יהיה צורך בגרידה, על מנת להבטיח שהשליה נפרדה בשלמותה מקיר הרחם. הגרידה תתבצע בחדר ניתוח בהרדמה אפידורלית (אם בוצעה קודם לכן) או בהרדמה כללית. הפעולה נמשכת מספר דקות, ולאחריה תועברי לחדר התאוששות עד להתעוררות, ולאחר מכן - למחלקה הגינקולוגית.

 

הטיפול בעובר

בתהליך הלידה תישאלי לגבי עמדתך בנושא הטיפול ההמשכי בעובר. העובר מועבר לקבורה לאחר סיום התהליך. אם תביעי את הסכמתך, טרם ההעברה לקבורה תתבצע נתיחה של העובר. 

 

אחרי הלידה

לאחר הלידה ייתכן שיופיעו סימנים פיזיולוגיים שונים:

  • דימום - דימום נמשך 14-10 ימים לאחר הלידה, ופוחת בהדרגה. בתקופה זו מומלץ שלא תשתמשי בטמפונים.
     
  • התכווצויות - התכווצויות הרחם לאחר לידה גורמות לחזרה הדרגתית של הרחם לגודלו לפני ההריון. לעיתים ההתכווצויות מלוות בכאב, וניתן להשתמש במשככי כאבים בטבליות.
     
  • גודש - לאחר הלידה מתחילות בלוטות החלב לייצר חלב. תוך מספר שעות או ימים תיתכן תחושת מלאות וגודש בשדיים. אפשר למנוע התפתחות גודש על ידי נטילת כדורים למניעת היווצרות חלב.  ניתן לקבל מרשם בחדר המיון. לחלופין, ניתן להשתמש בשיטות מסורתיות: שימוש בחזייה הדוקה בכל שעות היממה, או שימוש בעלי כרוב מצוננים.

 

שחרור הביתה

שחרור מבית החולים ייעשה לרוב כיממה לאחר הלידה. עלייך להיבדק אצל רופא נשים 6-4 שבועות לאחר הלידה.

שימי לב: אם לאחר השחרור מבית החולים, הדימום לא פוחת, או אף מתגבר, ו/או מופיעים כאבי בטן, ו/או חום של 37.8 ומעלה, עלייך  לפנות לבדיקה דחופה אצל רופא הנשים המטפל, או למוקד חירום של הקופה, או למיון גינקולוגי.