תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

לידת מים

מרכז הלידה הטבעית החדש, שנפתח באפריל 2019, כולל אמבטיות ענקיות יצוקות שיובאו מחו"ל ומותאמות במיוחד ללידות מים. אין צורך יותר להביא בריכה מתנפחת מהבית.


מהי לידת מים?

לידת מים מתרחשת כאשר האישה יולדת באמבט/בריכת מים, במקום ללדת ביבשה ובאוויר החדר. לידות מים מתבצעות זה שנים רבות באנגליה, במרב ארצות אירופה, בארה"ב, באוסטרליה ובניו-זילנד.

לידות במים החלו לצבור תאוצה כבר בשנות ה- 70 של המאה הקודמת בעיקר במרכזי לידה מחוץ לבתי החולים. במהלך השנים אומצו גם על ידי מערכות בריאות ברחבי העולם, וכיום יש אפשרות ללידת מים בבתי חולים רבים, ברוב המדינות המפותחות, בחדר המיועד לכך או במרכז לידה טבעית סמוך, בדומה לזה שקיים בשיבא. במרכז ללידה טבעית בשיבא מתבצעות לידות מים יותר מעשר שנים.


אמבטיה ללידת מיםאיריס בדרק והאמבטיה החדשה ללידת מים במרכז לידה טבעית בשיבא. מרגיש כמו ברחם.


יתרונות שהייה במים במהלך הצירים
 

 • הרפיה ורמת הורמונים מיטבית
  המים החמימים משפיעים על יכולתך להרפות ולהירגע, וכך מסייעים בהתמודדות עם הצירים. כאשר את בסטרס, הצירים עלולים להיפסק וכך גם התקדמות הלידה. לעומת זאת, אם את נינוחה ורפויה, את נושמת טוב יותר ובאופן יעיל יותר, כלומר קיים פחות סיכוי לנשימות קצרות ושטוחות אשר עשויות להעצים את תחושת כאב הצירים.

  בשלב הלידה הפעילה, שהייה במים מסייעת לגופך לשחרר פחות הורמוני סטרס, כמו אדרנלין, ויותר הורמוני לידה, כמו אוקסיטוצין-פיטוצין, הגורמים לצירים חזקים וסדירים יותר. במצב כזה גופך מפריש הורמונים נוספים, אנדורפינים, המסייעים לך להתמודד עם הצירים ומפחיתים את רמת הכאב.

 • פרטיות ותחושת שליטה
  עם הכניסה למים החמימים, את מרגישה בתוך עולם משלך, מבודד ומוגן מכל מה שקורה סביבך.כאשר האורות עמומים והחדר שקט, את יותר ויותר שוקעת פנימה לעולמך ומרגישה קשובה ומחוברת ללידה.

 • התמודדות עם כאב
  השהייה במים חמימים מקלה ומאפשרת לך להתמודד עם הצירים החזקים. אנו, המיילדות, מכנות את המים "האפידורל של המיילדות". לידה במים מפחיתה באופן משמעותי את הצורך בשימוש בתרופות לשיכוך כאבים (2009 Cochrane Review).

 • השפעת הציפה
  הציפה במים נותנת לך לחוש קלה יותר ומאפשרת לזוז, לשנות תנוחה ולהרגיש בנוח ללא מאמץ מיותר.

 • לידות קצרות יותר
  לידה במים מאפשרת צירים יעילים יותר, תוך רגיעה ויכולת התמודדות טובה. זו הסיבה לכך שמרבית לידות המים מהירות וקצרות יותר מאלה שמחוץ למים (2009 Cochrane Review).

 • שביעות רצון מהלידה
  השימוש באמבט/בריכת מים בלידה מעורר לרוב חוויה חיובית כל כך שרוב הנשים יבחרו ללדת במים גם בלידות הבאות .


יתרונות שהייה במים במהלך הלידה

 

 • ניצול כוח הכובד
  קל יותר להימצא בתנוחה אנכית, כשאת נמצאת בבריכת/אמבט מים. לתנוחה אנכית בלידה יתרון בניצול כוח הכובד לטובת הלידה. לרוב יהיה לך קל יותר ללחוץ וללדת במים מאשר ביבשה.

 • לידה רגועה ושלווה לך ותינוק שלך
  לא ידוע לבטח מה מרגיש התינוק. עם זאת, מאמינים כי המעבר לעולם החיצון פחות טראומתי לתינוק שנולד במים. הרעיון הוא שהמים החמימים שבבריכה דומים למים החמימים שברחם ולכן המעבר נעשה באופן רך יותר. מניסיון של מאות לידות מים, נראה כי תינוקות שנולדו במים אכן רגועים יותר.

 

האם בטוח ללדת במים?

את ודאי מודאגת מכך שתינוקך ישאף מים בנשימה הראשונה שלו, אם הוא ייוולד במים. אבל, תינוקות בריאים אינם נושמים את הנשימה הראשונה שלהם עד אשר הפנים, פה ואף, נחשפים למגע עם אוויר ושינוי טמפרטורה. תינוק שנולד במים מוגן על ידי "רפלקס הצלילה". באופן אינסטינקטיבי,תינוקך יסגור את דרכי הנשימה שלו ובכך יימנע מלנשום בתוך המים.

במהלך הלידה במים, המיילדת תעקוב אחרי דופק העובר ותוודא שרמת החמצן שלו תקינה - בדיוק כפי שנעשה בלידות מחוץ למים. לא נמצאו ראיות לכך שתינוקות שנולדו במים סבלו מבעיות נשימה יותר מתינוקות שנולדו באוויר.

 

מתי נכון להיכנס למים?

מומלץ להיכנס למים לא לפני שלב הלידה הפעילה, כלומר כשהצירים סדירים, חזקים ותכופים כל 4-3 דקות, צוואר הרחם פתוח לכדי 5-4 ס"מ ומקוצר/מחוק כמעט לגמרי. אם תיכנסי מוקדם מדי למים, ייתכן שהצירים ייחלשו או ייפסקו לחלוטין. במקרה כזה את יכולה ליהנות מההפוגה ולנוח, או לצאת מהמים עד שיחזרו הצירים לקדמותם. המיילדת תדריך ותייעץ לך גם במקרה זה.

 

מהי מידת חום המים הרצויה?

ההמלצה היא שטמפרטורת המים לא תעלה על C37.50 . טמפרטורה גבוהה מדי עלולה לגרום לעלייה בחום גופך, כמו גם בחום גופו של העובר- דבר עלול לסכן אותו. המיילדת תוודא שחום המים הוא ראוי, על פי ניטור קצב דופק לב העובר במהלך הלידה.

 

ומה עם לידת השליה?

לקראת לידת השליה תתבקשי לצאת מהמים. הסיבה לכך היא שבמים לא ניתן להעריך את מידת הדימום. דימום חריג לפני ולאחר צאת השליה עלול להוות סיכון עבורך.

 

לחצו כאן לחזרה לדף הראשי של המרכז ללידה טבעית