תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

לאט ובביטחה: הנקה בימים שלאחר הלידה

לחלב האם אין ספור יתרונות לתינוק ולאם, אבל למרות זאת, יולדות טריות רבות חוות קשיים בימים הראשונים ובוחרות לחדול מהניסיונות. ליאורה אלדרוב, מתאמת מערך ההנקה בשיבא יולדות, מחלקת עצות זהב שכדאי לך להכיר

הלידה המיוחלת הולכת וקרבה ובינתיים קראת הכל על היתרונות שבהנקה, ואת כבר מדמיינת עצמך מערסלת בנחת את התינוק המתוק שלך ומיניקה אותו בשלווה. אבל יש נושא שמדובר פחות. הימים הראשונים של ההנקה עלולים להיות קשים במיוחד: כאבים קשים, קושי בחיבור לפטמה ובעיות בייצור החלב. ליאורה אלדרוב, יועצת הנקה מורשית, אחות אחראית ומתאמת מערך ההנקה בשיבא יולדות, תל השומר, נותנת כלים לצליחת הימים הראשונים בצורה מיטיבה.

"הטיפ המומלץ מכולם הוא לקבוע לעצמך מפגש עם יועצת הנקה עוד לפני הלידה עצמה", היא מפתיעה, אבל מאחורי האמירה עתירת הניסיון, עומד לא מעט היגיון. אחרי הלידה אנו מוצפות בהורמונים, אולי גם כאובות, ברקע התינוק בוכה ללא הרף, וכמו אימהות רבות, ייתכן שתיכנסי ללחץ שהתינוק לא אכל מספיק. אז נכון, ההנקה היא הליך טבעי, אבל לעיתים הוא עשוי להיות מאתגר בהתחלה, וקל בהרבה להפנים את הטיפים החשובים לפני שחייך משתנים בבת אחת.


 "אנחנו בהחלט רואות הבדל בקרב אימהות שעברו מפגש הכנה להנקה לפני הלידה", אומרת אלדרוב, "גם בהמשך יכולים להיות אתגרים בהנקה, אבל הרבה יותר קל להפנים את הטכניקה כשקיים כבר הבסיס, וללא ספק קל יותר ללמוד אותו ללא רעשי הרקע שבאים אחרי הלידה. די במפגש אחד שבו ידגימו ליולדת כיצד יש לאחוז נכון את התינוק, איך מעודדים ייצור חלב ואיך מבצעים סחיטה ידנית. כל זאת כדי שתהיה כשרה ל'שעת הזהב' - השעה הראשונה בחיי התינוק, שבה חשוב מאוד להיניק".


מעוניינת להניק? הדרכה עם יועצת הנקה לפני הלידה יכולה לעזור פלאים


למה חשוב להניק בשלב כל כך מוקדם?

"בימים הראשונים, חלב האם נקרא 'קולסטרום'. מדובר בחלב שנוצר החל מהשבוע השש-עשרה להריון וחשיבותו רבה: הוא עשיר בנוגדנים ובתאים לבנים המגנים על פני התינוק מפני זיהומים. הוא גם בעל אפקט משלשל המנקה את גוף התינוק מהמקוניום (הצואה הראשונית של היילוד שמורכבת משיירי תאים, פלומת שיער ושומן עוברי שהוא בלע במהלך שהותו ברחם), ומסייע בכך למניעת צהבת היילוד. כמו כן, זו הדרך לאמן את התינוק לינוק במהרה, ולא פחות חשוב: ההנקה הראשונית יוצרת גירוי ומגבירה את ייצור החלב.


במקרים של ניתוח קיסרי או מצבים נוספים הקשורים ביולדת או בתינוק לאחר הלידה שאינם מאפשרים חיבור להנקה מיד, מומלץ, קרוב ככל האפשר למועד הלידה, להניח את התינוק על היולדת SKIN TO SKIN ובנוסף להתחיל בסחיטה ידנית. בכך יתאפשר גירוי ראשוני לשד, מה שיעזור לעידוד ייצור החלב".


מה לגבי כמות החלב בימים הראשונים?

"ביומיים הראשונים לאחר הלידה, נצפה לראות רק טיפות. הכמות תלך ותגדל רק החל מהיום השלישי או הרביעי, אז החלב מתחיל לשנות את הרכבו והופך לחלב יותר בשל (במקביל, היולדת תרגיש יותר מלאות בשדיים). יחד עם זאת, כדאי לזכור שיש גורמים העלולים לעכב את כניסת החלב הבשל, כמו מצבים בריאותיים, ניתוח קיסרי, סיבוכי לידה ועוד.

 

למרות שהנקה היא פעולה טבעית מאוד, יש לא מעט קשיים סביבה ולכן חשוב להקפיד על כמה כללים תוך שאת עושה זאת בטכניקה שנוחה לך ולתינוק שלך:

•    הקפידי על גב ישר ושתהיה לך תמיכה לשתי הידיים.
•    אל תשני את הצורה הטבעית של השד ותביאי אותה לתינוק. הצמידי את התינוק אלייך.
•    חשוב גם שגב התינוק יהיה ישר, להחזיק אותו מהעורף ולא מהראש, כשהאף שלו ממוקם מול הפטמה.
•    ברגע שהתינוק פותח את פיו, הצמידי אותו אל השד מלמטה כלפי מעלה, כאשר נראה שרוב העטרה התחתונה בפה שלו.
•    אם את רוצה לעודד את התינוק לינוק, תוכלי להיעזר בטכניקה של סחיטה ידנית: טפטפי כמה טיפות לתוך פיו וברגע שהוא ירגיש את טעם הקולסטרום, התינוק יתעורר, יפתח את הפה, ואז תוכלי להצמיד אותו לפטמה.


ומה עושים כשהתינוק "נרדם על הציצי"?

"כשהתינוק נרדם ורוצים לשחרר אותו מהפטמה, מומלץ שלא למשוך אותו ממנה, אלא לשחרר את הוואקום על ידי הכנסת אצבע במרווח שבין פיו לבין הפטמה ואז ולנתק בעדינות".


ומה לגבי הגיהוק המיוחל שמחכים לו אחרי ההאכלה?

"בהנקה נכונה", מפתיעה אלדרוב, "אין בליעה של אויר ולכן לא בהכרח חייב לבוא גיהוק. עדיין מומלץ כשמסיימים להיניק מצד אחד, לעשות הפסקה ולהרים את התינוק כדי לעזור לו בעיכול החלב. כמובן שאם הוא מגהק במקביל זה בסדר גמור. במהלך ההפסקה מומלץ גם לבצע החלפת חיתול. זה מעורר את התינוק ומאפשר לו לינוק גם  מהצד השני, וכך לשמור על תפוקת החלב ומניעת גודש".


חשוב להיניק משני השדיים?

"חשוב להציע את שניהם בכל ארוחה, אבל חשוב לזכור שמשך היניקה שונה מצד אחד לשני, ובין הנקה להנקה. יכול להיות שמהצד השני התינוק ירצה לינוק מעט או לא ירצה בכלל. זה בסדר גמור, אבל צריך לזכור בהאכלה הבאה להתחיל עם הצד שהוא לא ינק או ינק מעט, גם כדי להימנע מגודש וגם כדי לשמר את תפוקת החלב.  אם מיניקים רק מצד אחד לאורך זמן, בצד השני תרד התפוקה".


כמה פעמים התינוק אמור לינוק ביום?

"ביום הראשון, כל עוד התינוק נולד במועד ובמשקל תקין, הצפי הוא להגיע לכ-8-6 ארוחות במהלך 24 שעות. היניקה יכולה לארוך בין 10 דקות לשעה. ביממה השנייה, התינוק יכול להיות על השד רצוף גם חמש שעות. אימהות רבות נלחצות וחושבות שאין להן מספיק חלב, ובגלל זה התינוק כל הזמן רוצה לינוק. אבל כל עוד הן רואות שיוצאות להן טיפות חלב ובמקביל שהתינוק נותן שתן וצואה, אין צורך להילחץ.

"מדובר בתופעה מוכרת שנקראת 'הנקת מרתון' (שלפעמים גולשת גם ליממה השלישית), ונובעת מסיבה ביולוגית: ברגע שהתינוק כל הזמן על השד, הוא מגביר את תפוקת החלב ומעודד את יצירת החלב הבשל.

החל מהיממה השלישית והרביעית, עם הגעת החלב הבשל, הצפי הוא בין 12-8 ארוחות ביממה. חשוב שלא יחלפו למעלה משלוש שעות אחרי כל הנקה, כדי שלא ייווצר גודש בשד. מעבר לעובדה שהגודש יכול להכאיב, הוא עלול לגרום לדלקת ולעליית חום הגוף של האם".


מתכננת לשאוב? הכיני את השד לפעולה באמצעות סחיטה ידנית


מהם הסימנים שהתינוק יונק היטב?

"אם הוא מבצע ואקום ובו זמנית את תנועת המציצה-הנעת הלסת התחתונה. בנוסף, שהוא מבצע רצף יניקה: לא מתנתק למשך עשר דקות לפחות. כמו כן, בסיום היניקה, התינוק צפוי להתנתק מהשד מעצמו ולהירדם".


איך נדע שהתינוק אכל מספיק?

הדרך הטובה ביותר לאמוד זאת היא שהתינוק עלה במשקל ונותן צרכים כמקובל. ומה לגבי יציאות?

•    יממה ראשונה: צפי לחיתול אחד לפחות עם שתן, וחיתול אחד לפחות עם צואה.
•    יממה שנייה: הצפי הוא לכל הפחות שני חיתולים עם שתן וחיתול אחד עם צואה.
•    יממה שלישית: לכל הפחות שלושה חיתולים עם שתן ושניים עם צואה.
•    יממה רביעית וחמישית: אז כבר מגיע החלב הבשל והצפי הוא לשישה חיתולים עם שתן, ושלושה עם צואה, לכל הפחות.


יש משמעות לצבע הצואה?

"בהחלט. ביומיים הראשונים אפשר לצפות לצואה שחורה, שבהמשך משתנה לחום ירקרק. החל מהיום הרביעי-חמישי הצואה היא בצבע חרדל במרקם גרגירי. אם ביממה החמישית הצואה עדיין בצבע שחור, ייתכן שלא נכנס מספיק חלב בשל או שהתינוק לא יונק מספיק.
 
"בשלב זה מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא/ת ילדים, כדי לשלול בעיה פיזיולוגית. בנוסף, מומלץ לפנות ליועצת הנקה להערכת יעילות היניקה של התינוק וכדי לאמוד את תפוקת החלב של האם".


מה קורה כשהפטמה כואבת או מדממת כתוצאה מההנקה?

יכולה להתעורר רגישות בפטמה כתוצאה משינויים הורמונליים ומכך שהפטמה מתארכת בפי התינוק. כדי להימנע מפצעים, הקפידי על הפעולות הבאות:
•    הצמידי את פיו לפטמה בטכניקה הנכונה.
•    כדי להקל על הכאב, אפשר למרוח על הפטמות משחת לנולין שמבוססת על חומרים טבעיים.
•    הימנעי משטיפת הפטמה עם סבון שנוטה לייבש ולייצר סדקים.
•    במקרה של פצעים בפטמה, או כאב ורגישות שלא חולפים כעבור 10 ימים מהלידה, מומלץ לפנות ליועצת הנקה כדי לשלול מצבים הקשורים במבנה פיו של תינוק (לדוגמה, לשון קשורה), או במבנה השדיים של האם (לדוגמה, פטמה שקועה או שטוחה).


מה לגבי שימוש בפטמות סילקון לפטמה?

"הפטמות מיועדות לנשים שסובלות מפטמות שקועות או שטוחות מדי, או עבור מצבים בהם התינוק התרגל בימים הראשונים לבקבוקים ורוצים להרגיל אותו בהדרגה להנקה. הן לא מיועדות למנוע פצע או כאב ועדיף שלא להשתמש בהן לצורך זה. חשוב לזכור, שככל שפיו של התינוק יהיה במגע ישיר עם הפטמה של האם, כך תגבר תפוקת החלב".


מה לגבי שאיבה?

"נשים המעוניינות לשאוב חלב באופן בלעדי (או נשים שלא מניקות בימים הראשונים מכל סיבה שהיא ורוצות להניק בהמשך), צריכות לשמר ולעודד את ייצור החלב על ידי גירוי של סחיטה ידנית או שאיבה בתדירות מתאימה. מכונת השאיבה לא משקפת את מה שקורה בתהליך ההנקה עצמו. המוח מתוכנת להוציא את החלב לתינוק מבחינה ביולוגית ולא מכנית. כדי ללמוד להוציא את החלב בשאיבה, המוח זקוק לתקופת הסתגלות. לכן מומלץ  תחילה לגרות את השד בעזרת סחיטה ידנית, ורק בהמשך לעבור לשאיבה".


יכול לקרות מצב בו ליולדת לא יהיה מספיק חלב?

"ייתכנו מצבים של מיעוט או היעדר חלב אם, אבל הם נדירים. אם האם חוששת שאין לה מספיק חלב, אם בכלל, כדאי להיעזר ביועצת הנקה שתבצע אומדן שד ותתשאל אותה על הרקע הבריאותי שלה.

לעיתים, מצבים אלה הם חלק מבעיות בריאותיות אחרות הקשורות בלידה או במצבים גנטיים. חשוב לזכור שרוב הנשים מסוגלות להניק ולייצר חלב אם. לכן, כל עוד היולדת ראתה את החלב שלה, מרגישה את כניסת החלב הבשל, רואה שהתינוק רגוע בסיום היניקה, עולה במשקל ועושה צרכים בהתאם - היא יכולה להיות רגועה שיש לה מספיק חלב. במקרה של חשש, תמיד מומלץ להזמין יועצת הנקה להערכה ולא למהר להרים ידיים".