תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

10 מיתוסים על ניתוח קיסרי

אחרי ניתוח קיסרי צריך לחכות לפני כניסה להריון? אני יכולה להיניק מיד אחרי הניתוח? וגם – למה אנג'לינה ג'ולי מעדיפה ניתוח קיסרי והאם היא צודקת?

מיתוס 1  ניתוח קיסרי זה לא לידה

"ניתוח קיסרי הוא אולי לא הדרך הטבעית ללדת, אבל נשים בהחלט לא צריכות לחוש כישלון משום שלא הצליחו ללדת בלידה רגילה. בדיוק כפי שאישה שאינה מצליחה להיניק אינה אמא פחות טובה, כך אין שום פחיתות בחוויית האימהות של אישה שילדה בניתוח קיסרי. המטרה העיקרית בסופו של דבר היא להיות אמא בריאה לתינוק בריא".
 

מיתוס 2  אחרי ניתוח קיסרי אי אפשר ללדת בלידה רגילה

"אפשר ואף רצוי. ההנחה שלא ניתן ללדת בלידה רגילה לאחר קיסרי נובעת מהחתך שנעשה ברחם במהלך הניתוח ומחליש את הרקמה. החשש הוא שבמהלך לידה רגילה הרחם ייקרע. אבל, אנחנו בשיבא דווקא מעודדים נשים ללדת בלידה רגילה אחרי קיסרי, כל עוד הסיבה שבגללה היולדת עברה ניתוח קיסרי לא חוזרת על עצמה. למשל, אם הסיבה לביצוע ניתוח קיסרי הייתה שהעובר היה במצג עכוז ואילו הפעם התינוק במצג ראש - אין מניעה ללידה רגילה. אצלנו בשיבא יצרנו מערכת התראות משוכללת שמאפשרת לנו לזהות חשש לקרע מבעוד מועד, ובמקרה כזה אנחנו מסוגלים להעביר את היולדת במהירות לחדר ניתוח. קצב התגובה המהיר מאפשר בטיחות מקסימלית. בשיבא 50% מהנשים שילדו בניתוח קיסרי בוחרות ללדת בלידה רגילה, ו-80% מהן גם מצליחות בכך".
 

מיתוס 3  אי-אפשר לעבור יותר משלושה ניתוחים קיסריים

"ניתוח קיסרי לא יוצר שום מגבלה על מספר הלידות. נכון שככל שעוברים יותר ניתוחים, יש יותר הצטלקויות ברחם, הוא חלש יותר ויש סכנה  גדולה יותר לשליה שנעוצה ברחם בצורה חריגה. אבל, עדיין מדובר במצב אינדיווידואלי. לפעמים אנחנו מופתעים לראות נשים שכבר ילדו 8 פעמים בניתוח קיסרי והרחם שלהם נמצא במצב טוב יותר מנשים שילדו בניתוח קיסרי רק פעמיים".


מיתוס 4  אחרי ניתוח קיסרי, צריך לחכות לפחות שנה לפני שנכנסים להריון נוסף

"כלל זה תקף רק אם האישה מעוניינת ללדת בפעם הבאה בלידה רגילה. במקרה כזה, קיים אכן סיכון גבוה לקרע ברחם במהלך הלידה. אם האישה מתכננת מראש ללכת לניתוח קיסרי,  אין כל מניעה שתיכנס להריון נוסף בטרם חלפה שנה".
 

הזמיני תור לניתוח קיסרי

מיתוס 5  הריון של שני עוברים ויותר, או מקרים שבהם העובר נמצא במצג עכוז, מחייבים ניתוח קיסרי

"במקרים של שלושה עוברים ומעלה אנחנו מחייבים ניתוח קיסרי. אבל, במקרים של תאומים, לא רק שאנחנו מאפשרים ליולדת ללדת בלידה רגילה, אלא אנחנו אפילו מעודדים אותה לעשות זאת. אחוז הלידות של תאומים בתל השומר הוא גבוה פי שניים מהמרכז הרפואי שבא אחריו. שיבא אף נחשב אחד המרכזים המנוסים בלידת תאומים בעולם. כדי ללדת תאומים בלידה רגילה צריכים להתקיים שני תנאים עיקריים: העובר הראשון יהיה במצג ראש, והעובר שבא אחריו לא יהיה גדול משמעותית מהעובר הראשון".


מיתוס 6  קיימת עלייה משמעותית בבקשה של נשים ללדת קיסרי בגלל טוקופוביה (חרדה מפני הריון ולידה)

"לא מדויק. זה נכון שיש נשים שחוששות מהריון ולידה. במידה רבה, עודף המידע שמוצע באינטרנט, ללא תיווך של רופא, יוצר חרדות בלתי מבוססות. אבל, למרות החרדה של חלק מהנשים, לא נרשמה עלייה משמעותית בקרב נשים שבוחרות ללדת קיסרי ללא הצדקה רפואית. 
אנחנו בתל השומר תומכים בזכותה של כל אישה ללדת בהתאם לרצונה, אבל חשוב לנו תמיד גם להבהיר את כל החסרונות בניתוח קיסרי: מדובר בניתוח לכל דבר עם כל הסכנות שמתלוות לניתוח, כמו זיהום ודימום. נוסף על כך, הוכח שיש יותר יתרונות בריאותיים לעובר במהלך לידה רגילה. מחקרים מצאו, למשל, שלתינוקות שנולדו לפני הזמן בלידה רגילה יש פחות בעיות נשימתיות מאשר לתינוקות שנולדו לפני הזמן בניתוח קיסרי. גם לחיידקים שנמצאים בתעלת הלידה יש אפקט חיובי על מערכת החיסון של הילוד".


מיתוס 7  ההתאוששות מניתוח קיסרי ארוכה יותר מההתאוששות מלידה רגילה

"לא נכון. בתל השומר אנחנו מעודדים נשים לקום ולהסתובב שעות ספורות אחרי הניתוח. הניידות הזו מאיצה את ההתאוששות וגם מפחיתה כאבים וסיבוכים. כמו כן, לאחר שהתרשמנו שהסיכות שנהוג להשתמש בהן לסגירת החתך הניתוחי גורמות לחלק מהנשים לאי-נוחות, התחלנו לאחרונה במקרים מסוימים להשתמש בחלופות, כמו תפרים תוך עוריים, סיכות נספגות ודבק".


מיתוס 8  ניתוח קיסרי מונע מהיולדת לבוא במגע עם תינוקה מיד אחרי הלידה ולהיניק אותו

"לפני שנה עשינו שינוי מאוד גדול בתל בשומר - התחלנו להפעיל ניתוח קיסרי ידידותי. המשמעות היא, שלהוציא מקרי חירום שבהם נשקפת סכנת חיים לאם או לתינוק, אנחנו מאפשרים לבן/ בת הזוג להיות לצדה של האישה בזמן הניתוח, היולדת יכולה לראות על מסך את הוצאת העובר עם יציאתו, ממש כמו בלידה וגינלית, ומיד מניחים עליה את התינוק והיא יכולה להיניק אותו ולהמשיך לשהות איתו בחדר הניתוח וגם לאחר מכן בחדר ההתאוששות". קראי עוד על ניתוח קיסרי ידידותי כאן
 

מיתוס 9  יש נשים שמעדיפות ניתוח קיסרי (למשל כוכבות הוליוודיות, כמו אנג'לינה ג'ולי וביונסה), כדי לא להרחיב את הנרתיק. הן צודקות?

"אי אפשר להתכחש לעובדה שמעבר התינוק בתעלת הלידה משנה את מבנה הגוף. בלידה רגילה הנרתיק מתרחב ובמידה מסוימת לא חוזר לצורתו הקודמת. עם זאת, מדובר בשינוי שלא אמור להשפיע על איכות החיים או איכות יחסי המין. כדאי גם לדעת: אפשר ואף רצוי לבצע תרגילים לשיקום רצפת האגן, שעשויים לשפר במידה רבה את מבנה הנרתיק והאגן".


מיתוס 10 הסיכון לחייה של יולדת בניתוח קיסרי הוא פי-3 מזה של יולדת בלידה רגילה

"נכון, אבל הסיכון למוות במהלך ניתוח קיסרי ואחריו הוא נדיר מאוד. חשוב לציין עוד, שלפעמים הסיבה שבגללה אישה עוברת ניתוח קיסרי מלכתחילה, למשל מחלה מסוימת, היא בעלת השפעה ניכרת על הסיכון. חשוב גם לדעת שמדינת ישראל היא אחת המדינות שהכי בטוח בעולם ללדת בהן, גם בלידה רגילה וגם בניתוח קיסרי, יותר מבארצות הברית ויותר מברוב מדינות אירופה".


רוצה לדעת עוד על ניתוחים קיסריים?

ניתוח קיסרי ידידותי

אפס הפרדה בניתוח קיסרי

הכנה לניתוח קיסרי: מה קורה יום לפני?

מה קורה ביום של הניתוח הקיסרי?

שיטה אסתטית לסגירת חתך ניתוח קיסרי

ההתאוששות מניתוח קיסרי בבית החולים

ההחלמה בבית לאחר ניתוח קיסרי

מרפאת טרום ניתוח קיסרי

לדף הראשי של ניתוחים קיסריים
 

שואלים את חביבה