תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

אנמיה של העובר

מה זה אנמיה של העובר?

אנמיה של העובר היא ירידה בריכוז כדוריות הדם העובריות.


מה הגורמים לאנמיה בעובר?

הסיבה השכיחה ביותר לאנמיה בעובר היא חוסר התאמה במרכיבי דם שונים בין האם לעובר. במצבים שבהם יש חוסר התאמה בין גורמים שונים על גבי כדוריות הדם האדומות של האם ושל העובר, עלולים להיווצר נוגדנים אצל האם, אשר עוברים את השליה אל העובר ועלולים לגרום אצלו להרס כדוריות הדם ולאנמיה.

הגורם השכיח ביותר למחלה זו הוא אנטיגן -D  הנמצא על כדוריות הדם ונקרא גם Rh חיובי. נשים עם Rh שלילי הנושאות ברחמן עובר עם Rh חיובי עלולות לפתח נוגדנים נגד הדם העוברי ולגרום לאנמיה אצל העובר.
 

איך מאבחנים?

בשיטות של ביולוגיה מולקולרית ניתן לבדוק את סוג הדם של העובר כבר בשלבים מוקדמים של ההריון, באמצעות  בדיקת סיסי שליה או בהמשך בדגימת מי שפיר, וכך לדעת אם העובר עלול לפתח את המחלה. במרכזים מובילים בעולם ניתן כיום  אף לאבחן את הסטטוס הגנטי של העובר מבדיקת דם אימהי, והיחידה לרפואת העובר במרכז הרפואי שיבא נמצאת בשיתוף פעולה עם מרכזים אלו.  

אם עולה חשד כי האם מפתחת רמה מסוכנת של נוגדנים לדם העוברי, ניתן לבדוק את מצב העובר בבדיקת על-שמע ומדידת קצב זרימת הדם של העובר (בדיקת דופלר). כיום, ידוע שקצב זרימת הדם כפי שנמדד בעורק מסוים ( MCA ) מנבא באופן מהימן התפתחות של אנמיה קשה אצל העובר. אם נראה שהעובר אנמי, ניתן לאבחן ולמדוד את רמת ההמוגלובין העוברי על ידי נטילת דגימת דם ישירה ממנו.

 

צילומים של איברי העובר ופעילות בהם

איך מטפלים?

ראשית, מונעים: נותנים זריקת אנטי D לנשים עם סוג דם Rh שלילי. עם זאת, קיימים גם פקטורים אנטיגנים נדירים יותר, שאין נגדם חיסון.

בעובר שנמצא אנמי מטפלים על ידי עירוי דם תוך-רחמי. גם במצבים של אנמיה קיצונית, שבהם יש הצטברות רבה של נוזלים במערכות שונות של העובר (הידרופס), ניתן לטפל בהצלחה בעובר בתוך הרחם.

עירויי הדם לעובר נעשים על ידי החדרת מחט דקה לתוך וריד הטבור או ישירות לתוך הווריד התוך כבדי של העובר, והזלפה איטית של כדוריות דם דחוסות שעברו הכנה מיוחדת.

המרכז הרפואי ע"ש שיבא הוא מרכז מוביל בטיפול באנמיה של העובר, ומדי שנה מתבצעים בו מאות אבחונים תוך רחמיים להערכת מצב האנמיה של העובר וכן עשרות פעולות של עירויי דם תוך רחמיים.

  

לשירותכם:


טבלת ערכי MCA-PSV
 

טבלת ערכים

 

האנטיגנים הנפוצים באנמיה של העובר:
 

האנטיגנים הנפוצים באנמיה של העובר

 

טבלת האנטיגנים הגורמים לאנמיה עוברית:
 

טבלת האנטיגנים הגורמים לאנמיה עוברית

 

מעקב אחר העובר החשוד ב- RBC ISOIMMUNIZATION:
 

 

מעקב אחר העובר החשוד ב- RBC ISOIMMUNIZATION

 

מעקב אחר עובר עם היסטוריה של אנמיה עקב RBC ISOIMMUNIZATION:

 

מעקב אחר עובר עם היסטוריה של אנמיה עקב RBC ISOIMMUNIZATION