תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

שיטה אסתטית לסגירת חתך ניתוח קיסרי

תגידו ביי לשדכן, לגירוד ולצלקת, בשיבא נכנסה לשימוש טכניקה חדשה לסגירת העור לאחר ניתוח קיסרי: שילוב של תפרים תת-עוריים ודבק. לא צריך להסיר את התפרים, אפשר להתקלח והתוצאה האסתטית טובה.

אחת מכל ארבע לידות בעולם המערבי מתבצעת בניתוח קיסרי. למרות שמדובר בניתוח נפוץ, עדיין מתלווים אליו חששות רבים הנעוצים בעיקר בתקופת ההחלמה שידועה כקשה, כואבת וארוכה יותר מזו של לידה נרתיקית. אחד הגורמים לכך הוא החתך שנעשה בעת הניתוח, כיוון שלוקח לו זמן להחלים, הוא עלול להזדהם והוא מונע מהיולדת להתקלח במשך 48 שעות מסיום הניתוח (עד שהוא מתאחה מספיק וכבר לא מסוכן שיבוא במגע עם מים).

במרכז הרפואי שיבא החלו לאחרונה להשתמש בטכניקה לסגירת החתך שמקלה מאוד על תהליך ההתאוששות: שילוב של תפירה תת-עורית ודבק (DermaBond).

עד לאחרונה, השיטה השכיחה שבה השתמשו כדי לסגור את העור אחרי ניתוחים קיסריים, הייתה באמצעות סיכות", אומר ד"ר אליאס קסטל, מומחה ליילוד ולגינקולוגיה בשיבא, "יש לה לא מעט חסרונות: זה כואב, מציק, נתפס בבגדים, ועשוי לגרום לאדמומיות ולגירוי של העור. כמו כן,  אי-אפשר להתקלח אחרי הניתוח למשך 48 שעות (אלא אם כן משתמשים בתחבושת מיוחדת) ויש צורך להסיר את הסיכות כעבור 8-5 ימים לאחר הניתוח. בשיבא ניסו גם שיטות אחרות, אך הן לא הוכיחו את עצמן".


מהם היתרונות של שיטת התפירה התת-עורית והדבק?

"בשיטה החדשה אנחנו מבצעים תפרים תת-עוריים נמסים, שלא צריך להסיר אותם. עם סיום התפירה אנחנו מורחים על החתך את הדבק וברגע שהוא מתייבש, הוא אינו מאפשר עוד לפצע להיפתח. הודות לשיטה החדשה, האישה לא צריכה לצאת מחדר הניתוח עם תחבושת, הדבק הוא אנטי-בקטריאלי מה שמפחית באופן ניכר סיכויים לזיהומים. כמו כן, הוא חסין למים ומאפשר לאישה להתקלח מיד אחרי שהיא קמה מהמיטה, דבר שמקל מאוד על ההתאוששות. יתרון נוסף: הפצע מתאחה טוב יותר, ובהמשך גם התוצאה הקוסמטית יפה יותר".

צפו בהדמיה של ההדבקה:

 

פרופ' איל סיון, מנהל מרכז נשים ומיילדות, מסביר על יתרונות השיטה בראיון לתוכנית הבוקר בערוץ 12:


יש חסרונות?

"מעט מאוד. נשים מעטות עלולות לסבול מגרד בעקבות הדבק, אבל נצפו הרבה יותר תגובות אלרגיות בקרב נשים ששמו להן על הפצע תחבושת אחרי סגירת החתך בשיטות האחרות".


למי זה לא מתאים?

"ליולדות שמגיעות לניתוח קיסרי דחוף ועלולות לסבול מזיהום, ליולדות שסבלו מדימום מוגבר באיזור הצלקת בזמן הניתוח וכן לנשים הסובלות מעודף משקל ועקב שכבות השומן של העור עלולות גם הן לסבול מהפרשות וזיהום. במקרים אלה עדיף להשתמש בסיכות שיוצרות מרווח בין סיכה לסיכה ומאפשרות לנקז את ההפרשות. בכל מקרה, ההחלטה על צורת הסגירה מתקבלת על פי שיקול דעת רפואי".
 

הזמיני תור לניתוח קיסרי


רוצה לדעת עוד על ניתוחים קיסריים?

10 מיתוסים על ניתוחים קיסריים

ניתוח קיסרי ידידותי

אפס הפרדה בניתוח קיסרי

הכנה לניתוח קיסרי: מה קורה יום לפני?

מה קורה ביום של הניתוח הקיסרי?

ההתאוששות מניתוח קיסרי בבית החולים

ההחלמה בבית לאחר ניתוח קיסרי

מרפאת טרום ניתוח קיסרי

לדף הראשי של ניתוחים קיסריים