תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

עיטוף תינוקות

למה זה טוב, איך עוטפים ולמה צריך לשים לב

עיטוף תינוקות הוא נוהג ישן שנעוץ בתרבויות עתיקות, יש שטוענים שהחל לפני יותר מ-4,000 שנה, הבא לתת מענה לתחושת החיבוק וההגנה הכל כך דרושים לתינוק. גם כיום, בין אם בבית החולים לאחר הלידה או סבתא מיומנת ניתן לראות שיותר ויותר מאמצים שיטות לעיטוף תינוקות.
 

מה זה בכלל ולמה זה טוב?

עיטוף תינוקות מתייחס לפעולה של כריכת בד כלשהו סביב גוף התינוק המגבילות את תנועתו ומספקות לו תחושת הגנה. עיטוף תינוקות מתייחס לתינוקות מיום הלידה ועד לגיל של כשלושה ארבעה חודשים או עד לשלב בו התינוק מראה התנגדות לפעולת העיטוף ומצביע על אי-נוחות.

אחד הטיעונים העיקריים לטובת השיטה מבוסס על העובדה שתינוקות רכים אינם מסוגלים לשלוט בתנועותיהם ולכן הגבלת התנועה מאפשרת להם שינה טובה יותר מעצם מניעת התעוררות מתנועות לא רצוניות.

עצם פעולת העיטוף מקנה לתינוק תחושת מוגנות המדמה תחושת חיבוק עוטף ומגונן או לחילופין תחושת הרחם העוטף, מחמם ומגן. עיטוף תינוקות המתבצע באופן הנכון תוך הקפדה על כללי הזהירות הנדרשים יאפשר לתינוק להיות רגוע ושלו יותר.
 

איך עוטפים את התינוק?

בשלב הראשון יש לפרוש את בד העיטוף (שמיכה\ סדין\ חיתול) על משטח ההחתלה או המיטה בצורה אלכסונית. לאחר מכן יש להשכיב את התינוק על בד העיטוף (רק על הגב, בשום שלב לא להשכיב על הבטן). כעת יש לקפל כל חלק מבד העיטוף מעבר לגוף התינוק ולמשה לעטוף אותו ולהכניס את הקצוות בקיפול. כמובן שבפעולת הכיסוי אין לכלול בשום אופן את איזור ראש התינוק ויש לוודא כי אין שאריות בד עיטוף בקרבת הפנים של התינוק אשר עשויות להפריע לזרימת האוויר.

ברשת תוכלו למצוא אינספור סרטוני הדגמה שיסייעו לכם לבצע את העיטוף בצורה המיטבית.

על מה עליכם להקפיד בעת עיטוף התינוק?

רמת הידוק יש לוודא כי רמת ההידוק של בד העיטוף מספיק על מנת שהתינוק יחוש בה מצד אחד ומספיק משוחררת ולא לוחצת מדי על גוף התינוק על מנת שתאפשר לו תנועה בגפיים ובבית החזה.

חומר בד העיטוף מומלץ להשתמש בבד קל ונעים העשוי מחומר טבעי (שמיכה או חיתול מכותנה יהוו פתרון מצוין)

חום יש לוודא כי פעולת העיטוף לא גורמת לחימום יתר לתינוק שעשוי להיות מסוכן עבורו

תדירות מומלץ להשתמש בעיטוף בעיקר בשעות שינה ולאפשר לתינוק שעות ללא עיטוף על מנת שיוכל לבצע פעולות החיוניות להתפתחותו כמו הנעת גפיים או מגע כפות הידיים

אוויר הקפידו לא להשאיר קצוות או לכסות בשמיכה בגובה רב מדי על מנת שלא להפריע לזרימת האוויר. הקפידו על שמירת אזור הפה והאף גלויים וחשופים לזרימה חופשים של אוויר.

משפט לסיום: כבכל המלצה שתקבלו עבור התינוק שלכם, הכי חשוב שתקשיבו לעצמכם ולקשר המתפתח עם התינוק. זו הדרך הטובה ביותר לגלות מה נעים לו וטוב בעבורו.

ואם אתם מתנסים באחת משיטות העיטוף, הקפידו על כללי הבטיחות ושמרו על התינוק.

חזרה לשירות FIRST BABY