תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

מה קורה כשהעובר נדבק ב-CMV?

נגיף CMV (ציטומגלווירוס) שייך למשפחת נגיפי ההרפס. כאשר נדבקים בו בגיל הילדות, הוא עלול לגרום למחלה דמויית מחלת הנשיקה, שסימניה הם: חום, חולשה, הגדלת קשריות לימפה, דלקת לוע, פריחה ועוד. באנשים מבוגרים המחלה קלה מאוד ולעתים חולפת מאליה ללא כל תסמינים. אבל, אשר אישה נדבקת בנגיף בזמן ההריון, היא עלולה להעביר אותו לעובר ולגרום לו לפגיעה במערכת העצבים המרכזית.


איך מאבחנים?

אבחון של זיהום ראשוני אצל האם ההרה יתגלה בבדיקת דם סרולוגית המבוצעת במהלך ההריון. הבדיקה מאתרת היווצרות נוגדנים מסוג IgM נגד הנגיף (IgM חיובי עם IgG Avidity נמוך).

במקרה של אבחון זיהום ראשוני אצל האם, ניתן לבצע בדיקת מי שפיר החל משבוע 22  להריון (ולפחות 6 שבועות מהזיהום הראשוני) שבה תיבדק נוכחות הנגיף במי השפיר. כמו כן, יבוצע מעקב הריוני לעובר, הכולל ביצוע של סקירות מערכות תכופות באולטרסאונד. במקרים מסוימים יומלץ גם על בדיקתMRI  עוברי.

אם מתברר שהתינוק נדבק בנגיף CMV, נערך בירור לאיתור הסימפטומים, הכולל אולטרסאונד מוח, בדיקת שמיעה (ABR), בדיקת עיניים, ספירת דם ואנזימי כבד.


מהם הסיכונים?

מרבית התינוקות שנבדקו בנגיף CMV ברחם נולדים בריאים וללא סימפטומים. לכן, במרבית המקרים שבהם מתגלה הזיהום בהריון, אנו ממליצים על המשך ההריון. בחלק מהמקרים מתגלה פגיעה בשמיעה, ואפילו חירשות. גם תינוקות שנולדו בריאים עלולים לסבול מירידה בשמיעה בשלב מאוחר יותר. במקרים נדירים (פחות מ-10%) עלולה להיגרם מחלה סוערת סביב הלידה, הכוללת היקף ראש קטן, הסתיידויות ברקמת המוח, דימומים בעור, עיוורון, חירשות, צהבת, הגדלת כבד וטחול.


איך מטפלים?

קיימת תרופה אנטי ויראלית יעילה נגד נגיף CMV, הנקראת ואלגאנציקלוויר (ואלצייט). הוכח שהתרופה מונעת את המשך הידרדרות השמיעה בתינוקות עם סימפטומים של זיהום מולד. התרופה מוצעת לכל תינוק עם CMV מולד שאצלו נמצאה עדות לפגיעה מוחית כלשהי.

הטיפול בגאנציקלוויר כולל תופעות לוואי, שעיקרן פגיעה בספירת הדם הלבנה (נויטרופניה), העלולה לחשוף את התינוק לזיהומים. לכן, התרופה אינה מוצעת לתינוקות ללא סימנים למחלה פעילה, שאצלם הטיפול בגאנציקלוויר לא הוכח יעיל.

תינוקות עם CMV מולד נשארים במעקב המרפאה למחלות זיהומיות ומכון שמיעה, שפה ודיבור עד גיל 6 שנים לצורך איתור ירידה מאוחרת בשמיעה או סימני פגיעה אחרים של הנגיף.


את בהריון עם CMV? בדיוק בשביל זה יש לנו מרפאה מיוחדת המתמחית בתחום. אל תהססי לפנות למרפאה הרב-תחומית ל-CMV בהריון