תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

שימור דם טבורי בשיבא - כל מה שכדאי לדעת

בבנק הדם הטבורי מוקפאות ומטופלות דגימות דם חבל טבור, בהתאם לקריטריונים וסטנדרטים בינלאומיים.


למה לשמור דם טבורי?

חבל הטבור, המשמש בתקופת ההריון להעברת מזון וחמצן מהאם לתינוק, יכול להיות מקור לתאי גזע ולטיפולים קליניים בעתיד. בעוד שבעבר הושמד חבל הטבור לאחר הלידה, היום ניתן לאסוף את התאים מדם חבל הטבור, לשמור אותם ולהשתמש בהם לטיפול וריפוי בעתיד.

תאי גזע הם תאים ראשוניים, אבני הבנייה של התחדשות הרקמות בגופנו. הם משמשים היום לטיפול בשורה של מחלות ממאירות, בעיקר של מערכת הדם, ומחלות מולדות תורשתיות. תאי גזע מדם טבורי נמצאים גם בשלב של מחקרים קליניים לטיפול במחלות כמו, שיתוק מוחין, אוטיזם ועוד.

ההשתלה הראשונה בישראל בוצעה ע"י פרופ' ארנון נגלר וצוותו בשנת 1994 בילדה שנולדה עם מחלה גנטית מסכנת חיים. דם חבל הטבור, שבאמצעותו בוצעה ההשתלה, נלקח מאחותה שנולדה כשהחולה הייתה בת שנה.

 


כיצד מתבצע תהליך האיסוף?

במהלך הלידה אין דבר שחשוב לנו יותר מהבריאות שלך ומבריאות התינוק שלך. מאחר שאיסוף דם חבל הטבור מתבצע לאחר לידת התינוק, לא נשקפת לך או לילדך כל סכנה. מקור הדם הטבורי הוא בדם התינוק שנשאר בשליה. לאחר לידת התינוק נחתך חבל הטבור, וכשהשליה נמצאת עדיין ברחם מחברת המיילדת מזרק פשוט לחבל הטבור והדם המצוי בשליה נאסף ישירות לשקית האיסוף הסטרילית.

לא מתבצעת שום פעולה על מנת להגביר את כמות הדם בחבל הטבור, ולא נעשית כל פעולה המשנה את מהלך הלידה הטבעי או כפי שנקבע על ידי הרופא הגינקולוג, לרבות במקרה של ניתוח קיסרי. במקרה זה האיסוף של הדם הטבורי נעשה על ידי הרופא המנתח בחדר לידה, דבר שמצריך תיאום מוקדם ולידה ללא סיבוכים. חשוב להדגיש, כי ההזדמנות לאיסוף הדם הטבורי היא חד-פעמית. אם הוחלט שלא לשמר אותו, הדם ייזרק.


איפה נשמר הדם הטבורי?

בסיום האיסוף, הדם מועבר לבנק הדם הטבורי של המרכז הרפואי שיבא, שם הוא מוקפא ומאוחסן בחנקן נוזלי בטמפרטורה של 196°C-, המנוטר 24/7.


האם האיסוף בטוח בתקופת קורונה?

לא נמצאו עדויות המצביעות על כך שדם טבורי מכיל קורונה, גם אם האם נמצאה חיובית לנגיף בזמן הלידה, בין היתר כיוון שהשליה מגינה על העובר מכל מחלה מזיקה ובמקביל מעבירה אליו נוגדנים מהאם

 

למה לבחור בבנק דם הטבור בשיבא?

  • מומחיות: הבנק הוא בעל מוניטין, מוביל בתחומו בארץ ומנוהל על ידי פרופ' ארנון נגלר, רופא ומדען בעל שם עולמי ונשיא המרכז ההמטואונקולוגי בשיבא.  הצוות המוביל את הבנק, הוא ממקימי השירות בארץ ומהווה מוביל מקצועי עולמי במחקר ושירות. המטרה שלנו היא להעניק לכם את השירות המקצועי והאיכותי ביותר, הכל תחת קורת גג אחת של המרכז הרפואי שיבא.
  • ניסיון: בנק הדם הטבורי בשיבא הוא הגדול והוותיק בארץ. הראשון שהוקם בישראל.
  • תקנים מהמחמירים בעולם: הבנק היחידי בארץ, ובין הבודדים בעולם, שמוסמך ומוכר רשמית על ידי שלושת הגופים הרגולטוריים הבינלאומיים המוסמכים לתת הסמכה והכרה בינלאומית לבנקי דם חבל טבור (ההסמכה מגדירה את כללי התקן לעבודה בבנק הדם)  FACT/NetCord; AABB; NMDP.
    הבנק היחיד בארץ, והיה בשעתו השני מחוץ לארצות הברית, שקיבל הסמכה בינלאומית מארגון (NMDP)  National Marrow Donor Program, הארגון העולמי להשתלת מוח עצם. הבנק עבר הסמכה גם על ידי הארגון האמריקאי לבנקי דם (AABB) והוא לא רק בנק דם חבל הטבור היחידי אלא גם בנק הדם היחידי במדינת ישראל שהוא בעל תעודת הסמכה מה-AABB .פרופ' נגלר הוא מחותמי מגילת ההקמה של הרשת האירופאית לבנקי חבל טבור - ה-NetCord - והוא היה גם  חבר ההנהלתו. הוא גם  בקר מטעם  האיגוד האמריקאי- FACT Foundation and Accreditation of Cellular Therapues.
    בנק דם חבל הטבור של שיבא מוסמך ומאושר על ידי ה-FACT/NetCord ובסה"כ עבר הבנק במהלך השנים מעל 15 הסמכות בינלאומיות (יש לחדש הסמכה אחת לשנתיים –שלוש).  בנק הדם הטבורי של שיבא חבר ברשת בנקי דם חבל הטבור האירופאית  NetCord ובאיגוד בנקי הדם האמריקאים AABB. הבנק מאושר ומוסמך ובעל רשיון מטעם משרד הבריאות.
  • הצלחות: הבנק, המתנהל על פי תקני האיכות המחמירים בעולם, סיפק במהלך השנים עשרות שתלי דם חבל טבור להשתלות תאי גזע בילדים ומבוגרים עם מחלות ממאירות ומחלות גנטיות בארץ, אירופה וארה"ב וברחבי העולם, השתלות שעברו בהצלחה והביאו לריפוי.

 

אפשר לבחור – תרומה ציבורית או תרומה משפחתית


כל יולדת יכולה להחליט אם לשמור את מנת הדם הטבורי בבנק הדם המשפחתי בעבורה ובעבור בני משפחתה, או לתרום את מנת הדם הטבורי לטובת הכלל.


בנק הדם הטבורי המשפחתי

מנות הדם הטבורי נשמרות לצורך שימוש אישי או משפחתי. שימור דם הטבור הפרטי, כמו השימור של הדם לציבור, נעשה בבנק הדם הטבורי של שיבא על ידי צוות מעבדה אחד ובתנאים זהים, בהסמכת משרד הבריאות ובכפוף לתקנים בינלאומיים מחמירים. בנק הדם הטבורי בשיבא עובר ביקורות קבועות, שמהן נהנה גם הבנק המשפחתי. יתרה מזאת, העובדה כי הבנק נמצא בבעלות מלאה של שיבא, בית חולים ממשלתי, וממוקם בשטחו, מעניקה ביטחון מלא ביציבות הבנק לאורך שנים רבות.

השירות המשפחתי הוא בתשלום.


בנק הדם הציבורי

מנות הדם נשמרות כדי להציל חיים של חולה מתאים שעשוי להזדקק לה, או לצורכי מחקר. חשוב לציין כי דם טבורי שלא נאסף, מושמד, יחד עם השליה. לעומת זאת, דם שנאסף משמש בעיקר להשתלה בחולים הסובלים ממחלה ממאירה או מחלה תורשתית ונזקקים להשתלת מוח עצם. הבנק מתחזק עשרות אלפי מנות כבר עשרות שנים ומיומן במתן שירות לאוכלוסייה נרחבת.

השירות ניתן ללא תשלום. 


משפחות בסיכון זכאיות לקבל איסוף ושימור דם טבורי ל-4 שנים ללא עלות במסגרת סל הבריאות. מדובר במשפחות שיש להן קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל ממחלה ממאירה של מערכת הדם או מחלה של כשל מח עצם. המנה תישמר אם קיימת סבירות גבוהה שהחולה יזדקק לטיפול בדם טבורי ב-4 השנים הקרובות, ורק במקרים בהם קיימת התאמה מלאה בין תאי הגנים (HLA) בין החולה לבין היילוד. לקבלת השירות, יש לקבל טופס 17 מקופת החולים.