תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
ניוזלטרים ליולדות
ניוזלטרים ליולדות
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

בנק הזרע

מנהל בנק הזרע: ד"ר מיכה באום

מנהל פריון הגבר: פרופ' גיל רביב

מנהל מעבדה: ד"ר ניר אטקוביץ


יצירת קשר:

טלפון: 03-5302804 (ימי ראשון עד חמישי, בשעות 14:00-08:00)

פקס: 03-5354334

ימי פעילות:

בדיקת זרע ימי ראשון עד חמישי, בשעות 09:30-08:00, ובימי שני ורביעי גם בשעות 15:00-13:00


מיקום:

בניין נשים ויולדות, קומה 1

מפת הגעה לשיבא 

 

במה אנחנו עוסקים בבנק הזרע?

בנק הזרע, שהוקם בשנת 1995, כולל מאגר רחב של תורמים אנונימיים בעלי איכות זרע גבוהה, שעברו תהליך מיון. המיון נעשה על-פי אמות מידה מחמירות, שבעקבותיהן מתקבלים רק כשליש מהמועמדים לתרומה. כל מועמד עובר את הבדיקות הבאות: בדיקת איכות זרע, בדיקה גופנית, לקיחת היסטוריה רפואית, שלילת נשאויות למחלות ויראליות וגנטיות וראיון / התרשמות פסיכולוגית על ידי מנהל היחידה. 


במה עוסקת מעבדת בנק הזרע?

המעבדה מקבלת מטופלים מכל הארץ לבדיקות זרע ולהקפאות זרע, על פי הפניית רופאים מטפלים, מרפאות בתי חולים, מכונים אונקולוגים וכן במסגרת פרטית. המעבדה מבצעת גם השבחות לזרעים שהוקפאו או נתרמו. הבדיקות נערכות בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי (WHO) ותחת בקרת איכות בינלאומית מטעם ארגון ESHRE שמרכזו בשוודיה.

הגורמים הנבדקים לצורך הערכת איכות הזרע: ריכוז, תנועתיות ומורפולוגיה (צורה תקינה). הדגימה נבדקת גם ויזואלית להערכת צבע, הצמיגות והחומציות (pH). 

כמו כן, נעשית בדיקת הלוספרם להערכת שברים ב-DNA של תאי זרע, בדיקת חיות להערכת אחוז תאי זרע מתים בדגימה ובדיקת פרוקטוז לשלילת חסימה או חסר מולד בצינורות הזרע.


למי מיועד בנק הזרע?

לזוגות שבהם לגבר יש בעיית פריון, לנשים המעוניינות ללדת ילד ללא בן-זוג ולזוגות חד-מיניים. בנק הזרע מאפשר גם הקפאות עצמאיות לצורך שימור פוריות עקב סיבות רפואיות, כמו מחלה ממארת או לפני ניתוחים מסכני פריון. ניתן גם להקפיא זרע עצמית (על ידי המטופל) מכל סיבה אחרת.


מי התורמים?

צעירים בגילאי 35-20, רווקים, בריאים, אשר לא תרמו בבנק זרע אחר. 


איך יודעים שהתורם בריא?

השלב הראשון בבחינת בריאות התורם הוא הערכה של איכות הזרע שלו. תורם צריך לעבור שתי בדיקות זרע, בהפרש של כ-10 ימים זו מזו. אם איכות הזרע טובה, הוא מתקבל לראיון אצל מנהל בנק הזרע, הכולל מילוי פרטים אישיים, פרטים רפואיים, בדיקה גופנית ובדיקות דם. רק לאחר שמתברר כי כל הבדיקות תקינות, מתקבל התורם למאגר התורמים. גם לאחר הכניסה למאגר, חייב התורם  להגיע לבדיקת דם נוספת לאחר חצי שנה.


מעוניין לתרום זרע?

 

מעוניינת בתרומת זרע? 


מה צריך להביא לבדיקת זרע?

תעודת זהות כולל ספח , טופס התחייבות (טופס  17) מקופת החולים  (ליחידה לפריון הגבר, שיבא) עם הקודים הבאים: 89320 בנוסף  82757, לחלופין, ניתן להשאיר פיקדון (אזרחים בלבד) באמצעות כרטיס אשראי למשך 30 יום עד לקבלת ההתחייבות (אם  לא יישלח טופס התחייבות, הפיקדון ייפרע). ניתן גם לבצע את הבדיקה באופן פרטי. חיילים נדרשים להביא טופס 103 (אסמכתא תקציבית) בלבד (תשלום/ פיקדון לא יתקבל מחיילים) 
התשובה לבדיקות זרע ניתנת עד שבוע מיום הבדיקה, ובמקרים דחופים כעבור יממה. ניתן לקבל אותה בדואר או במסירה אישית, לפי בחירת המטופל.

מה צריך להביא להקפאת זרע?

• תעודת זהות כולל ספח.

• בדיקות עדכניות של HIV , הפטטיס C, הפטטיס B (בתוקף עד שנה מיום ביצוען).
• טופס התחייבות (טופס 17) מקופת החולים להקפאת זרע, הכולל בדיקת זרע מקדימה, הקפאת זרע ושמירתו לשנה עם הקוד: 89259. 

מדי שנה יש להביא טופס חדש  לשמירת הזרע לשנה נוספת עם הקוד : 709259 / L9259 
ניתן לשלם על ההקפאה באופן פרטי, או להשאיר פיקדון באמצעות כרטיס אשראי למשך 30 יום עד קבלת טופס ההתחייבות (אם ההתחייבות לא תגיע, הפיקדון ייפרע). 

הוראות לקראת בדיקת זרע והקפאת זרע

בדיקת זרע היא גורם חשוב בבירור פוריות הגבר, ויש לבצע את הבדיקה בשלב מוקדם בתהליך בירור בעיות פוריות אצל בני זוג. ביצוע בדיקה אמינה תורמת רבות להבנה ולבירור של הקושי להרות. עליך לציין כל מידע רפואי שעשוי לסייע בפרשנות תוצאת הבדיקה, כגון:

• מחלות כמו חזרת, צהבת, מחלות בדרכי העיכול, בעיות בכליות, ציסטיק פיברוזיס, וניתוחים בעבר דוגמת תיקון וריקוצלה, בקע מפשעתי, הורדת אשכים טמירים.
• נטילת תרופות.
• חום גבוה בימים שקדמו לבדיקה.


הנחיות למתן דגימת הזרע

• הימנע  מפליטת זרע לפחות 48 שעות לפני מתן הדגימה, ועדיף לא יותר משבוע ימים.
• אם אתה גר קרוב לבית החולים, באפשרותך לתת את הדגימה בבית בכוסית סטרילית (המשמשת גם למתן דגימת שתן), ולמסור אותה תוך כשעה וחצי לבדיקה במעבדה. שמור את הדגימה בטמפרטורת חדר.
• מומלץ לתת זרע באוננות, ללא חומרי סיכה או שימוש במים. אם אתה מעדיף לתת זרע במגע מיני, השתמש בקונדום מיוחד, ללא קוטל זרע.
• במקרה שצריך לבצע שתי בדיקות, רצוי לבצע אותן בהפרש של 21-7 ימים זו מזו.

 

השבחה והזרעה

 מה צריך להביא לקראת ביצוע השבחה וזרעה:

• הפניה עם תאריך בתוקף  ליום ההזרעה, מהרופא המטפל.

•  מעקב זקיקים אחרון.

•  בדיקות דם הורמוניליות במידה ובצעת.

•  התחייבות מקופת החולים (טופס 17 ) עם הקודים: 58322 (הזרעה) בנוסף 58323 (השבחה).

•  מצ"ב הפניה להזרעה המיועדת לבנק הזרע.

 

מטופל יקר, במסגרת המאמץ לשפר את איכות השירות, נודה לך אם תענה על סקר שביעות רצון ממש קצר. תודה

 

חיפוש
כל הזכויות שמורות