תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

הרחבה קלה של אגני הכליות

 Mild Hydronephrosis

הידרונפרוזיס, או הרחבת אגני כליה, מתייחס למצב שבו מצטבר נוזל שתן בכליות. תפקיד הכליות הוא לייצר שתן ולהעביר אותו הלאה לדרכי השתן התחתונות. הימצאות של נוזל באגן הכליה מעידה על כך שהכליה טרם התרוקנה, ואינה בהכרח מעידה על נזק לכליות. הרוחב התקין של אגני הכליות הוא עד 4-3 מ"מ. הרחבה ניכרת היא רוחב של יותר מ-10 מ"מ.

ב-2%-1% מכלל ההריונות הנורמליים ניתן יהיה לראות הידרונפרוזיס בבדיקת אולטרסאונד בשבוע 20 . הממצא שכיח יותר ופחות משמעותי בעוברים ממין זכר.  

לרוב אין להרחבה השפעה על העובר, כאשר זהו הממצא היחיד הנצפה באולטרסאונד. במרבית המקרים עודף הנוזל נעלם מעצמו במהלך החודשיים הבאים. מומלץ לבצע המשך מעקב בשלבים מתקדמים יותר של ההריון, סביב שבוע 32, על מנת לוודא שהנוזל נעלם. לעתים הנוזל לא נעלם, או אף מצטבר עוד, דבר זה מרמז על הפרעה בניקוז הכליות לדרכי השתן התחתונות יותר. במצב זה יש להמשיך במעקב צמוד. בדרך כלל יומלץ לבצע בירור גנטי של העובר על ידי דיקור מי שפיר. בנוסף נדרש מעקב לאחר הלידה אחר התפקוד הכילייתי. 

 כאשר בבדיקה מקיפה של העובר נצפים ממצאים נוספים, מתעורר חשד להפרעה בכרומוזומים, כמו תסמונת דאון. לכן, במצב זה או כאשר גיל האישה מבוגר, מומלץ לבצע בירור כרומוזומלי. חשוב לזכור: במרבית המקרים הרחבה קלה של אגני הכליה כממצא יחיד בבדיקה אינו משפיע על העובר ו/או אינו דורש המשך בירור. 

חזרה לממצאים באולטרסאונד לבעיות כרומוזומליות

חזרה ליחידה לרפואת העובר