תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

הריון מרובה עוברים

ביחידה לרפואת העובר אנו מתמחים בטיפול בהריונות תאומים ושלישיות. הריונות התאומים מתחלקים לשני סוגים עיקריים:תמונה - הריונון מונוכוריאלי ביאמניוטי.

  1. תאומים  מונוכוריאלים: תאומים זהים המקבלים את אספקת הדם שלהם משליה  אחת.  לרוב התאומים מופרדים בממברנה דקה (ביאמניוטים), אולם לעיתים אין כל הפרדה בין התאומים (מונואמניוטים).

  2. תאומים ביכוריאלים: כל תאום מקבל את אספקת הדם משליה נפרדת. התאומים נפרדים בשתי ממברנות (אמניון וכוריון). מרבית (אם כי לא כל) התאומים הללו אינם זהים.


סיבוכים ספציפים להריונות מונוכוריאלים:

  • מעבר דם מעובר לעובר (TTTS ): תאומים שנוצרו מביצית אחת חולקים שליה אחת, ויש להם כלי דם משותפים. בכ-15% ממקרים אלה עלולה להתפתח תסמונת של מעבר דם דרך כלי הדם המשותפים. התוצאה היא ש"העובר התורם" הוא מעט אנמי וכמעט ללא מי שפיר בשק שלו, ולעומתו "העובר המקבל" עלול לסבול מאי ספיקת לב ומריבוי מי שפיר.

    הטיפולים הסטנדרטיים במצב זה הם ניקוזים חוזרים של הנוזל מהשק עם עודף מי השפיר. במקרים שבהם הבעיה מתחילה מוקדם מאוד (סביב השבוע ה-20 להריון) ובדרגת חומרה קשה, מקובל לטפל על ידי צריבת כלי הדם המשותפים באמצעות סיבי לייזר המוחדרים לרחם באנדוסקופיה ייעודית.

  • ​​​עובר אקארדי (ללא לב) או תסמונת TRAP: במצב זה נוצרים שני עוברים, אולם התפתחותו של עובר אחד איננה תקינה (מסיבה לא ברורה), כשבין חלקי הגוף שאינם מתפתחים נכלל גם הלב. במקרה זה, לבו של עובר אחד מזין שני עוברים, וכתוצאה מכך לעיתים תפקוד הלב של העובר התקין עלול להידרדר. במצבים אלה יש לבצע טיפול המנתק את אספקת הדם בין שני העוברים.


סיבוכים אופייניים לכלל הריונות התאומים:

הריונות תאומים מאופיינים בסיבוכים כלליים, כמו לידות מוקדמות (וסיבוכי פגות) והפרעה בקצב צמיחת אחד העוברים (דיסקורדנטיות). מצבים אלו מצריכים מעקב ביחידה לרפואת העובר ובמרפאה להריון  בסיכון גבוה.


דילול עוברים:

עקב העלייה בשכיחות הטיפולים לגרימת ביוץ והפריה חוץ גופית, עולה מספר ההריונות מרובי העוברים (שלושה עוברים ויותר). במקרים אלה מקובל להציע הפחתה במספר העוברים, כדי לשפר את הסיכויים של העוברים שנותרים ברחם. דילול עוברים בהריונות של תאומים מתבצע במקרים של אבחון מום באחד העוברים או מסיבות מילדותיות.