תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

סקירת מערכות שלישית

סקירת מערכות שלישית מתבצעת בשבועות 34-30. הבדיקה סוקרת את המבנה והגודל של האיברים והמערכות השונות בגוף העובר (גולגולת, מוח, פנים, לב, גפיים, עמוד שדרה, בטן  ועוד), את מיקום השליה ואת כמות מי השפיר. 


חשיבות הסקירה השלישית

גם אם הסקירות הקודמות יצאו תקינות, ואפילו אם בוצעה בדיקת מי שפיר, עדיין יש חשיבות רבה לביצוע סקירה זו. הן משום שישנם מומים קשים העשויים להתגלות רק לקראת סופו של ההריון (בעיקר במוח אך לא רק), והן משום שבדיקת מי שפיר אינה בודקת את כל המחלות הגנטיות הקיימות. לכן, ההמלצה היא תמיד לשמור מי שפיר (אם בוצעה בדיקת מי שפיר במהלך ההריון), כדי שאם מתגלים ממצאים המעלים חשש לתסמונת גנטית ספציפית, אפשר יהיה לבדוק זאת בעזרת הדי.אן.איי העוברי שנשמר בבדיקת מי השפיר.

הסקירה חשובה גם למקרים שבהם מאותרים מומים שאינם קשים אך בהחלט יכולים להשפיע על בריאותו וחייו של התינוק. אפשר, למשל, לאבחן בסקירה אם העובר סובל מהפרעות במערכת השתן, כמו הרחבה של אגני הכליות והשופכנים, מום המתגלה לעיתים רק בשליש השלישי של ההריון. במקרה כזה ייתכן שמדובר במום מסוג רפלוקס במערכת השתן העוברית, מצב שבו חלק מהשתן חוזר לכליה בזמן ההשתנה. אם האישה לא עברה סקירה שלישית, ייקח זמן עד שהתינוק שייוולד יאובחן, זמן יקר שבו עלולה כבר להתרחש פגיעה ונזק בלתי הפיך לכליות. לעומת זאת, אם יודעים על כך מראש כבר במהלך ההריון, ניתן  לטפל בפגם לאחר הלידה ולמנוע סיבוכים ונזקים.


איך מבצעים את הסקירה?

הסקירה השלישית אינה פשוטה לביצוע, ובשלב זה לא תמיד קל ופשוט לדמות את איברי העובר. הגפיים, למשל, קשות מאד להדגמה בשלב זה. הסקירה, ברוב המקרים, תתבצע בגישה בטנית (משום שהעובר כבר גדול מאוד). במקרים מסוימים, למשל כאשר מנח ראש העובר נמצא בסמוך לנרתיק ורוצים לדמות היטב את המוח,היא  תשולב עם בדיקה וגינלית.


הסקירה השלישית אינה כלולה בסל הבריאות או בשירותי שב"ן, ניתן לעשות אותה רק באופן פרטי.


למידע על הסקירה המוקדמת

למידע על הסקירה המאוחרת

קראו הסברים על ממצאים שכיחים בסקירות מערכות