תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

רעלת הריון

רעלת הריון היא מחלה שמתפתחת ב-3%-5% מההריונות בישראל, לרוב לאחר השבוע ה־20 להריון, ועלולה לסכן את האם והעובר. מהם גורמי הסיכון להתפתחותה וכיצד ניתן לנסות למנוע אותה

שם המחלה בעברית: רעלת הריון

שם המחלה באנגלית: Toxemia /Pre-eclampsia

 

מהי רעלת הריון?

רעלת הריון היא מחלה שמתפתחת ב-3%-5% מההריונות בישראל, לרוב לאחר השבוע ה־20 להריון, ועלולה לסכן את האם והעובר. מדובר במחלה שבה מתרחשת פגיעה רב-מערכתית בדפנות כלי הדם (תאי האנדותל) האימהיים, שעלולה להעלות את לחץ הדם ולפגוע באיברים כגון כליות, כבד ומוח. בנוסף, היא עלולה לפגוע בזרימת הדם לשליה (האיבר שמחבר בין כלי הדם של האם לבין אלו של העובר. דרכה מתבצע חילוף החומרים בינה לבינו ומסופקים לו חומרי מזון וחמצן), וכך לפגוע בהתפתחות העובר.  

נהוג לסווג רעלת הריון לקלה או קשה.

רעלת הריון קלה מוגדרת כאשר לחץ הדם גבוה מ-140/90 אך אינו עולה על 160/110 בשתי בדיקות שלפחות שש שעות מפרידות ביניהן. רעלת הריון קשה מוגדרת כאשר לחץ הדם גבוה מ-160/110 בשתי בדיקות שלפחות שש שעות מפרידות ביניהן, או כאשר מופיע אחד הסימנים הבאים:

 • כאבי ראש, טשטוש ראייה או כאבים ברום הבטן
 • עלייה במדדי תפקודי כבד וירידה במספר הטסיות
 • עלייה בתפקודי כליות ו/או מיעוט במתן שתן (פחות מ-400 מ"ל ליממה)
 • בצקת ריאות
 • פרכוסים (אקלמפסיה)

נהוג לסווג רעלת הריון גם למוקדמת ומאוחרת: המוקדמת מופיעה לפני שבוע 34, והמאוחרת מופיעה לאחר שבוע זה. לרוב רעלת הריון מוקדמת חמורה יותר וכרוכה בתחלואה רבה יותר לאם וליילוד.


מהי הסיבה לרעלת הריון?

הגורם הראשוני למחלה אינו ברור דיו. עם זאת הולכות ומתרבות העדויות שהפגיעה בכלי הדם של האם נגרמת מכיוון שהשליה מפרישה לזרם הדם שלה חלבון ששמו Sflt-1. חלבון זה פוגע בפעילות של חלבונים חיוניים כגון VEFG ו-PLGF, שמייצרים כלי דם ותורמים להרחבתם התקינה. עקב עודף של Sflt-1 וחסר של VEFG ו-PLGF נפגעים כלי הדם האימהיים וכך מתפתח יתר לחץ דם ועולה הסיכון לפגיעה באיברים. עדיין לא ברור מה גורם להפרשת יתר של Sflt-1. ייתכן שמדובר בירידה בחמצון השליה או בהפרעה במערכת החיסון.  

 

מהם גורמי הסיכון למחלה?

 • הריון ראשון
 • מחלה כרונית שעלולה לפגוע בכלי דם (כמו למשל יתר לחץ דם, סוכרת, זאבת ומחלות כליה)
 • הריון מעל גיל 40
 • הריון מרובה עוברים
 • עודף משקל
 • סיפור משפחתי של רעלת הריון אצל קרובת משפחה מדרגה ראשונה (אם או אחות)
 • רעלת הריון בהריון קודם
 • הריון שנוצר מטיפולי פוריות (IVF)

 

מהם התסמינים?

תסמיני רעלת הריון מחייבים פנייה מידית לבית החולים. התסמינים הראשונים הם לחץ דם גבוה והופעת חלבון בשתן (הפגיעה הרב-מערכתית בכלי הדם מערבת גם את כלי הדם הקטנים בכליות, ועקב כך נפגעת יכולת הסינון שלהן ומופיע חלבון בשתן בריכוז גבוה מהרגיל).

ככל שהמחלה מתקדמת עלולים להופיע תסמינים נוספים, ובהם:

 • אצירת נוזלים (בצקת/ נפיחות) – בכפות הרגליים, הקרסוליים, הפנים והידיים – ועליית משקל מופרזת בעקבותיה. היא נגרמת עקב הפגיעה ביכולת הסינון של הכליות והפרשת יתר של חלבון בשתן.
 • כאב ראש חזק. נגרם עקב פגיעה בכלי דם מוחיים.
 • בעיות ראייה כגון טשטוש או הבזקי אור.
 • כאבים בבטן העליונה. נגרמים עקב פגיעה בכלי דם בכבד.
 • תחושה כללית רעה.

 

איך מאבחנים?

רעלת הריון מאובחנת כאשר נמדד יתר לחץ דם (מעל 140/90) במקביל לתוצאה חיובית בבדיקת חלבון בשתן. האבחון המדויק של כמות החלבון ניתן בבדיקת איסוף שתן שנמשכת 24 שעות. כמות של יותר מ-300 מ"ג מעידה בדרך כלל על רעלת הריון. לעתים האישה תישלח גם לבדיקות דם. אם הן יראו עלייה בתפקודי כבד וירידה בספירת הטסיות הן יעידו על רעלת הריון מסוג HELLP.   

בדיקות לחץ דם ושתן מתבצעות כחלק ממעקב ההריון. כאשר האישה נמצאת בסיכון מוגבר לרעלת הריון ייתכן שיידרש מעקב קפדני יותר. לעתים נשים כלל לא יודעות שלקו ברעלת הריון כיוון שהן לא סובלות מתסמינים כלשהם, ורק המעקב מגלה זאת.

 

איך מטפלים?

הטיפול היחיד לרעלת הריון הוא יילוד העובר והוצאת השליה, אך הוא תלוי בחומרת המחלה ובגיל ההריון. רעלת קשה שמופיעה אחרי שבוע 34 (מאוחרת) מחייבת יילוד מידי כדי למנוע פגיעה באם. יינתן לה מגנזיום גופרתי דרך הווריד כדי למנוע פרכוסים. רעלת קשה שמופיעה לפני שבוע 34 (מוקדמת) מצריכה לרוב מעקב צמוד באשפוז כדי להאריך את ההריון וליילד מאוחר יותר, וכך להימנע מסיבוכי פגות קשים; בזמן הזה יוזרקו לאם קורטיקוסטרואידים כדי להאיץ את הבשלת הריאות של העובר וגם מגנזיום גופרתי.

כאשר הרעלת קלה ניתן לעקוב אחר האישה, לרוב באשפוז בבית חולים, וליילד אותה בשבוע 37. טיפול תרופתי להורדת לחץ הדם יינתן רק אם הוא גבוה מ־160/110.

אין כל מניעה ללדת בלידה רגילה (נרתיקית), אולם לרוב יהיה צורך בזירוזה. דיון לגבי אופן הלידה ייקח בחשבון את מצב האישה, ההיסטוריה המיילדותית שלה, שבוע ההריון, ומצג העובר.

אחרי הלידה הרעלת חולפת, אך התהליך יכול להימשך כמה ימים-שבועות.


האם אפשר למנוע רעלת הריון?

בשיבא פועלת מרפאת טרימסטר ראשון לניבוי רעלת הריון, המשתמשת בשיטה חדשנית שבאמצעותה ניתן לאתר 80% מהנשים שיחלו. אם מגלים בשליש הראשון של ההריון כי לאישה יש סיכון לפתח רעלת, ניתן לטפל בה באספירין. האלגוריתם החדש שאנו משתמשים בו בשיבא יכול משקלל גורמי סיכון אימהיים, מדדי לחץ דם, תוצאות של בדיקת תנגודת לזרימת דם בעורקי הרחם (אולטרסאונד דופלר), וערך החלבון PLGF (שמרחיב כלי דם) בבדיקת דם – וכך מחשב את הסיכון של האישה לפתח רעלת בהמשך ההריון.

מתן אספירין במינון של 150-100 מ"ג ליום מפחית את הסיכון לרעלת הריון מוקדמת ב-60%. כדי שהטיפול בו יהיה יעיל, מומלץ לנשים בסיכון להתחיל ליטול אותו בשבוע 12. ולפי עדויות מחקריות ראשונות, גם סטטינים (תרופות להורדת כולסטרול) עשויים למנוע רעלת הריון. גם לסידן יש ערך במניעת המחלה בקרב נשים שסובלות ממחסור בו.

 

מהם הסיבונים האפשריים של רעלת הריון?

הפגיעה הרב-מערכתית בכלי הדם עלולה לפגוע באיברי הגוף ולהוביל לסיבוכים שעלולים להיות מסכני חיים אם המחלה לא מאובחנת בזמן. בהם:

 • פרכוסים שיכולים להוביל לפגיעה מוחית, שינוי במצב ההכרה ומוות.
 • תסמונת HELLP: כוללת פירוק של כדוריות דם אדומות, פגיעה בתפקודי כבד,  ירידה במספר הטסיות ובעקבותיה עלייה בסיכון לדימומים.
 • בצקת ריאות: הצטברות נוזלים בתוך הריאות וסביבן ופגיעה בנשימה.
 • כשל כלייתי: פגיעה בתפקוד הכליות וכתוצאה מכך אי סינון של חומרי פסולת רעילים שעלולים לעבור לדם ולפגוע באיברים.
 • היפרדות שליה: ניתוק מוקדם שלה שעלול להוביל לקרישה תוך-כלית מפושטת. במצב זה מנגנוני קרישת הדם נפגעים והחלבונים המווסתים אותם (גורמי קרישה) פועלים ביתר. כך מצד אחד נוצרים קרישי דם רבים (שעלולים להיסחף לאיברים שונים ולחסום כלי דם), ומצד שני ייתכן גם דימום יתר (עקב מחסור בגורמי קרישה זמינים).
 • האטה בגדילת העובר עקב אי ספיקה של השליה (לא מעבירה לו מספיק דם, חמצן וחומרי הזנה).


האם לרעלת הריון יש השלכות לטווח הרחוק?

כיום ידוע שנשים שסבלו מרעלת הריון מוקדמת נמצאות בסיכון מוגבר למחלה ותמותה קרדיווסקולריות. כך למשל, הן עלולות לחלות במחלות לב, יתר לחץ דם, אירוע מוחי ומחלת כליות. לכן בהמשך החיים הן צריכות להיות במעקב ולנסות להימנע מגורמי סיכון לתחלואה קרדיווסקולרית, כגון עודף משקל, עישון, אי-פעילות גופנית, סוכרת וכולסטרול גבוה.


למה לטפל במחלה דווקא בשיבא?

אגף נשים בשיבא הוא המוביל והמנוסה בטיפול בהריון בסיכון גבוה ומופנות אליו נשים מכל הארץ עם הריונות מורכבים ביותר. הצוות הרב-מקצועי של האגף מעניק טיפול מקצועי, איכותי ובטיחותי לנשים ולעובריהן ומענה לכל סיבוכי ההריון הידועים. במקביל הוא מקפיד לשמור על כבוד המטופלות ולהיענות לצורכיהן בתחום האישי והרגשי.