תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

מהי הקפאת זרע?

איך מתבצע תהליך ההקפאה, מה הסיכוי להיכנס להיריון בעזרת זרע קפוא וכמה זמן אפשר לשמור אותו - כל מה שרציתם לדעת על הקפאת זרע

עבור מי מיועדת הקפאת זרע?

  1. גברים המעוניינים בשמירת פוריות עקב ספירת זרע נמוכה.
  2. גברים המעוניינים בשמירת פוריות עקב מחלות ממאירות או אוטואימוניות המחייבות אותם לעבור טיפולים ולקבל תרופות שפוגעים בזרע (תאי הזרע  מוקפאים טרם הטיפול).
  3. גברים שמעוניינים לתרום זרע.

איך מתבצע התהליך הראשוני?

הגבר פולט את הזרע לתוך כוסית ומוסר אותה למעבדה. בשלב הראשוני בודקים את איכות הזרע בהתאם לשלושת הפרמטרים המרכזיים (ריכוז, תנועתיות ומורפולוגיה)  ואז מעבירים לבדיקת סרולוגיה הבודקת את  הימצאותם של נוגדנים למחלות וזיהומים שונים. בהמשך מוסיפים לדגימה קריופרוטקטנט (תמיסה כימית משמרת), ומעבירים אותה להקפאה לתקופת הסגר בת מינימום שלושה חודשים עד חזרתן של תוצאות הבדיקות. אם הבדיקות חוזרות שליליות מאיידס, צהבת מסוג A וצהבת מסוג B (בקרב תורמי זרע פוטנציאליים נשללות גם מחלות נוספות), מעבירים את הדגימות למקררי שימור.

איך עושים את תהליך ההשבחה?

ברגע שרוצים לעשות שימוש בזרע הוא עובר תהליך של השבחה: הוא מופשר ועובר תהליך של  סינון: הזרעים הפחות טובים נשארים למעלה, הזרעים הכי טובים יורדים למטה, ובסוף מקבלים את הזרעים הכי מהירים בריכוז הכי גבוה. בסיום התהליך מוסיפים לתאים מדיום (תמיסה אנרגטית שמכילה סוכרים, חלבונים ומעט אנטיביוטיקה), ומחדירים אותם למבחנה ((בנפח של חצי סמ"ק).

 כמה זמן זרע יכול להישאר בהקפאה?

למשך עשרות שנים.

מה הסיכוי להיכנס להיריון בעזרת זרע קפוא לעומת זרע טרי?

בניגוד לביציות קפואות (שהסיכויים להיכנס בעזרתן להיריון נמוכים יותר בהשוואה לביציות טריות), בין זרע קפוא לזרע טרי אין כל הבדל לרעה. אם כבר, בזכות תהליך ההשבחה, הסיכויים רק עולים. אחת הסיבות  לכך היא שככל שהתא קטן יותר, הסיכוי שהוא ייהרס בהקפאה קטן יותר (והזרע משמעותית קטן יותר מהביצית). סיבה נוספת היא סטטיסטית: לצורך הפריה יש צורך רק בביצית אחת ותא זרע אחד, ובכל מבחנה  יש בממוצע כ-30 מיליון זרעים.

מה צריך להביא להקפאת זרע?

  • תעודת זהות כולל ספח, בדיקות עדכניות של HIV, הפטטיס C, הפטטיס B (בתוקף עד שנה מיום ביצוען).
  • טופס התחייבות (טופס 17) מקופת החולים להקפאת זרע, הכולל בדיקת זרע מקדימה, הקפאת זרע ושמירתו לשנה עם הקוד: 89259.
  • מדי שנה יש להביא טופס חדש  לשמירת הזרע לשנה נוספת עם הקוד : 709259 L9259 / .
  • ניתן לשלם על ההקפאה באופן פרטי, או להשאיר פיקדון באמצעות כרטיס אשראי למשך 30 יום עד קבלת טופס ההתחייבות (אם ההתחייבות לא תגיע, הפיקדון ייפרע). 

 

 

כל הזכויות שמורות