תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

מהם הגורמים לאי-פוריות אצל נשים וגברים

כשההריון מבושש להגיע גם כעבור שנה מתחילים לבדוק את הסיבות אצל הגבר והאישה. לא תמיד הסיבה ידועה, אבל הנה כמה מהסיבות העיקריות שחלק נכבד מהן אפשר גם לתקן

15% מהאוכלוסייה סובלים מאי-פריון. ההגדרה המקובלת ל"אי-פריון" היא העדר יכולת להיכנס להריון אחרי קיום יחסי מין בזמן הביוץ במשך שנה.

ב-90% מהמקרים של אי-פריון מצליחים לאתר את הסיבה לכך: שליש מהמקרים מקורם בבעיות אצל האישה, שליש נוסף נובע מבעיות אצל הגבר והשליש האחרון הוא תוצאה של שילוב של בעיות אצל שני בני הזוג.


מהם הגורמים השכיחים לאי-פריון  בקרב נשים?


גיל

בניגוד לגבר שגופו לא מפסיק לייצר זרעים במשך כל שנות חייו, אישה נולדת עם מספר מסוים של ביציות שמשנה לשנה הכמות שלהן יורדת. מגיל 35 מספר הביציות מתחיל לרדת באופן משמעותי, בגיל 41 באופן חמור, כשבגיל 45 הסיכוי של אישה להריון הוא כמעט אפסי.


בעיות ביוץ

הבעיה השכיחה ביותר לאי-פריון היא תסמונת השחלות הפוליציסטיות שממנה סובלות 15% מהנשים. נשים מוגדרות כסובלות מהתסמונת כשיש להן לפחות שניים מתוך שלושת הקריטריונים הבאים: אי-סדירות בווסת, שחלות עם זקיקים קטנים רבים (יותר מ-12 בכל שחלה), הורמון גברי (טסטוסטרון) גבוה.

בעיות נוספות שעלולות להפריע לביוץ יכולות להיגרם ממחלות אנדוקריניות שונות שגורמות להפרשה מוגברת של הורמון הקורטיזול (דוגמת תסמונת קושינג) ומחלות שונות בבלוטת יותרת המוח שגורמות לעלייה בהורמון החלב (פרולקטין).

הפרעות בשחלות, כמו ציסטות מסוג אנדומטריומה ציסטה שמורכבת מתאי רחם שמקורה מאנדומטריוזיס, מחלה המתאפיינת בנדידת תאי רירית הרחם אל מחוץ לרחם  יכולות אף הן להשפיע על ייצור הביציות ולהפריע לתהליך ההבשלה.


בעיות מכניות

לצורך הפריה, הזרע צריך להגיע מהנרתיק ולפגוש את הביצית בחצוצרה. כל מה שמפריע למפגש בין הזרע לביצית נקרא בעיה מכנית. הבעיות הנפוצות הן הידבקויות בחצוצרות או הידבקויות תוך-ביטניות שיוצרות חסימה העלולות להיווצר כתוצאה מדלקות שונות כמו דלקת באגן, מחלות כמו שחפת, או מחלות דלקתיות במערכת העיכול כמו קרוהן וקוליטיס.

קראו על הגורמים הרחמיים לאי-פריון


בעיות רחמיות

אחרי שהזרע נפגש עם הביצית ונוצרת הפריה, מתחיל שלב ההשרשה. העובר אמור לנדוד מהחצוצרה לתוך חלל הרחם, ובהמשך לחדור לתוך רירית הרחם ולהשתרש שם. בעיות מסוימות ברחם עלולות להפריע לתהליך ההשרשה: מומים מולדים כמו רחם חד-קרני או רחם מחיצתי, מומים נרכשים כגון פוליפים או מיומות, צלקות עקב ניתוח קיסרי או ניתוח אחר ברחם והידבקויות שנוצרו עקב מחלות מין או אנדומטריוזיס.

 

מהם הגורמים השכיחים לאי-פריון  בקרב גברים?

רוב הסיבות לזרע לא תקין בקרב  גברים אינן ידועות. חלקן נגרמות מהסיבות הבאות:


בעיות הורמונליות

הטסטוסטרון (ההורמון הגברי) מיוצר ברובו באשכים ומיעוטו על ידי יותרת הכליה. רמה נמוכה ממנו מביאה לחשק מיני נמוך ובמקביל מקשה על יצירה והבשלת תאי זרע.

ואילו, רמה גבוהה של  הורמון הפרולקטין (עקב בעיות שונות כמו תת פעילות בבלוטת התריס או גידולים שפירים ביותרת המוח) עלולה לגרום לאימפוטנציה.


בעיות מולדות

ספירת זרע נמוכה או חוסר זרע יכולים להיווצר ממקרים בהם הגבר סובל מאשך טמיר (מצב שבו בעת הלידה אשכי הגבר או אחד מהם לא הצליחו לרדת ולהתמקם בשק האשכים), מום גנטי מולד של העדר צינורי זרע, והפרעות כרומוזומליות כגון "תסמונת קליינפלטר" שבה קיימים שני כרומוזומי X במקום אחד (XXY  במקום XY), או הפרעות במבנה של כרומוזום המין Y.


בעיות נרכשות

אחת הסיבות השכיחות לאי-פוריות בקרב גברים היא וריקוצלה התרחבות כלי דם (דליות) בוורידי האשכים, הגורמת לליקוי בשסתומי הוורידים המנקזים את הפסולת שמייצרים האשכים ופוגעים באספקת החמצן החיוני ביצירת זרע תקין ופורה. סיבות נוספות הן שפיכה אחורית – מצב שבו במקום לזרום החוצה, הזרע זורם אחורה לשלפוחית השתן, וכן הידבקויות וחסימות צינור הזרע (כתוצאה מזיהומים, דלקות עקב מחלות מין), המונעות שפיכה תקינה ואינן מאפשרות לזרע לצאת מהאשך.


בעיות סביבתיות

חוסר זרע, מיעוט זרע ופגיעה באיכות הזרע עלולים להיווצר עקב צריכת סמים או שימוש מופרז באלכוהול, תרופות שונות, כימותרפיה והקרנות, סטרואידים אנאבולים (בוני שרירים), הימצאות לצד חומרי הדברה (נפוץ בקרב אנשים שעוסקים בחקלאות).