תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
ניוזלטרים ליולדות
ניוזלטרים ליולדות
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

גורמים לאי-פוריות

מהם הגורמים לבעיות בפוריות אצל גברים ונשים ואיך ניתן לטפל בהם?

15%-10% מכלל הזוגות עם בעיית פריון מוגדרים "עקרות בלתי מוסברת", דהיינו, בידע שבידנו כיום, כל הבדיקות תקינות והסיבה אינה ידועה. בכ-10% מהזוגות יש יותר מגורם אחד לאי פוריות. מהם הגורמים לאי-פוריות, וכיצד ניתן לטפל בהם?

אי-פוריות האישה

ליקויים הורמונליים שונים

הפרעה בפעילות המתואמת של הורמוני בלוטת יותרת המוח (LH, FSH ), הפרשת יתר של הורמון החלב (פרולקטין) והפרעות בשחלה עצמה, יכולים להוביל לחוסר ביוץ או לביוץ חלקי.

דלקות בחצוצרות ובסביבתן

דלקות עלולות ליצור רקמה צלקתית ולפגוע פגיעה כרונית בחדירות החצוצרה ובפעילותה. פגיעה קיצונית תתבטא בחסימה חלקית או שלמה של החצוצרות. ואילו פגיעות קלות יותר יגרמו להידבקויות מסביב לחצוצרות ובין החצוצרות לבין איברים פנימיים שכנים, כמו השחלות, המעיים והרחם.

הטיפול באי פוריות האישה

השראת ביוץ

לרשות היחידה להפריה חוץ גופית עומדות טכניקות מתקדמות לגרימת ביוץ, באמצעות מגוון גדול של תרופות. הטיפול במרבית התרופות האלו מחייב השגחה וניטור קפדני של תגובות האישה, אשר מטרתם להשיג את מרב התוצאות עם מינימום תופעות לוואי. מרפאתנו פועלת מדיי יום לצורך מעקב אחרי הטיפולים ההורמונליים.


הפרעה מכנית

פגיעה בחצוצרות מאובחנת באמצעים שונים:

צילום רחם וחצוצרות

חומר ניגודי מוזרק דרך צוואר הרחם ותחת שיקוף הרנטגן צופים במבנה הרחם, במילוי החצוצרות, במעבר החומר דרך החצוצרה ובפיזורו בחלל הבטן. בצילום מאובחנים פגמים בחלל הרחם (הידבקויות תוך רחמיות), חסימות בחצוצרות, הידבקויות סביב החצוצרות וכן הרחבה של צוואר הרחם.


לפרוסקופיה

ממלאיים את חלל הבטן בגז CO2, ומבצעים חתך קטן בדופן הבטן באזור הטבור. דרך החתך מחדירים מכשיר אופטי, לצורך הסתכלות ישירה או בלתי ישירה, באמצעות מצלמה וצג וידיאו על איברי האגן והבטן. באמצעות לפרוסקופיה ניתן לאבחן בדייקנות אם קיימת פגיעה בחצוצרה אחת או בשתיהן, מהי חומרת הפגיעה ומהו הטיפול המתאים. ניתן גם להחדיר מכשירי ניתוח עדינים ולחתוך הידבקויות סביב החצוצרות. הבדיקה נערכת בהרדמה כללית ובחדר ניתוח.


היסטרוסקופיה

החדרת מכשיר אופטי עדין דרך צוואר הרחם לחלל הרחם, לצורך צפייה ואבחון ממצאים כמו הידבקויות, מיומות, פוליפים, או פגמים מולדים בחלל הרחם. הבדיקה מבוצעת ללא הרדמה או בהרדמה מקומית. באמצעות ההיסטרוסקופ ניתן, תחת הרדמה כללית, לבצע ניתוחים בחלל הרחם ולהפריד הידבקויות, או לכרות מיומה או פוליפ, שנמצאים בחלל הרחם.


אי-פוריות הגבר

אי-פוריות הגבר מתבטאת בפגמים בכמות, במבנה ובתנועתיות של תאי הזרע, ולעיתים עד כדי חוסר תאי זרע. פגמים אלו הם תולדה של יצירה בלתי מספקת או לקויה של זירעונים באשכים או ליקויים בנוזל הזרע. ליקויים אלו יכולים להיגרם על ידי: הפרעה גנטית, דלקת, נזק מולד (למשל, טמירות האשכים), סתימה בצינוריות שנועדו להעביר את הזרע מהאשך לשופכה, בעיות הורמונליות או התרחבות של כלי דם בוורידי האשכים (וריקוצלה). במקרים רבים הסיבה אינה ניתנת לאבחון.


הטיפול באי פוריות הגבר

לא קיים כיום טיפול תרופתי בדוק המשפר את איכות הזרע. כאשר הסיבה לפגיעה בזרע היא וריד מורחב (וריקוצלה), קשירת הווריד בניתוח או חסימתו בהזרקה (צנתור בעזרת רנטגן), עשויים לשפר את איכות הזרע.

במקרה של חסימה בצינור הזרע או חוסר מולד של צינורות הזרע, ניתן לבצע שאיבת זרע ממוצא צינור הזרע באשך, באמצעות ניתוח בשיטות מיקרו-כירורגיות. במקרים קיצוניים של חוסר זרע מוחלט, ניתן לבצע ביופסיה (לקיחת קטע מרקמת האשך) ולהוציא מתוכה זירעונים, אפילו בודדים, ולבצע בעזרתם הפריה של הביצית.

באמצעות שיטה המבוצעת בהנחיה מיקרוסקופית, שנקראת מיקרומניפולציה, ניתן להזריק תא זרע בודד לתוך ביצית (שיטת ICSI), כך להביא להפרייתה גם על ידי זרע ללא תנועה, או זרע שצורתו בלתי תקינה. זרעים כאלו לא יחדרו בדרך כלל לביציות במפגש "רגיל" במבחנה.

 

גם לתזונה יש השפעה על הפוריות של נשים וגברים. האזינו לפרק "אוכל, חשק ופוריות" ב"פודוסקופ", הפודקאסט של שיבא. לחצו על התמונה כדי להאזין:

הילה קורח ודנה וינר מדברות על תזונה ופוריות

כל הזכויות שמורות