תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

דיקור מי שפיר מהשבוע ה- 17 להריון

בדיקת מי שפיר נועדה לאתר מומים או מחלות גנטיות בעובר, ונעשית באמצעות נטילת דגימת מי שפיר הכוללת תאים עובריים, בדגימת הנוזל ניתן לבצע גם בדיקת "צ'יפ גנטי" לאיתור פגמים כרומוזומליים בחומר התורשתי, היכנסי לקריאה נוספת אודות הבדיקה

בבדיקת מי שפיר משבוע 17 להריון ואילךדיקת מי שפיר נועדה לאתר מומים או מחלות גנטיות בעובר, ונעשית באמצעות נטילת דגימת מי שפיר הכוללת תאים עובריים. בתאים אלו נבדקים הכרומוזומים של העובר. עודף או חסר שלהם מאבחן תסמונות שונות כגון תסמונת דאון (תוספת של כרומוזום 21). ​הבדיקה נעשית באמצעות החדרת מחט דקה דרך דופן הבטן לשק השפיר ושאיבת כ-25 סמ"ק נוזל. היא כלולה בסל הבריאות עבור נשים שגילן מעל 35 או על פי המלצת גנטיקאי.

בדגימת הנוזל ניתן לבצע גם בדיקת "צ'יפ גנטי" לאיתור פגמים כרומוזומליים בחומר התורשתי; בדיקה זו מאפשרת לבדוק מאות אלפי אתרים בכרומוזומים וכך יכולה לאתר תסמונות גנטיות רבות. כיום, רוב המעבדות מבצעות בדיקת צ'יפ גנטי בלבד ללא קריוטיפ.
לקריאה נוספת אודות בדיקת צ'יפ גנטי לחצי כאן
לקריאה נוספת אודות בדיקת קריוטיפ לחצי כאן

יש לציין כי בשנים האחרונות נפוצה NIPS (Non Invasive Prenatal Screening)בדיקה לא פולשנית שבוחנת את הדנ"א (החומר הגנטי) של העובר בדם של האם ויכולה לשלול בסבירות גבוהה מחלות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון כבר משבוע 8.
לקריאה נוספת אודות בדיקת NIPS לחצי כאן


לסקירה מורחבת על בדיקת מי שפיר -  לחצי כאן

 

הבדיקות הבאות:

 

סקירת מערכות מאוחרת

העמסת סוכר ובדיקת נוגדנים

לבדיקות הריון נוספות על פי שבועות - לחצי כאן