תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

בדיקת אולטרסאונד ובדיקות דם בשבועות 12-6 להריון

הבדיקה הראשונה בהריון היא בדרך כלל אולטרסאונד לגילוי דופק העובר, לאישור ההריון ותקינותו. בשבועות הראשונים להריון מבצעים גם בדיקות דם שכוללות ספירה, סוג דם, Rh, סוכר ונוגדנים למחלות שעלולות לסכן את העובר

בדיקות אולטרסאונד הן חלק ממעקב ההריון השוטף, כדי לבדוק את התפתחות העובר. אולטרסאונד "הריון צעיר" – שלרוב נעשה בשבוע 7-6 (כשבועיים-שלושה לאחר המועד המצופה להופעת הווסת) הוא הראשון בסדרה, ולרוב נעשה כחלק מהביקור הראשון אצל רופא/ת הנשים. מטרתו העיקרית היא לאשר את קיום ההיריון ולוודא את תקינותו, לקבוע את מיקומו (חוץ או תוך-רחמי) ואת מספר העוברים, ולהדגים דופק עוברי.

אם נמצא פער של יותר משבוע בין גודל העובר לבין גיל ההריון (שנקבע על פי הווסת האחרונה) נהוג לקבוע גיל זה בהתאם לבדיקת האולטרסאונד הזאת.

בביקור הראשון אצל רופא/ת הנשים נסקרים גם עברה הרפואי של האשה ההרה, התרופות שהיא נוטלת, מחלות משפחתיות, וגורמי סיכון להריון כגון עישון. כמו כן היא נשאלת על נטילת חומצה פולית למניעת מומים בעובר (שרצוי להתחיל עמה כשלושה חודשים לפני ההריון) ועל הבדיקות הגנטיות.

נוסף על כך, בשבועות 12-6 להריון מבצעים בדיקות דם שכוללות ספירה, סוג דם, ובדיקת Rh, סוכר ונוגדנים למחלות שעלולות לסכן את העובר, כגון עגבת, CMV, טוקסופלזמה, אדמת ועוד, ולבדיקת שתן לכללית ולתרבית (בעיקר לבדיקת זיהום). מטרת ספירת הדם היא בין השאר לאבחן אנמיה (המוגלובין נמוך), מצבי זיהום ודלקת; מטרת הבדיקה לרמת הסוכר בדם היא לאתר סוכרת טרום-הריונית; ומטרתה של בדיקת סוג הדם ו-Rh היא לקבוע את סוג הדם של האשה ואם היא בעלת Rh חיובי או שלילי. Rh הוא חלבון שנמצא על פני כדוריות הדם. אם האשה בעלת Rh שלילי (סיכוי נמוך) והעובר בעל Rh חיובי, קיים סיכון שהיא תפתח נוגדנים נגד כדוריות הדם האדומות שלו, מה שעלול לגרום לאנמיה אצל העובר בהריון הבא. כדי למנוע זאת תקבל אשה עם Rh שלילי חיסון Anti-D (מכיל נוגדן שנקשר ל-+Rh של כדוריות הדם של העובר שעברו למחזור הדם של האם, וכך מונע את יצירת הנוגדנים האימהיים נגדו) בשבוע ה-28 להריון ולאחר הלידה.

חלק מהבדיקות שהוזכרו יבוצעו כמה פעמים, כחלק ממעקב ההריון השוטף, והוא יכלול גם ניטור משקל ולחץ דם.

 

הבדיקות הבאות:
 

בדיקת סיסי שליה

שקיפות עורפית

לבדיקות הריון נוספות על פי שבועות - לחצי כאן