תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות

בחירת מין עובר

בדיקת האבחון הגנטית הטרום-השרשתית, PGD, הנעשית לאחר הפריה חוץ גופית. מאפשרת לדעת את מין הילוד עוד בטרם הוחזר לרחם. למרות שהטכנולוגיה קיימת, לא כל אחד יכול להשתמש בה. מדינת ישראל מתירה את הבדיקה במקרים רפואיים מסוימים ובאישור חריג של הוועדה הארצית לבחירת מין היילוד גם במקרים שאינם רפואיים.


סיבות רפואיות
 

 • מחלות הקשורות למין היילוד, כמו המופיליה (מחלת דם המתבטאת בזכרים) או Craniofrontodysplasia (מחלה המתבטאת במומים קשים ואף קטלניים בנקבות).
   
 • משפחה שבה שני בנים הסובלים מאוטיזם ואשר השלימו את הבירור הגנטי כפי שהומלץ על ידי גנטיקאי.

 

סיבות שאינן רפואיות
 

אם בני הזוג מעוניינים בהולדה של צאצא זכר או נקבה, לפי בחירתם, לא בגלל סיבות רפואיות, עליהם לפנות לוועדה הארצית לבחירת מין הילוד בדוא"ל: mmancal@moh.health.gov.il. זכאים לפנות לוועדה בני זוג הנשואים כחוק, או בני זוג הידועים בציבור כנשואים או אישה פנויה. עליהם לעמוד בתנאים הבאים:

 • סיכון ממשי וניכר לפגיעה מהותית ומשמעותית בבריאות הנפשית של ההורים או אחד מהם, או של הילד העתיד להיוולד, אם לא יבוצע ההליך של ברירת מין היילוד.
   
 • למבקשים יש כבר לפחות ארבעה ילדים משותפים מאותו מין, ואין להם ילדים בני המין השני, למעט מקרים חריגים ונדירים ביותר ומנימוקים מיוחדים שירשמו בהחלטת הוועדה.
   
 • ההורים קיבלו ייעוץ גנטי שבו הובהרו להם כל פרטי התהליך, הסיכויים והסיכונים וכן השיקולים האתים הכרוכים בבחירת המין בטרם השרשה שלא למטרה רפואית, לרבות מעמדם וגורלם של עוברים מהמין שלא נבחר להשרשה. ההורים נתנו הסכמה מדעת בכתב לביצוע ההליך ולביצוע הפריה חוץ גופית.
   
 • הוסבר להורים כי אם העוברים התקינים שנוצרו אינם מהמין המבוקש, לא יינתן אישור למחזור הפריה חוץ גופית נוסף למטרת ברירת המין לפני שנעשה שימוש למטרות רבייה בכל העוברים התקינים שנוצרו.

קראו עוד על הבדיקה לקביעת מין עובר ואיך קובעים תור


למידע נוסף על PGD:

מצבים גנטיים המתאימים לאבחון PGD

התהליך האדמיניסטרטיבי לקבלת טיפול PGD

התהליך הרפואי של PGD - שלב אחר שלב

PGS - סקירה גנטית טרום השרשה

בחזרה לדף הראשי - המרכז לאבחון גנטי בעוברים טרום השרשה ברחם (PGD)