תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות

כאבי בטן בהריון

כאבי בטן בהריון הם תופעה שכיחה, אבל איך יודעים אם זה כאב בטן שקשור להריון או לא, ומתי צריך לדאוג

כאבי בטן הם תופעה שכיחה שקיימת לאורך כל ההריון. אם את חווה כאבים לא חמורים במיוחד, שאינם מלווים בתסמינים נוספים, רוב הסיכויים שאין סיבה לדאגה. למה בכל זאת זה כואב, ומתי כאב בטן כן צריך להדליק אצלך נורה אדומה?  


באיזה שלב עלולים להופיע כאבי בטן בהריון?

"כבר בשבועות הראשונים של ההריון נשים יכולות לחוש כאבי בטן. הסיבה לכך היא הורמונלית ונובעת מהעלייה הגבוהה של הפרוגסטרון במהלך ההריון שמשפיעה על פעילות המעיים. הריקון של הקיבה איטי יותר, והמעי תפוח יותר.

בשליש השני והשלישי ייתכנו כאבים שנובעים גם מגדילת הרחם שלוחץ על איברים סמוכים ויוצר תחושת אי-נעימות.

בשלבים האחרונים של ההריון יש לחץ במיוחד על הקיבה, ולכן לכאב הבטן יכולה להתלוות גם צרבת".


איך מבדילים בין כאבי בטן נורמליים לבין כאבים שיכולים להעיד על בעיה בשלב הראשון של ההריון?

"כאבי בטן בתחילת הריון יכולים להעיד לעיתים על הריון חוץ רחמי או שיזור שחלתי. המיקום של הכאב וחומרתו משחקים תפקיד חשוב. אם הכאב הוא עוצמתי ומופיע רק באחד הצדדים, או אם מתלווים לכאב תסמינים נוספים כמו דימום, בחילות, כאבים בכתפיים, יש לגשת לבירור. גם כשמדובר בכאב בטן שמזכיר כאבי מחזור ומתלווה אליו דימום, יש לגשת לבדיקה".


שואלים את חביבה


על אילו בעיות יכולים להעיד כאבי בטן בהריון בשלב מתקדם יותר?

"הבעיה הכי שכיחה שבאה לידי ביטוי בכאבי בטן בשלב מתקדם יותר של ההריון (בשליש השני והשלישי) היא צירים מוקדמים. איך זה מרגיש? אין מדובר בכאב בטן רציף, אלא בכאב שבא והולך ויש לו מחזוריות מסוימת, ולרוב הוא גם מלווה בתחושת לחץ על הבטן התחתונה.

בעיה אחרת שיכולה להיות היא היפרדות שליה, שבאה לידי ביטוי בהתקשות של הבטן ובכאב חזק ורציף.

כאבי בטן שמופיעים בבטן העליונה האמצעית או הימנית עלולים להצביע על רעלת הריון. אבל, לרעלת הריון מתלווים אחד או כמה תסמינים נוספים, כמו כאב ראש וטשטוש ראייה. למרות זאת, חשוב להיבדק ולשלול את האפשרות הזאת".


איך אפשר לדעת אם כאב הבטן בכלל קשור להריון?

"ככל שההריון מתקדם, גם לרופאים יש קושי לאבחן את מקור הכאב. הסיבה היא שהרחם תופס חלק גדול מהבטן, ועצם הנוכחות שלו מקשה על האבחון. מה שמעורר חשד שמדובר בכאבים שאינם קשורים להריון הם בעיקר התסמינים הנוספים שמתלווים לכאב. אם למשל לכאב מתלווים גם חום, בחילות או הקאות, זה יכול לרמז על בעיות מעיים. שורה תחתונה: אם מדובר בכאב חמור, או אם מתלווים אליו תסמינים נוספים, מומלץ  תמיד להיבדק".