תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

לידה שקטה

לידה שקטה היא אירוע משברי, הקוטע באחת את הציפיות, הפנטזיות, ההתקשרות והתקווה להורות שליוו את ההריון

מאת: עו"ס בתיה (פיקי) רשף

לידה שקטה היא לידה בשלבי הריון מתקדמים של תינוק ללא רוח חיים. יש כמה סוגים של לידה שקטה:


מוות תוך רחמי IUFD – מוות של העובר בתוך הרחם בשלב הריון מתקדם

האבחון, במרבית המקרים, הוא בעקבות דיווח של האישה על שינוי במספר תנועות העובר או העדרן. האבחון הסופי נקבע על ידי רופא וצוות חדר לידה, לאחר שבבדיקת הדמיה נמצא כי אין דופק.

הסיבה למות העובר לרוב אינה ידועה. בין הסיבות האפשריות: בעיות בשליה, בעיית בקרישה, בעיות בגדילה, מומים עובריים, זיהומים וקשר הדוק בחבל הטבור.

העדר היכולת לצפות או למנוע את מותו של העובר היא בלתי נתפשת. קבלת ההודעה על אובדן הריון מערערת ומטלטלת את המובן מאליו, הצפוי, הידוע והמוכר. התחושה היא של אובדן שליטה על החיים ועל היכולת לתכנן אותם, והיא מלווה בתהיות ובחיפוש סיבה ורגשות אשם - מה עשיתי או לא עשיתי שגרם לכך.‬‬‬‬

המעבר החד מחיים, ציפייה, תקווה והתקשרות לאובדן יוצר תחושות של הלם, ריקנות יגון ואבל, ומחייב במקביל גיוס של כוחות והיערכות ללידה הבלתי צפויה, ללא הכנה פיזית ונפשית.


לידה ספונטנית עד שלב החיות (שבוע 24)

התפתחות ספונטנית של לידה בשלב שבו העובר אינו בר חיות, עד שבוע 24, או נפטר מסיבות רפואיות במהלך או לאחר הלידה.


מומים בעובר

לידה לאחר אישור של הוועדה להפסקת הריון, בעקבות סיכון למומים קשים אצל העובר, או סיכון אימהי. מומים קשים בעובר מאובחנים בדרך כלל במסגרת מעקב הריון שגרתי או במהלך סקירה מתוכננת.

התגובות הרגשיות הנלוות לאבחון המפתיע, או להחמרה במצב שכבר אובחן אצל העובר, דומות לאלה של מות העובר ברחם. אולם, במקרה זה, כיוון שהעובר חי, נוסף להתמודדות הרגשית הקושי הכרוך בשקילת האפשרות לסיים באופן יזום את ההריון. הקושי הזה דורש גיוס משאבים וכוחות בחיפוש אחר מידע על המום שאובחן, בהתייעצויות ובבדיקות נוספות, כל זאת תוך זמן קצר.

סיום יזום של הריון מחייב, על פי חוק, אישור של הוועדה להפסקת הריון, שבה חברים רופא בכיר ועובדת סוציאלית. הוועדה, שפועלת על פי קריטריונים שקבע החוק, כוללת מפגש עם רופא - בדיקת המסמכים והנתונים הרפואיים, בדיקה גופנית, מתן מידע רפואי על ההליך הצפוי וייעוץ גנטי במידת הצורך – ושיחה עם עובדת סוציאלית, שבה עולים מהלך ההריון עד לאבחון, דפוסי ההתמודדות של בני הזוג, מערכות התמיכה, הכנה להליך הצפוי, סוגיות הפרידה והקבורה ומידע על טיפול המשכי.


איך יולדים?

הלידה נעשית בחדרי לידה נפרדים, מחוץ לחדרי הלידה הרגילים. מתוך רגישות והבנה של מצבה של היולדת והמשפחה, נעשה מאמץ, ככל שניתן, להתאים את ההתערבות וההליך הרפואי למצבה , לצרכיה ולרצונה של היולדת, כולל מתן משככי כאבים ואפידורל כדי להפחית למינימום את הסבל הפיזי והרגשי. למידע על השיטות הרפואיות להפסקת ההריון

 

איך נפרדים?

בעקבות מחקרים שנעשו החל משנות ה-2000 התפתחו הבנות ולגיטימציה בנוגע לשונות של אופני הפרידה. היום ברור כי לכל אמא ואבא יש דרך שונה ומתאימה משלו, ושלכל אחד מהם יש דפוס התמודדות שונה ולגיטימי.

הידע והניסיון הקליני שהצטבר בליווי זוגות לאחר לידה שקטה מראה כי סוגיית הפרידה מהתינוק מעלה רגשות מעורבים. יש זוגות שמעוניינים לראות את התינוק לאחר הלידה ואף להחזיק בו, ויש זוגות החשים כי זה מעבר לכוחותיהם. במקרה כזה ניתן לבקש מצוות חדר הלידה לצלם את התינוק ולשמור את התמונה בבית החולים, כדי להשאיר את האפשרויות פתוחות להתמודדות בהמשך.

על פי נוהל לקבורת נפלים, עוברים, תינוקות וילדים של המשרד לשירותי דת, תינוקות שנולדים בלידה שקטה מובאים לקבורה נפרדת בחלקת העוברים בבית העלמין בחולון. להורים ניתנת האפשרות להיות נוכחים בקבורה. בכל זמן ניתן לפנות לחברה קדישא ולדעת את פרטי ומקום הקבורה, בטלפון: 03-5305394.

מענה ולווי רבני בסוגיות הנלוות לסיום ההריון ניתן על ידי רב אגף נשים ויולדות, הרב צבי פורת.


איך אפשר לקבל תמיכה?

במסגרת ההכרה והמודעות להליך ההתמודדות המורכב של לידה שקטה, ניתן במרפאת חווה, מרפאה ייחודית של בריאות הנפש לנשים, טיפול פרטני, זוגי וקבוצתי לעיבוד האובדן ומתן כלים ותמיכה להתמודדות עם הריון נוסף. הטיפול הוא מקום בטוח, מכיל ולא שיפוטי, נמאפשר לשחזר, ולבטא כל רגש או מחשבה.