תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
ניוזלטרים ליולדות
ניוזלטרים ליולדות
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

מה קורה ביום של הניתוח הקיסרי?

החתך בניתוח קיסרי נעשה בדרך כלל לרוחב הבטן התחתונה מעל קו השיער. בזמן הוצאת התינוק אולי תחושי לחץ, אבל לא כאב

ניתוח קיסרי יזום מתבצע בשעות הבוקר ואחר-הצהריים בחדר הניתוח של אגף נשים ויולדות. לעתים, סדר הניתוחים עלול להשתנות עקב ניתוחים דחופים ובלתי צפויים.

אם לנת בביתך ערב הניתוח, הגיעי ליחידת הניטור ב-07:30 בבוקר, אז תעברי מוניטור עוברי ואולטרסאונד במידת הצורך, ותופני לאשפוז במחלקה.

כשעה לפני הניתוח יחברו אותך לעירוי נוזלים, כהכנה להרדמה אזורית (אפידורלית או ספינלית). סמוך לניתוח עלייך להטיל שתן.

בחדר הניתוח תפגשי את המרדים שיחליט על אופן ההרדמה, אזורית או כללית, ותקבלי אנטיביוטיקה דרך הווריד על מנת למנוע זיהום. לאחר מכן יבוצעו הפעולות הבאות: רחצה של הבטן, הכנסת קטטר לניקוז השתן, כיסוי הבטן ובית החזה באופן סטרילי.

חתך הניתוח נעשה בדרך כלל לרוחב הבטן התחתונה מעל קו השיער. בזמן הניתוח ייתכן שתרגישי לחץ בבטן, במיוחד בזמן חילוץ התינוק, אך לא תחושי כאב. הניתוח אורך 60-45 דקות.

יולדות בריאות שעברו הדרכה מוקדמת יכולות לעבור ניתוח קיסרי ידידותי, המאפשר מגע צמוד עם התינוק כבר במהלך הניתוח. קראו על ניתוח קיסרי ידידותי.


מעוניינת באיסוף דם טבורי? לפני הניתוח כדאי לעדכן על כך את המילדת/ הצוות הסיעודי. הימנעי מפתיחת הערכה לפני הניתוח.


מותר מלווה?

בטח. לידה היא חוויה מרגשת, ולכן אנו מתירים ואף מעודדים כניסת מלווה (אחד/אחת בלבד) לחדר הניתוח. תנאי הכרחי: השתתפות המלווה בהדרכה על ידי מיילדת (בימים שני ורביעי ב-14:30, אין צורך ברישום מוקדם), וחתימה על טופס "מידע והסכמה".

לפני הכניסה לחדר הניתוח המלווה ירחץ ידיים, ילבש חלוק, יחבוש כובע ומסכה ויעטוף את נעליו בכיסוי מיוחד. יש להגיע במכנסיים ארוכים. בחדר הניתוח המלווה יישב ליד ראש היולדת מאחורי וילון סטרילי המסתיר את שדה הניתוח,


חשוב לדעת 1: אין להביא פריטים אישיים כמו תיקים, מצלמות או טלפונים סלולריים לחדר הניתוח. ניתן לצלם רק לאחר הניתוח, באזור ההמתנה.


חשוב לדעת 2: כניסת מלווה לא תתאפשר במקרים של ניתוח דחוף (גם אם נקבע תאריך מראש), במקרים של ניתוח לפני שבוע 30 ובמצבים רפואיים מיוחדים נוספים ועל פי שיקול הרופא המנתח. אנא קבלו זאת בהבנה.


טיפול בילוד בחדר הניתוח

מיילדת שהוכשרה לטיפול בילוד תבצע הערכה ראשונית ושקילה, ותזמן התערבות רופא לפי הצורך. רופא ילדים תמיד זמין במידת הצורך. בנוכחות היולדת ובן הזוג יוצמדו לילוד צמידי זיהוי שישמשו בהמשך לזיהוי ולאישור כניסה למחלקת ילודים. התינוק יועבר עם המלווה לחדר ילודים, שם יתקבל על ידי אחות מחלקת יונקים ויטופל בהתאם לבקשת היולדת, כפי שמילאה בטופס תיאום הציפיות.

המלווה רשאי לשהות עם הילוד בכל תהליך הקבלה. בהמשך ייבדק הילוד על ידי רופא ילדים. לאחר תהליך הקבלה, ניתן להוציא את הילוד ליולדת במחלקה או בחדר ההתאוששות באישור האחות ביונקים ובתיאום עם מחלקת התאוששות.


התאוששות

לאחר הניתוח תשהי שעתיים-שלוש בחדר התאוששות, שם מנטרים סימנים חיוניים, דימום, כיווץ הרחם ורמת הכאב. ייתכן שתחושי קור ורעד. זו תגובת הגוף לחומר ההרדמה, אשר השפעתו חולפת מספר שעות לאחר הניתוח. אם אינך חשה בחילות או הקאות, את יכולה לשתות מים בלגימות קטנות.

אם המצב יאפשר, באישור אחות חדר התאוששות, יוכל המלווה להיכנס לחדר התאוששות עם צמיד הזיהוי שקיבל. אין אפשרות לכניסת אנשים נוספים.

עומדת לפני ניתוח קיסרי, פני למרפאת טרום ניתוח קיסרי

ואל תוותרי על קורס הכנה לניתוח קיסרי 

רוצה לדעת עוד? קראי מה צפוי לך בכל שלב:

מה קורה ביום שלפני הניתוח

השעות הראשונות אחרי הניתוח

ניתוח קיסרי ידידותי

הימים הראשונים לאחר לידה בניתוח קיסרי

החלמה בבית לאחר ניתוח קיסרי

כל הזכויות שמורות