תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

איך מקבלים תרומת זרע?

איך בוחרים תרומת זרע ואיך נכנסים להריון באמצעותה – הנה כל הפרטים שחשוב לדעת לפני שמתחילים בהליך

למה כדאי לך לבחור בבנק הזרע של שיבא?

 • אנו מוסד ציבורי מוכר ומפוקח על ידי משרד הבריאות.

 • התורמים שלנו עומדים בסטנדרט עולמי, נבחרים בקפידה ובעלי איכות זרע גבוהה. הם עוברים בדיקות גנטיות רבות, מגוונות ומעמיקות. אלו כוללות קריוטיפ (בדיקה גנטית כרומוזומלית) וגנומטר על פי המוצא (בדיקה גנטית בסיסית), בהתאם לדרישת משרד הבריאות. בדיקות נוספות שאנו מבצעים הן CMA (צ'יפ גנטי שבודק חוסרים או עודפים בכרומוזומים), בדיקת סקר גנטי מורחב(Carrier Scan)  שבודקת נשאות ל-360 מחלות גנטיות ו-1,700 מוטציות, ובדיקת Invitae (ריצוף גנים שקשורים למחלות גנטיות ידועות). 

 • הכל תחת קורת גג אחת ובאותו יום: במעמד פתיחת התיק ובחירת תורם הזרע, תיפגשי עם רופא פריון ותקבלי הנחיות לגבי הצורך בהמשך מעקב וטיפול והמלצות להשלמת בדיקות (לדוגמה הורמונליות). בנוסף תבצעי בדיקות גנטיות מקיפות ומעמיקות (בהצלבה עם התורם), ונוכל לתאם עבורך המשך טיפול במרכז לפוריות והפריה חוץ גופית שאליו אנו משתייכים.  

 • רכישת הזרע מתבצעת בליווי אישי של מתאמת, באמצעות קטלוג של תורמי זרע וייעוץ אישי על בסיס היכרות מעמיקה עמם.

 • שירות ויחס אישי.

 •  מגוון רחב של תורמים (יהודים, נוצרים וערבים).

 • הגבלת מספר היילודים לתורם.

 • ליווי פסיכולוגי למעוניינות.

 

מי יכולה לבקש תרומת זרע?

בישראל כל אישה רשאית לרכוש תרומת זרע, אך מומלץ מאוד שתהיה בטווח הגילים 45-18.


כיצד מתבצע התהליך?

עלייך להגיע לבנק הזרע כדי לפתוח תיק ולהיפגש עם רופא ומתאמת. תקבלי קטלוג עם רשימת תורמים, תוכלי לעיין בו ולבחור תורם על פי קריטריונים כמו גיל, גובה, משקל, מבנה גוף, צבע עיניים, צבע שיער, דת, מוצא ותחביבים. המתאמת יכולה לעזור לך בכך. המתאמות שלנו פגשו את התורמים ויכולות להרחיב על המראה והתכונות האישיות שלהם ולענות על מגוון שאלות.

אחרי שתבחרי תורם תישמר עבורך בהקפאה במעבדת בנק הזרע בשיבא מבחנה שכוללת חצי סמ"ק של נוזל מרוכז, המכיל כ-30 מיליון זרעים בממוצע ומיועד לשימוש חד-פעמי בהזרעה או בהפריה חוץ גופית.  


איך אפשר להיכנס להריון באמצעות תרומת זרע?

הזרעה על בסיס ביוץ טבעי: בדרך זו תבצעי מעקב ביוץ טבעי הכולל בדיקות דם ואולטרסאונד שמזהות את הביוץ הקרב. לקראת מועד הביוץ המשוער ובהתאם להנחיית הרופא המטפל, יהיה עלייך לעדכן את צוות בנק הזרע בדבר הגעתך להזרעה. במעבדה ידאגו להפשיר את מנת הזרע, להשביחה ולהכינה לתהליך בסמוך להגעתך. ביום המיועד תגיעי לבנק הזרע ושם בחדר טיפולים מתקדם תבוצע ההזרעה על ידי רופא היחידה. 

הזרעה על בסיס הורמונלי: בדרך זו תקבלי כדורים או זריקות כדי לעודד ביוץ. בהמשך תבצעי מעקב ביוץ טבעי הכולל בדיקות דם ואולטרסאונד שמזהות את הביוץ הקרב. לקראת מועד הביוץ המשוער ובהתאם להנחיית הרופא המטפל, יהיה עלייך לעדכן את צוות בנק הזרע בדבר הגעתך להזרעה. במעבדה ידאגו להפשיר את מנת הזרע, להשביחה ולהכינה לתהליך בסמוך להגעתך. ביום המיועד תגיעי לבנק הזרע ושם בחדר טיפולים מתקדם תבוצע ההזרעה על ידי רופא היחידה. 

הפריה חוץ גופית: יום-יומיים לפני הליך שאיבת הביציות, תגיעי למעבדת בנק הזרע עם מכל מיוחד שתקבלי מיחידת IVF שבה את מטופלת (אנו מקיימים שיתוף פעולה עם כל יחידות ה-IVF בארץ). המעבדה תכניס את הזרע למכל הייעודי ותעביר אותו ליחידה שבה תעברי את השאיבה. בהמשך, לאחר השאיבה, במעבדה, יפגישו את תאי הזרע עם הביצית. לאחר מכן יחדירו את הביצית המופרית לגופך.


האם ניתן לדעת מי התורם?

פרטי התורמים בישראל נשארים אנונימיים לחלוטין. הם לא יוכלו לדעת לעולם מי נכנסה להיריון מתרומתם ומיהם ילדיהם, ורוכשות התרומה וילדיהן לעולם לא יוכלו לדעת את זהותם. בבנקי זרע בחו"ל קיימים מסלולים שמאפשרים לדעת את זהותם של התורמים.   


האם כל אחד יכול לתרום זרע?

תורם זרע פוטנציאלי צריך לעמוד בכמה קריטריונים: עליו להיות רווק, בטווח הגילים 35-18, בריא בגופו ובנפשו, ובעל ספירת זרע תקינה, אשר עומדת בתהליכי הקפאה והפשרה. מבחינת השכלה, מומלץ שתהיה לו לפחות תעודת בגרות. 


מה קורה כשהתורם נמצא מתאים?

בשלב ראשון הוא עובר ראיון אישי שנועד לבדוק כי אינו סובל ממחלות גנטיות, נפשיות ונוספות וגם שבני משפחתו לא סובלים מהן. אחר כך עליו להביא אישור מרופא המשפחה על מצבו הבריאותי ולחתום על תצהיר שלפיו כל הנתונים שדיווח עליהם נכונים. בהמשך עליו לעבור בדיקת דם לשלילת מחלות וזיהומים שונים ובדיקות גנטיות מקיפות. 


מה לגבי החשש ששני אחים מאותו תורם זרע ינהלו מערכת יחסים זוגית בבגרותם?

ניתן לשער שכל מי שהגיע לעולם בעזרת תרומת זרע יתבשר על כך מהוריו בבגרותו. אם בני זוג מגלים ששניהם נולדו מתרומה, הם יכולים להגיע לבנק הזרע שממנו נלקחה – ולוודא שהיא לא הגיעה מאותו תורם.


איך מגיעים לשיבא לקבל תרומת זרע?

 • קבעי תור בטלפון 03-5302804 או במייל sperm.bank@sheba.gov.il

 • הגיעי לפגישה ביחידה לפריון הגבר עם תעודת זהות כולל ספח (אם את נשואה הגיעי עם בן הזוג) וטופס התחייבות (טופס 17) מקופת החולים לביקור רופא, המיועד ליחידה לפריון הגבר עם הקוד 99242, או תשלום של 153 ש"ח (כפוף לעליית מחירים ומעודכן ליולי 2020) 

 • לפני הביקור בצעי את הבדיקות הבאות והגיעי עם התוצאות


איך מקבלים זרע?

מידע לנעזרת בשירותי בנק הזרע: זרע ישראלי, זרע מחו"ל

 

תצהיר להורות משותפת (חתום ע"י עו"ד)

לעברית 

לאנגלית