תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות
טלפונים חשובים במרכז נשים ויולדות

איך מקבלים תרומת זרע?

איך בוחרים תרומת זרע ואיך נכנסים להריון באמצעותה – הנה כל הפרטים שחשוב לדעת לפני שמתחילים בהליך

למה כדאי לך לבחור בבנק הזרע של שיבא?

 • אנו מוסד ציבורי מוכר ומפוקח על ידי משרד הבריאות.
 • התורמים שלנו עומדים בסטנדרט עולמי, נבחרים בקפידה ובעלי איכות זרע גבוהה. הם עוברים בדיקת סקר גנטי מורחב (Carrier Scan)  שבודקת נשאות ל-360 מחלות גנטיות ו-1,700 מוטציות.  
 • הכל תחת קורת גג אחת: במעמד רכישת הזרע תוכלי כבר להיפגש עם רופא פריון ולקבל הפניה לבדיקות גנטיות(IVF) .  
 • רכישת הזרע מתבצעת בליווי אישי של מתאמת. תקבלי קטלוג של תורמי זרע וייעוץ אישי על בסיס היכרות מעמיקה עמם.
 • שירות ויחס אישי.
 •  מגוון רחב של תורמים (יהודים, נוצרים וערבים).
 • הגבלת מספר היילודים לתורם.
 • ליווי פסיכולוגי למעוניינות.

 

מי יכולה לבקש תרומת זרע?

בישראל כל אישה רשאית לרכוש תרומת זרע, אך מומלץ מאוד שתהיה בטווח הגילים 45-18.


כיצד מתבצע התהליך?

עלייך להגיע לבנק הזרע כדי לפתוח תיק ולהיפגש עם רופא ומתאמת ולקבל הפניה לבדיקות גנטיות (יש לך אפשרות לקבוע באותו יום גם פגישה עם רופא פריון בתיאום מראש). לאחר מכן תקבלי קטלוג עם רשימת תורמים, תוכלי לעיין בו ולבחור תורם על פי קריטריונים כמו גיל, גובה, משקל, מבנה גוף, צבע עיניים, צבע שיער, דת, מוצא ותחביבים. מתאמת יכולה לעזור לך בכך. המתאמות שלנו פגשו את התורמים ויכולות להרחיב על המראה והתכונות האישיות שלהם ולענות על מגוון שאלות.

אחרי שתבחרי תורם תישמר עבורך במעבדת בנק הזרע בשיבא מבחנה שכוללת חצי סמ"ק של נוזל מרוכז. נוזל זה מכיל כ-30 מיליון זרעים בממוצע ומיועד לשימוש חד-פעמי בהזרעה או בהפריה חוץ גופית.  


איך אפשר להיכנס להריון באמצעות תרומת זרע?

הזרעה על בסיס ביוץ טבעי: בדרך זו האישה מופנית לבדיקות דם ואולטרסאונד שמזהות את הביוץ הקרב. יום לפני מועד הביוץ היא מדווחת עליו למעבדת בנק הזרע, ושם מפשירים את הזרע והוא עובר תהליך השבחה. ביום הביוץ האישה מגיעה למעבדה, ובחדר טיפולים ייעודי עוברת הזרעה על ידי הרופא המטפל.  

הזרעה על בסיס הורמונלי: בדרך זו האישה מקבלת כדורים או זריקות כדי לעודד ביוץ, ומופנית לבדיקות דם ואולטרסאונד שמזהות את הביוץ הקרב. גם כאן, יום לפני מועד הביוץ היא מדווחת עליו למעבדת בנק הזרע ושם מפשירים את הזרע והוא עובר תהליך השבחה. ביום הביוץ האישה מגיעה למעבדה, ובחדר טיפולים ייעודי עוברת הזרעה על ידי הרופא המטפל.  

הפריה חוץ גופית: בדרך זו, יום-יומיים לפני הליך שאיבת הביציות, האישה מגיעה למעבדת בנק הזרע עם מכל מיוחד שהיא מקבלת מיחידת IVF שבה היא מטופלת. המעבדה מכניסה את הזרע למכל הייעודי ומעבירה אותו ליחידה שבה האישה עוברת את השאיבה. בהמשך, לאחר השאיבה, במעבדת היחידה, מאחדים את תאי הזרע עם הביצית. לאחר מכן מחדירים את הביצית המופרית לגוף האישה. 


האם ניתן לדעת מי התורם?

בניגוד לבנקי זרע בחו"ל, שם יש גם תורמים פתוחים (שאינם אנונימיים), פרטי התורמים בישראל נשארים אנונימיים לחלוטין. הם לא יוכלו לדעת לעולם מי נכנסה להיריון מתרומתם ומיהם ילדיהם, ורוכשות התרומה וילדיהן לעולם לא יוכלו לדעת את זהותם.


האם כל אחד יכול לתרום זרע?

תורם זרע פוטנציאלי צריך לעמוד בכמה קריטריונים: עליו להיות רווק, בטווח הגילים 35-18, בעל ספירת זרע תקינה, בריא בנפשו ובגופו. מבחינת השכלה, מומלץ שתהיה לו לפחות תעודת בגרות. בנוסף יש לבדוק שתאי הזרע שלו עומדים בהקפאה כדי שיוכל לתרום זרע בשנית במקרה הצורך.
 

מה קורה כשהתורם נמצא מתאים?

בשלב ראשון הוא עובר ראיון אישי שנועד לבדוק כי אינו סובל ממחלות גנטיות, נפשיות ונוספות וגם שבני משפחתו לא סובלים מהן. אחר כך עליו להביא אישור מרופא המשפחה על מצבו הבריאותי ולחתום על תצהיר שלפיו כל הנתונים שדיווח עליהם נכונים. בהמשך עליו לעבור בדיקת דם לשלילת מחלות וזיהומים שונים ובדיקות גנטיות, כולל בדיקת סקר גנטי מורחב שבודקת נשאות ל-360 מחלות גנטיות ו-1,700 מוטציות ((Carrier Scan.


מה לגבי החשש ששני אחים מאותו תורם זרע ינהלו מערכת יחסים זוגית בבגרותם?

ניתן לשער שכל מי שהגיע לעולם בעזרת תרומת זרע יתבשר על כך מהוריו בבגרותו. אם בני זוג מגלים ששניהם נולדו מתרומה, הם יכולים להגיע לבנק הזרע שממנו נלקחה – ולבדוק שהיא לא הגיעה מאותו תורם.


איך מגיעים לשיבא לקבל תרומת זרע?

 • קבעי תור בטלפון 4080/ 03-5302804 או במייל sperm.bank@sheba.gov.il
 • הגיעי לפגישה ביחידה לפריון הגבר עם תעודת זהות כולל ספח (אם את נשואה הגיעי עם בן הזוג) וטופס התחייבות (טופס 17) מקופת החולים לביקור רופא, המיועד ליחידה לפריון הגבר עם הקוד 99242, או תשלום של 152 ש"ח (כפוף לעליית מחירים ומעודכן ל-1.6.2020) 
 • לפני הביקור בצעי את הבדיקות הבאות והגיעי עם התוצאות


מידע לנעזרת בשירותי בנק הזרע: זרע מהארץזרע מחו"ל 

 

תצהיר להורות משותפת (חתום ע"י עו"ד)

לעברית 

לאנגלית