תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

שינויים גופניים ורגשיים לאחר לידה

רגע הלידה הוא שינוי מהותי קיצוני בחייה של אשה בכל מובן אפשרי:

שינויים גופניים

במהלך הלידה מתרחשים שינויים קיצוניים: החל מהתרחבות תעלת הלידה, שנוי קיצוני במשקלה של היולדת, שנוי בנקודת שיווי המשקל, צניחה ברמות ההורמונים של ההריון ועוד.  כמו כן, הצירים, הכאבים, לעיתים קרעים המצריכים תפרים או ניתוח קיסרי הדורש החלמה. כמו גם חוסר שעות שינה. פעמים רבות אם צעירה שמתעוררת פעמים רבות בלילה להאכיל את תנוקה מפתחת תשישות קשה. כל זה מוחמר במידה ומצטרף לכך מרכיב של תזונה משובשת.


שינויים חברתיים

הציפיה של החברה מהאם הצעירה להכנס לתפקיד האם. מאידך, דרישה לשמור על תפקוד חברתי ותעסוקתי. שנוי הרכב המשפחה, הצורך לתת תשומת לב ומקום לבן הזוג ולילדים קודמים אם יש. פעמים רבות, אם צעירה, נותרת לבדה בבית, בעוד בן הזוג חוזר לעבודה, אינה מצליחה לקיים קשרים שוטפים עם חברות ומוצאת את עצמה מאד בודדה.


שינויים רגשיים

האחריות הטוטלית על מישהוא אחר: תינוק צעיר התלוי ב 100% במטפל. אמא צעירה עשויה גם לשאול את עצמה אם מטפלת נכון ולעיתים קרובות לא בטוחה בעצמה ובתפקודה. כל אילו ועוד הם גורמים אשר תורמים, לעיתים להיווצרות תסמינים רגשיים ובפרט דכאון אצל היולדת הצעירה. חלק גדול מהנשים לא זוכות לאבחנה והתייחסות מתאימה הן בגין העובדה שהן עצמן לא מבינות מה קורה להן, לעיתים קרובות הן מתביישות להודות בכך שאינן חשות רק אופוריה ושמחה ופעמים רבות התסמינים יכולים להיות מבלבלים, לא חד משמעים ומפוספסים על ידי היולדת וסביבתה.

 

השינויים הללו לעתים מולידים תסמינים דכאוניים, כמו קושי לישון, גם שהתינוק ישן, ירידה בתאבון, חוסר הנאה מדברים, חוסר חשק לעשות דברים וחוסר עניין. אופייניות מחשבות אשם לגבי התפקוד בכלל ובפרט סביב הטיפול בתינוק. אם את חווה את התסמינים הללו, ייתכן שלקית בדיכאון אחרי לידה. במרפאת חווה יש צוות מקצועי ומיומן שילווה אותך עד להחלמה.

מרגישה מוצפת? אנחנו כאן עבורך ביחידת אם תינוק עם כל הכלים להתמודדות – לחצי כאן למידע נוסף ויצירת קשר>