תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור

איך תורמים זרע?

תרומת זרע מעלה לא מעט שאלות: איזה קריטריונים יש לתורמים פונטנציאלים, האם הם יכולים לתרום יותר מפעם אחת ומה קורה מהרגע שהם נמצאים מתאימים

האם כל אחד יכול לתרום זרע?

תורם זרע פוטנציאלי צריך לעמוד במספר קריטריונים: עליו להיות רווק, בטווח הגילאים 35-18, בעל ספירת זרע תקינה, בריא בנפשו ובגופו. כמו כן מומלץ שמבחינת השכלה תהיה לו לפחות תעודת בגרות. התורם  כמו כן, יש לבדוק שהתאים שלו עומדים בהקפאה כדי שיוכל לתרום זרע בשנית.


מה קורה כשתורם הזרע נמצא מתאים?

בשלב הראשוני התורם הפוטנציאלי עובר ראיון אישי שנועד לבדוק כי אינו סובל ממחלות גנטיות ומחלות נוספות וגם שבני שמפחתי לא סובלים מבעיות רפואיות או נפשיות. אחר כך עליו להביא אישור מרופא המשפחה על מצבו הבריאותי, ולחתום על תצהיר שכל הנתונים עליהם דיווח נכונים. אחר כך עליו לעבור בדיקת דם שנועדה לשלול מחלות וזיהומים שונים, כולל צ'יפ גנטי שנועד לבדוק תקינות מבחינה כרומוזומלית.


איך מתבצע הליך התרומה?

אם התורם הפוטנציאלי נמצא כשיר הוא מוכנס לחדר פרטי עם מגזינים שנועדו להגביר את החשק המיני. התרומה עצמה ניתנת בכוסית ונמסרת לאנשי מעבדה.


כמה פעמים מותר לתרום?

אם הזרע נמצא ראוי לתרומה, התורם יכול להמשיך להגיע למעבדה ולתרום עד פעמיים בשבוע ללא הגבלה. בבנק הזרע של שיבא אין הגבלה על מספר הילדים שיכולים להיוולד מאותו תורם זרע, אלא הגבלה על מספר המשפחות. כלומר, התורם יכול לתרום עד לעשר משפחות, כשמספר הזרעים הנתרמים לכל משפחה הוא פתוח כדי לאפשר אחים ביולוגים.


כמה כסף מקבל תורם זרע?

התגמול משתלם ואם תורמים מספיק אפשר אפילו לעשות סכום לא רע.


מה צריך לעשות לקראת בדיקת הזרע?

  • תורמי זרע צריכים להימנע מפליטת זרע לפחות 48 שעות לפני מתן הדגימה, ועדיף לא יותר משבוע ימים.
  • אם התורם גר קרוב לבית החולים הוא יכול לבצע את הדגימה בבית בכוסית סטרילית (המשמשת גם למתן דגימת שתן), ולמסור אותה תוך שעה וחצי לבדיקה במעבדה. עליהם לשמור את הדגימה בטמפרטורת חדר.
  • מומלץ לתת זרע באוננות, ללא חומרי סיכה או שימוש במים. אם תורם מעדיף לתת זרע במגע מיני, עליו להשתמש בקונדום מיוחד, ללא קוטל זרע.


האם ניתן לדעת מי התורם?

בניגוד לבתי זרע בחו"ל שם ישנה גם אופציה של תורמים פתוחים (תורם זרע שאינו אנונימי), פרטי התורם בישראל נשארים אנונימיים לחלוטין. התורם לא יוכל לדעת לעולם מי האישה שנכנסה להיריון מתרומתו ומי הם ילדיו, וכן רוכשת התרומה וילדיה לעולם לא יוכלו לדעת את זהותו.


האם יכול להיות ששני אחים מאותו תורם זרע ינהלו מערכת יחסים זוגית בבגרותם?

ניתן לשער שכל מי שהגיע לעולם בעזרת תרומה, יתבשר על כך מהוריו בבגרותו. אם בני זוג מגלים ששניהם נולדו מתרומה, הם יכולים להגיע לבנק הזרע ממנו נלקחה התרומה – שם ניתן לבדוק שתרומת הזרע שלהם לא הגיעו מאותו תורם.


מה צריך להביא לבדיקת זרע?

  • תעודת זהות כולל ספח, טופס התחייבות ליחידה לפריון הגבר בשיבא (טופס 17) עם הקודים הבאים: 89320 או 82757. ניתן להשאיר פיקדון באמצעות אשראי למשך 30 יום עד לקבלת הטופס 17 (אם לא יישלח טופס התחייבות הפיקדון ייפרע). ניתן גם לבצע את הבדיקה באופן פרטי.
  • חיילים נדרשים להביא טופס 103 בלבד (תשלום/פיקדון לא יתקבל מחיילים).
  • התשובה לבדיקות הזרע ניתנת עד שבוע מיום הבדיקה, ובמקרים דחופים כעבור יום. ניתן לקבל אותה בדואר או במסירה אישית, לפי בחירת המטופל.

* אם אתה מעוניין לתרום ואתה עונה על הקריטריונים התקשר אלינו לטלפון:  4080/ 03-5302804, או כתוב אלינו לדוא"ל: Pirion.hagever@sheba.gov.il או – השאר פרטים בטופס (לחץ על הכפתור) ונחזור אליך. התגמול משתלם.