תפריט נגישות


מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגירה
image/svg+xml

איך הופכים את הלידה לחוויה חיובית?

הדור הבא של חדרי הלידה כבר בשיבא

כל לידה היא ייחודית, ובשיבא אנו דואגים לכך שגם חוויית הלידה תהיה ייחודית.

לראשונה בישראל, הוקם בשיבא יולדות חדר לידה חוויתי המאפשר ליולדת לבחור את האווירה התומכת שבה היא רוצה ללדת. עד היום אפשרנו ליולדות לבחור איך הן רוצות ללדת, ומעתה הן גם יכולות לבחור גם כיצד תיראה חוויית הלידה שלהן.

פיתחנו קונספט חדשני של חדר לידה חווייתי, וחכם, שמשלב סוגים שונים של מוסיקה התורמים להפגת מתחים, תאורת לד של צבעים מתחלפים המשרים רוגע ותכני וידאו המביאים את הטבע אל היולדת. הכל כדי לייצר אווירה רגועה נעימה עבור היולדת, בני המשפחה המלווים והצוות הרפואי.

שילוב של מסך גדול עם מערכת מולטימדיה חכמה,  מייצר חוויה הרמונית של תאורה, טבע  וצלילים, בכל חלל חדר הלידה. אווירה זו, הופכת את חדר הלידה לפחות רשמי, ופחות מפחיד. במצב זה היולדת נרגעת, וההתמודדות עם הכאב קלה יותר.

היולדת בוחרת באווירה שמשרה עליה רוגע. רוצה לשיר בגשם? לשחות עם דולפינים? תמיד חלמת לראות את הזהר הצפוני? פשוט תבחרי. ואם מה שהכי מתאים לך זה לנוח, את יכולה להעביר למצב שינה, לתפוס תנומה בחדר זרוע כוכבים ולגייס כוחות לשלב הבא.

המסך גם מתממשק לטלפון האישי של היולדת, ודרכו היולדת יכולה לשמוע בסאונד איכותי את הפלייליסט והשירים שהיא אוהבת, לצפות במסך בנטפליקס או בסרטוני נשימות ביוטיוב וכן לנהל שיחות וידאו  עם הקרובים שממתינים בבית.

"חוויית הלידה היא חוויה בלתי נשכחת  ליולדת. חשוב שהלידה עצמה, שהיא פסגת הההריון, תהיה חוויה מרגיעה וחיובית.  היולדת ומלוויה יוכלו לעבור את תהליך הלידה באופן חוויתי, מעצים ומפחית סטרס וכאב ", אומר פרופ' אייל סיון, מנהל מרכז נשים ויולדות. לדבריו, "התחלנו עם פיילוט של חדר לידה בודד, ואנחנו נמשיך להתרחב ונקים עוד חדרים חווייתיים, לצד החדרים הרגילים וחדרי הלידה הטבעית שלנו".

 

פיתוח חדר הלידה החווייתי מבוסס על מחקרים

בשנים האחרונות קיימת עלייה במחקרים התומכים בהיפותזה כי סביבה ויזואלית ואודיטורית תומכת (לרבות סביבת מציאות מדומה) מהווה טיפול אפקטיבי להסחת דעתם של מטופלות/ים מכאב וסטרס נלווה, ובכך להפחתתם.

המחקרים התומכים בטיפול זה עוסקים בהשפעתו הן בהיבט הכרוני והן בהיבט האקוטי (לרבות תרומתו במהלך פרוצדורות רפואיות), ומהווים בשורה חדשנית לשדות קלינים שונים, בכל הנוגע להפחתת כאב וסטרס ע"י השיטות הנהוגות כיום.

הצורך בשיטות משלימות ואלטרנטיביות לטיפול בכאב וסטרס הולך וגובר באופן עולמי בשנים האחרונות וחודר לתחום רפואת נשים ובפרט לעולם המיילדות, מהלך ההריון וחדר לידה.     

קיימות שיטות שונות להסחת דעתן/ם של המטופלות/ים באופן שמפחית את ההשפעה של מערכת העצבים המרכזית ועל שפעול מסלולי כאב, בין השיטות – היזכרות בזיכרונות נעימים, מדיטציה, שימוש במציאות מדומה, צפייה בטלויזיה, האזנה למוסיקה ועוד. מחקרים שונים העוסקים בנושא הראו תוצאות מבטיחות בהפחתת עוצמת כאב ורמת סטרס (על פי פרמטרים שונים שנבדקו) בקבוצות ההתערבות [5-7]. בנוסף, מתקיימים כיום מחקרים קליניים נוספים בתחום הבוחנים השפעת סביבת חדר לידה תומכת המאפשרת ניידות מירבית, וכן צפייה בסרטים מותאמים ומרגיעים ע"ג מסך גדול עם מוסיקה ותאורה מותאמת.

ידוע כי לסטרס במהלך הלידה ישנה השפעה קצרת וארוכת טווח הן על היולדת והן על הילוד/ה. יריעת ההשפעה הינה רחבה, החל מרמת כאב במהלך הלידה, קצב התקדמות הלידה, נטילת משככי כאבים והשימוש בהרדמה אזורית במהלך הלידה, מועד תחילת ייצור חלב ותפוקת החלב וכן יכולת הילוד/ה להצמד לשד האם במהלך ההנקה לאחר הלידה, שביעות רצון היולדת, וכלה בדכאון לאחר לידה ותסמונת דחק פוסט טראומטית.